Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Muž si ze "záhrobí" půjčoval úvěry, škoda je pět mil.Kč

 
středa, 10. prosince 2014, 09:46

Policisté dopadli muže z Jesenicka, který se nechal padělanými doklady prohlásit za mrtvého. Podle kriminalistů se poté vydával za neexistující osoby, podvodem získal řadu úvěrů a odkoupil si již založené firmy, mezi kterými fiktivně obchodoval.

Škoda je vyčíslena na pět milionů korun. Jedenapadesátiletý muž skončil ve vazbě. Případ označili policisté za ojedinělý v České republice, pracovali na něm řadu měsíců. Muži hrozí dva až osm let vězení. Dnes to řekla jesenická policejní mluvčí Tereza Neubauerová.

Podle kriminalistů si muž v roce 2012 vzal nejprve na své podnikání několik úvěrů za téměř dva miliony korun. "Dva měsíce na to si opatřil falzifikát svého ruského úmrtního listu a začal se vydávat úředně za mrtvého. Jeho blízcí však vůbec nic netušili. Podezřelý muž si sám sobě vyřídil dědické řízení, na úřadech odevzdal své osobní doklady a dokonce si zaplatil vlastní pohřeb," uvedla policejní mluvčí.

Muž se poté podle policistů začal střídavě vydávat za neexistující osoby anebo za svého bratra. "Takto podvodně vyřídil další finanční úvěry, odkoupil si již založené firmy a začal "podnikat". Mezi jeho jediné příjmy patřily machinace mezi jeho třemi firmami, kterými získal vratky na odpočtu DPH. Všechny své aktivity muž založil na padělaných dokumentech," doplnila policejní mluvčí.

Policisté na případu pracovali řadu měsíců. Na jeho stopu přišli poté, co začali vyšetřovat podvodné úvěry, na které byli upozorněni poskytovatelem půjček. Zjistili, že tři osoby na stejné doklady získaly nebo se pokusily získat úvěry ve výši až 800.000 korun. Nakonec se jim podařilo prokázat, že o úvěry žádá stejná osoba, která však měla zemřít. Při následných domovních prohlídkách, které byly provedeny i mimo okres Jeseník, pak zajistili různé padělané dokumenty. Mezi doklady byly i zfalšované faktury a firemní dokumentace. Kriminalisté museli prolomit také desítky bankovních účtů. Ze získaných prostředků se podařilo zajistit finance a věci v hodnotě přes 400.000 korun.

Jedenapadesátiletý muž je obviněn z podvodu, úvěrového podvodu, krácení daně, poplatku a podobné povinné platby a z padělání a pozměnění veřejné listiny a zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění.

Podobným případem "zmrtvýchstání" se zabývali jeseničtí policisté také loni, kdy se objevil muž, který byl téměř 20 let nezvěstný. Prohlášen za mrtvého byl už před lety, skrýval se pod skrytou identitou na Vsetínsku. Chtěl se zřejmě vyhnout vězení, kam jej soud v roce 1994 poslal za majetkovou trestnou činnost. Identitu mu poté vrátil loni v červnu jesenický soud.

Zdroj: ČTK

Kam dál?

Z přerovského Tyršova mostu musejí zmizet zámky, ničí zábradlí

pondělí, 8. prosince 2014, 16:04

Z Tyršova mostu v Přerově musejí zmizet desítky visacích zámků, které tam symbolicky zavěšují už druhý rok milenci jako symbol...

Olomoucký kraj ohrožuje od včerejšího dne smog

pátek, 5. prosince 2014, 09:54

Olomoucký kraj ohrožuje od včerejška smog. V Přerově jsou stále až čtyřnásobně překročeny denní limity polétavého prachu....

Přerov chce do prostoru u nádraží nasadit dva asistenty prevence

pondělí, 11. srpna 2014, 15:58

Pořádek v rizikové oblasti kolem přerovského vlakového nádraží by měli do budoucna pomáhat udržovat i asistenti prevence...

Hanácká kyselka se pije i v Americe

pondělí, 21. července 2014, 14:57

Hanácká kyselka je oblíbeným pitím českých konzumentů, svoje příznivce má však kupodivu i ve Spojených státech. Tam kromě...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.

Babišova francouzská restaurace zavřela

Restaurace Paloma ve francouzském Mougins, která patří do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO), ukončila provoz. Podle serveru SeznamZprávy.cz, který dnes na uzavření restaurace upozornil, se luxusní podnik potýkal s vážnými finančními problémy a skepsí ohledně kvality. Počátkem letošního roku přišel o jednu ze dvou michelinských hvězd, které oceňují úroveň podniku.