středa 21. února 2024 Lenka

Olomoucká zoo slaví úspěchy s narozením mláďat, návštěvnost mírně klesla

Jaký byl rok 2013 v olomoucké zoo a co připravuje na zimní měsíce tohoto roku?

Do olomoucké zoo na Svatém Kopečku v roce 2013 zavítalo celkem 321 162 návštěvníků. Ode dne, kdy se zahrada otevřela veřejnosti poprvé, jí prošlo 13 815 914 osob. Nejnavštěvovanějšími akcemi pro veřejnost se v uplynulém roce stal Večer duchů a Večerní Vánoční prohlídky, a oproti roku 2012 si, co se týká zájmu, ještě polepšily. Ze staveb, které zvířatům umožňují žít kvalitnější život blíže k přírodě, lze zmínit vybudování pavilonu pro levharty mandžuské a první etapu safari, konkrétně její euroasijskou část.

Celkový počet narozených mláďat v roce 2013 dosáhl počtu 280 jedinců. Nejvzácnějšími mláďaty dle výskytu ve volné přírodě se stala mláďata levharta mandžuského, lva berberského,  gibona zlatolícího, svou populaci rozšířil i hroznýš Dumerilův, lemur černý, lemur kata nebo kozorožec kavkazský. Nejvzácnějším odchovaným mládětem dle náročnosti na odchov v zajetí byli mravenečník velký, pásovec štětinatý, urson kanadský, binturong , čája obojková , zoborožec šedolící , sovice sněžní, plameňák růžový a velká spousta tvrdých mořských korálů. Nejvyšší počet narozených mláďat daného druhu u obratlovců má na svědomí koza zakrslá – asi 41 kusů. Počet chovaných druhů dosáhl čísla 368, počet všech zvířat 1785 jedinců.

"Práce sčítacích komisařů nám posloužila jako inspirace k tomu, aby si jejich roli mohli vyzkoušet i návštěvníci. Soutěž pod názvem Zooinventura umožňuje zjistit, že takové sčítání zvířat není žádná…legrace. Legraci si při sčítání ale jistě užijí. V rámci Zooinventury necháváme počítat ta zvířata, která jsou spočitatelná pouhopouhým pohledem. Návštěvníci se tedy nemusí obávat, že by museli vstupovat přímo do výběhů. Např. u lvů by se počet za osobní účasti zjišťoval krátce, a zájemce o zhodnocení stavu by stačil doznat pravděpodobně pouze jediného kusu." uvedla mluvčí zoo Iveta Gronská.

Další zajímavou akci chystá zoo pro všechny žáky a studenty- jedničkáře. "Všichni premianti, kteří takové vysvědčení předloží v termínu od 30. 1. do 2. 2. 2014, budou mít do zoo vstup zdarma. Podmínkou je, že vysvědčení musí být letošní a jejich vlastní," doplnila Iveta Gronská.

Autor: L. Behigerová
Zdroj:www.zoo-olomouc.cz /  Iveta Gronská

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.