sobota 15. června 2024 Vít

Olomoucké rozárium ožije - přibudou terasy, kavárna, herní plochy

Olomoucká radnice vypíše veřejnou zakázku na první část rekonstrukce rozária na kraji městského parku, do které s pomocí evropských dotací plánuje postupně investovat 55 milionů korun. První etapa obnovy rozária by měla stát přibližně 26 milionů korun a její dokončení je naplánováno na příští rok. Novinářům to dnes řekl primátorův náměstek Jan Holpuch (ODS).

"Naším cílem je vytvořit tam moderní a otevřený prostor, který bude sloužit nejen návštěvníkům, kteří nyní platí vstupné, ale přiláká i nové cílové skupiny," uvedl Holpuch, podle kterého by si opravené rozárium mohli oblíbit například studenti, jelikož se rozprostírá na trase spojující koleje s rektorátem Univerzity Palackého a centrem města.
   

Město chce v rozáriu opravit betonové bazény, komunikace a oplocení. Součástí projektu je vybudování dřevených teras, herní plochy pro pétanque i louky pro pořádání pikniků či posezení u grilu. "Tento princip je podle odborníků velmi úspěšně využíván například v parcích Německa, Rakouska nebo Francie," podotkl Holpuch.
   

Zatímco nyní lidé za vstup do rozária platí, tak po jeho rekonstrukci se poplatek vybírat nebude. Radnice ale plánuje, že na noc se bude areál obehnaný plotem zamykat, aby jej nezničili vandalové."Stavební práce by měly být zahájeny letos na podzim a ukončeny nejpozději v červenci příštího roku," řekl Holpuch. Evropské dotace pokryjí 85 procent nákladů.
   

V dalších dvou fázích by mělo být vybudováno zázemí rozária, obnovena zeleň a v plánu je také výstavba kavárny a pořízení nového venkovního posezení. Rozárium by se po rekonstrukci mělo díky šesti branám více otevřít veřejnosti a celý areál bude průchodný. Rekonstruovaný park, kterému dominuje sbírka růží, by měl v budoucnu sloužit zejména pro rekreaci studentů, rodičů s dětmi a seniorů.

Zdroj:ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.