Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Láska je věda. Olomoucká Pevnost poznání zve na aktivity pro celou rodinu

 
středa, 6. února 2019, 19:00

Láskyplný program zasáhne během víkendu 16. a 17. února popularizační centrum Pevnost poznání Univerzity Palackého v Olomouci. Organizátoři připravili interaktivní aktivity, které pobaví nejen zamilované. Na své si přijde celá rodina.

V astronomické části expozice Světlo a tma si animátoři návštěvníky doslova přitáhnou svými znalostmi o Sluneční soustavě. Připraven je totiž program na téma „Láska jménem gravitace aneb Není přitažlivost jako přitažlivost“. Pevnost poznání odpoví na otázku, jakou silou na sebe navzájem působí vesmírné objekty a jaké to má důsledky. Jinde si zamilovaní složí důmyslný hlavolam srdce a podle unikátního algoritmu zjistí, zda se k sobě skutečně hodí. V chemické laboratoři příchozí vyzkoušejí kouzelný lektvar. „Pokud zjistí, že pravou lásku skutečně našli, mohou ji na místě obdarovat vlastnoručně vyrobenou kytičkou. Představíme také hormon lásky, ukážeme jeho chemický vzorec a povíme, jak nás ovlivňuje,“ řekla Zuzana Kopečná, lektorka popularizačních programů.

V historii se bude mluvit o tom, že Den svatého Valentýna není jen čistě komerčním svátkem, ale má bohatou historii. „Návštěvníci si u nás vyrobí valentýnku podle starých vzorů a dozvědí se, kdy byla v minulosti poslána ta úplně první,“ řekl koordinátor Tomáš Arnold. O patro výš, v expozici Živá voda, se zase bude povídat o tom, že láska je pouhou chemickou závislostí nebo že prochází žaludkem. Zajímavý bude Kvíz babky kořenářky či malá ochutnávka nápojů lásky. Chybět nebude také prezentace nazvaná Neuvěřitelné cesty lásky. „Návštěvníkům ukážeme, podle čeho si zvířata vybírají ideálního partnera a jak velké úsilí musí vynaložit k jeho nalezení a získání. Poznají často obdivuhodná putování a nejdivočejší peripetie zvířecí lásky, oproti kterým i lidská svatba, líbánky a manželství jsou jen procházkou růžovým sadem,“ lákala na program bioložka Alena Vláčilová. Povídání o lásce zvířecí bude mít také v neděli 17. února zoolog Evžen Tošenovský. Každá přednáška potrvá 15 až 20 minut.

Část svého programu odhalí formou projekce naučných filmů také vzdělávací festival Academia film Olomouc (AFO), který se letos koná 23.–28. dubna 2019.

Více se dočtete zde.

Rozpis přednášek Evžena Tošenovského

  • Ryby (11:00)
  • Obojživelníci (12:00)
  • Plazi (13:00)
  • Ptáci (14:00)
  • Netopýři (15:00)
  • Primáti (16:00)
  • Primáti (17:30) – speciální verze přednášky pro dospělé, prodloužená na 45 minut
Tisková zpráva | PR text | Foto pevnostpoznani.cz | Zdroj upol.cz

Kam dál?

Žena se rozjela s botičkou a poškodila si auto. Prý si jí nevšimla

středa, 6. února 2019, 13:30

Řidička BMW se včera po šesté hodině ráno v ulici 8. května v Olomouci rozjela i s botičkou, kterou měla připevněnou na kole...

Identita, jistota, bezpečí. Letošní ročník festivalu Jeden svět...

středa, 6. února 2019, 12:00

Kdo jsem a kam patřím? Odpovědi na tyto otázky jsou v době politických krizí, rozdělené společnosti a na prahu nevratné...

Ženě při venčení utekl ridgeback. Srnku, kterou pes dávil, musel...

středa, 6. února 2019, 10:50

Muž, který včera po půl druhé odpoledne při venčení svého psa u zahrádkářské kolonie ve Slavoníně v ulici Na Stráni, viděl...

Obce budou moci žádat o dotace na stavbu protipovodňových opatření,...

středa, 6. února 2019, 10:30

Tři milióny korun jsou letos připraveny v krajském rozpočtu na odstranění škod, které obcím vzniknou při haváriích na vodovodních...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Klienty bank napadá další podvodná aplikace z Google Play

Kybernetičtí zločinci znovu zaútočili na klienty bank v Česku, prostřednictvím infikované aplikace Word Translator v oficiálním obchodě Google Play se snaží z mobilního zařízení s operačním systémem Android odcizit jejich přihlašovací údaje pro vzdálený přístup do bankovního účtu. Aplikace před odstraněním z obchodu Google Play měla více než 10 tisíc stažení. Uvedla to antivirová firma Eset.

Co dělat při jízdě v protisměru? Zastavit a hlavně se neotáčet

Dvě rychle po sobě jdoucí nehody na dálnicích D5 a D10 v posledních dvou dnech upoutaly opět pozornost k nehodám způsobeným auty v protisměru. O dalších poobných událostech informovaly naše redakce také začátkem letošního roku. BESIP radí: zastavte na krajnici, opusťte vůz a zavolejte policii. V žádném případě se na dálnici autem neotáčejte.

Tomu se říká úspěch! Rybníkoví hokejisté z Náměště ovládli mistrovství světa v Kanadě

Skvělá zpráva dorazila před pár hodinami z kanadské provincie Nový Brunšvik, kde se od 14. do 17. února konalo Mistrovství světa v rybníkovém hokeji. Tým z Vysočiny Captains Namest nenašel konkurenta a domů na Vysočinu odváží titul mistrů světa.