Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Noc literatury v Olomouci se blíží. Podívejte se na program

 
pondělí, 6. května 2019, 16:30

Popáté se 9. května v Olomouci uskuteční literární happening Noc literatury, jehož hlavním cílem je seznámit širokou veřejnost s nejnovějšími překlady zahraniční literatury, a to na zajímavých či netradičních místech. Pro každý ročník jsou vybírány úryvky z literatury, která byla buď nedávno vydána, nebo se na jejím vydání pracuje.

Organizace v režii tří knihoven

V letošním roce se na organizaci akce podílí tři olomoucké knihovny – Vědecká knihovna v Olomouci, Knihovna města Olomouce a Knihovna Univerzity Palackého, z nichž každá má na starost své jedno stanoviště. Vědecká knihovna v Olomouci přivítá návštěvníky v příjemných prostorách kavárny Sophie's Café v Denisově ulici 33, Knihovna města Olomouce zve návštěvníky do Divadelního sálu v jezuitském konviktu na adrese Univerzitní 3 a jen o kousek dál na Univerzitní 22 otevře Knihovna UP pro zájemce o veřejné čtení Rotundu CMTF UP.

Ivana Plíhalová, Tomáš Krejčí i Pavel Hekela

Úryvky z knih budou předčítat herci Moravského divadla Olomouc Ivana Plíhalová, Tomáš Krejčí a Vendula Nováková, dále olomoucký spisovatel Jaroslav Irovský, náměstek primátora statutárního města Olomouc Pavel Hekela a ředitel Divadla Point při Gymnáziu Jiřího Wolkera v Prostějově Aleš Procházka společně s herci divadla Kristinou Hlavinkovou a Martinem Dobešem.

Noc literatury přibližuje veřejnosti netradičním způsobem současnou evropskou literaturu prostřednictvím série veřejných čtení.

Čtení bude vždy začínat v celou hodinu (v 18, 19 a 20 hodin), poté bude následovat pauza deset až patnáct minut na přechod na další stanoviště. Vstup na čtení je zdarma.

Předvečer Světa knihy

Projekt organizují Česká centra ve spolupráci s pražským sdružením evropských kulturních institutů sítě EUNIC (European Union National Institutes for Culture) a kulturními odděleními zahraničních velvyslanectví. Každá z účastnických zemí představí v rámci večera dílo jednoho svého současného autora. Projekt se uskuteční v předvečer zahájení největšího knižního festivalu v České republice - Světa knihy.

Čtení probíhají paralelně na všech místech od 18:00 do 23:00, začátky vždy v půlhodinových intervalech. Poslední čtení začne ve 22:30. Místa jsou situována blízko sebe, aby jich návštěvníci akce stihli za večer navštívit co největší počet. Víc informací najdete zde.

Tisková zpráva | PR text

Kam dál?

Policisté zadrželi podezřelého v souvislosti s vraždou na faře v...

pondělí, 6. května 2019, 15:37

Kriminalisté dopadli člověka podezřelého z vraždy šestadvacetiletého muže, jehož tělo bylo nalezeno minulý týden na faře v...

HC Olomouc chystá předprodej permanentek na novou sezónu. Podívejte...

pondělí, 6. května 2019, 13:30

Předprodej permanentních vstupenek na domácí zápasy HC Olomouc pro sezónu 2019/2020 začne na sekretariátu klubu v úterý 7....

Policie pátrá po řidiči osobáku, který se u dálničního zúžení střetl...

pondělí, 6. května 2019, 12:00

Dálniční policisté pátrají v těchto dnech po řidiči osobáku, který 29. dubna před půlnocí způsobil na dálnici D35 u dálničního...

Muž zakopl o stojan na kola na Dolním náměstí. Rozhodl se ho...

pondělí, 6. května 2019, 10:43

Na muže, který táhne stojan na kola i s uzamčeným jízdním kolem po chodníku na Dolním náměstí v Olomouci byli v sobotu 4. května...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Arch Enemy, Amon Amarth, Powerwolf… Metalfest Open Air vsadil na ověřená jména a hlásí: Vyprodáno!

Na konci května zažije Plzeň invazi metalových fanoušků ze všech možný koutů Evropy. V pátek 31. května odstartuje na Lochotíně tradiční třídenní Metalfest Open Air a už nyní je jisté, že atmosféra bude opět elektrizující. Je vyprodáno, a tak kapely mohou počítat s maximální možnou podporou.

KOMENTÁŘ: Vyberte si 21 volených

Dvojí kvalita potravin. Nelegální migrace. Bezpečnost. Zdanění velkých nadnárodních firem. Čtyři věci, jejichž řešení považují Češi za klíčové. Ale také záležitosti, se kterými Česká republika sama nepohne. Premiér těžko přijde za Markem Zuckerbergem a neoznámí mu, že odteď bude Facebook platit vyšší daně. Stejně tak zcela určitě sám holýma rukama nevyřeší nelegální migraci. Vždycky k tomu budeme potřebovat ostatní státy, se kterými můžeme společně prosadit to, na co sami nemáme.

Život v Česku se za posledních sto let protáhl o tři desetiletí

Život v Česku se za poslední století výrazně prodloužil. Muži mají šanci žít o 29 let déle než jejich předci, ženy o 32 let. V roce 1920 naděje dožití Čechů činila 47 let a Češek 49,8 roku, předloni u mužů byla na 76 letech a u žen na 81,8 roku. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Na proměny stáří a stárnutí se zaměřuje dvoudenní konference, která dnes začala v Praze. Podle expertů přístup institucí a politiků ke stáří výrazně zaostává za demografickými změnami a v Česku by opatření k aktivnímu stárnutí měla cílit hlavně na početnou generaci 70. let, takzvané Husákovy děti.