Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Omezte sekání trávy, zní z ministerstva. V Olomouci se bude sekat méně

 
pátek, 17. května 2019, 15:00

Delší vegetace lépe zadržuje vláhu a pomáhá biodiverzitě. Proto jak obcím, tak jednotlivcům doporučujeme omezit počet sečí a nechat trávu růst. Toto prohlášení vydalo 9. května 2019 ministerstvo životního prostředí. Zjišťovali jsme, jak se k omezení počtu takzvaných sečí staví město Olomouc.

Zeleň v parcích obhospodařuje Flora, mimo parky technické služby

Technické služby města Olomouce se starají o zelené plochy mimo městské parky, tedy zejména o sídlištní zeleň, zeleň v centru a jeho okolí a v těchto lokalitách je podle Milana Štarnovského z technických služeb větší omezení počtu sečí problematické, podle něj zejména z estetických důvodů. Osobně považuje za vhodné snížit počet sečí právě ve zmíněných parcích. Zeleň v olomouckých parcích obhospodařuje Výstaviště Flora Olomouc.

Snahu obnovit zastoupení hmyzu v trávnících vnímám jako prospěšnou

„Obecně snahu obnovit zastoupení hmyzu v trávnících vnímám jako prospěšnou, je však důležité si také uvědomit, že trávníky, které v současnosti v našem městě máme, jsou většinou druhově velmi slabé s převahou plevelných trav. Pokud bychom chtěli mít travnaté plochy v podobě lučních porostů, bylo by potřeba tyto plochy nejprve znovu založit, protože výskyt určitých druhů hmyzu je většinou vázán na určitý rostlinný druh,“ uvádí Milan Štarnovský za Technické služby města Olomouce.

Podle něj je však také potřeba vzít v úvahu každoroční spěch na posečení travnatých ploch ze strany alergiků, případně kvůli hrozícímu přemnožení klíšťat.

Na vytipovaných místech bude počet sečí snížený

Město Olomouc má podle mluvčí magistrátu Radky Štědré v městských parcích vytipované plochy, kde se zakládají kvetoucí luční porosty, na kterých bude skutečně snížený počet sečí, a to na dvě během roku. „Do budoucna plánujeme navýšení těchto ploch ve vytipovaných částech města, kterou jsou veřejností méně užívané, to znamená i na veřejných prostranstvích a mimo historické parky,“ dodává Radka Štědrá.

Podle odborníků však na většině území Olomouce převládají bylino-travnaté plochy, které neobsahují jen jednoděložní trávníky, ale i dvouděložné byliny, které zde vyrostly většinou v důsledku častých rozkopávek inženýrských sítí (jako původně polní plevelné byliny navezené společně s ornicí).

Právě tyto rostliny pak hlavně v létě jako jediné přežívají a zamořují místa, kde dříve rostl trávník. Bez odstranění květů těchto vytrvalých rostlin, které nezajistí až tak účinně zadržení vody v půdě, by město přišlo o mnohem více kvalitních vegetačních ploch, které jsou schopné po krátkém deštivém počasí opět zregenerovat a ozelenit se.

Počet sečí je jen orientační

„Pro letošní rok bylo předjednáno celkem pět sečí za celou vegetační dobu. Pokud bude vývoj počasí velmi nepříznivý, to znamená suchý, jsme připraveni stejně jako vloni pozastavit seče, případně celou seč vynechat,“ uvedla Jitka Štěpánková z oddělení městské zeleně magistrátu. Právě toto oddělení magistrátu určuje orientační počet sečí.

K takzvaným sečím jsou pracovníci technických služeb operativně vysíláni na základě průběžného monitorování situace v lokalitách, kde je již tráva vyšší. Termíny sečí jsou v Olomouci stanoveny pouze předběžně a podle mluvčí města se mohou v průběhu roku změnit podle aktuálních klimatických podmínek a stavu vegetace.

Vizitka autora

 

Ivo Spisar

Redaktor portálu Olomoucká Drbna
kontakt: redakce@olomouckadrbna.cz

 
Foto Aneta Koňárková

Kam dál?

Bytová výstavba v kraji dál klesá. Rok 2017 byl rekordní

pátek, 17. května 2019, 13:30

Bytová výstavba v Olomouckém kraji klesá i letos. Za první tři měsíce byla v kraji zahájena stavba 615 bytů, kterých bylo v...

Lukáš Kalvach odchází ze Sigmy. V Plzni podepsal tříletou smlouvu

čtvrtek, 16. května 2019, 22:00

Fotbalový klub SK Sigma Olomouc dnes oznámil, že se dohodl s FC Viktoria Plzeň na přestupu záložníka Lukáše Kalvacha.

Studentský projekt Expedice Přes Bar pomáhá lidem s postižením...

čtvrtek, 16. května 2019, 18:00

Studenti navazujícího magisterského studia Aplikovaných pohybových aktivit Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého...

Mladí olomoučtí hudebníci si dovezli první místo z prestižního...

čtvrtek, 16. května 2019, 15:00

Třicetičlenný mládežnický soubor příčných fléten, harf a bicích Flauto Armonico z olomoucké ZUŠ Žerotín si z belgického Peltu,...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Plaga je proti plánovanému zavedení povinné maturity z matematiky

Ministr školství Robert Plaga (ANO) chce zrušit plánované zavedení povinné maturity z matematiky. Rozhodl se tak na základě analýzy výsledků maturantů ve vybraných úlohách z minulých let. Podle ministra je třeba nejdřív zlepšit výuku matematiky tak, aby jí žáci skutečně rozuměli, a až potom případně zavést povinnou maturitu. Novinářům to sdělilo tiskové oddělení ministerstva školství v reakci na informace Deníku. Zákon v současnosti počítá se zavedením povinné maturity z matematiky nejpozději od jara 2022.

Letiště Praha z tendru na skenery vyloučilo Huawei a ZTE

Letiště Václava Havla vyloučilo z výběrového řízení na sedm celotělových skenerů čínské firmy Huawei a ZTE. K tomuto kroku přistoupilo na základě loňského varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Ani jedna z čínských korporací se do tendru nemohla ani přihlásit. Jiné společnosti v tendru jejich produkty nevyužívají. Skenery za 30 milionů korun mají přispět k vyšší bezpečnosti cestujících. Uvedl to Deník N.

Vedení ČSSD odmítlo odchod z vlády Andreje Babiše

Předsednictvo ČSSD dnes nepodpořilo odchod strany z vlády. Pro opuštění kabinetu hlasovalo 11 ze 42 přítomných představitelů vedení sociální demokracie. Po jednání předsednictva to novinářům řekl předseda sociální demokracie Jan Hamáček. Pro odchod z koaliční vlády s hnutím ANO podle něj nehlasoval nikdo z užšího stranického vedení.