Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Omezte sekání trávy, zní z ministerstva. V Olomouci se bude sekat méně

 
pátek, 17. května 2019, 15:00

Delší vegetace lépe zadržuje vláhu a pomáhá biodiverzitě. Proto jak obcím, tak jednotlivcům doporučujeme omezit počet sečí a nechat trávu růst. Toto prohlášení vydalo 9. května 2019 ministerstvo životního prostředí. Zjišťovali jsme, jak se k omezení počtu takzvaných sečí staví město Olomouc.

Zeleň v parcích obhospodařuje Flora, mimo parky technické služby

Technické služby města Olomouce se starají o zelené plochy mimo městské parky, tedy zejména o sídlištní zeleň, zeleň v centru a jeho okolí a v těchto lokalitách je podle Milana Štarnovského z technických služeb větší omezení počtu sečí problematické, podle něj zejména z estetických důvodů. Osobně považuje za vhodné snížit počet sečí právě ve zmíněných parcích. Zeleň v olomouckých parcích obhospodařuje Výstaviště Flora Olomouc.

Snahu obnovit zastoupení hmyzu v trávnících vnímám jako prospěšnou

„Obecně snahu obnovit zastoupení hmyzu v trávnících vnímám jako prospěšnou, je však důležité si také uvědomit, že trávníky, které v současnosti v našem městě máme, jsou většinou druhově velmi slabé s převahou plevelných trav. Pokud bychom chtěli mít travnaté plochy v podobě lučních porostů, bylo by potřeba tyto plochy nejprve znovu založit, protože výskyt určitých druhů hmyzu je většinou vázán na určitý rostlinný druh,“ uvádí Milan Štarnovský za Technické služby města Olomouce.

Podle něj je však také potřeba vzít v úvahu každoroční spěch na posečení travnatých ploch ze strany alergiků, případně kvůli hrozícímu přemnožení klíšťat.

Na vytipovaných místech bude počet sečí snížený

Město Olomouc má podle mluvčí magistrátu Radky Štědré v městských parcích vytipované plochy, kde se zakládají kvetoucí luční porosty, na kterých bude skutečně snížený počet sečí, a to na dvě během roku. „Do budoucna plánujeme navýšení těchto ploch ve vytipovaných částech města, kterou jsou veřejností méně užívané, to znamená i na veřejných prostranstvích a mimo historické parky,“ dodává Radka Štědrá.

Podle odborníků však na většině území Olomouce převládají bylino-travnaté plochy, které neobsahují jen jednoděložní trávníky, ale i dvouděložné byliny, které zde vyrostly většinou v důsledku častých rozkopávek inženýrských sítí (jako původně polní plevelné byliny navezené společně s ornicí).

Právě tyto rostliny pak hlavně v létě jako jediné přežívají a zamořují místa, kde dříve rostl trávník. Bez odstranění květů těchto vytrvalých rostlin, které nezajistí až tak účinně zadržení vody v půdě, by město přišlo o mnohem více kvalitních vegetačních ploch, které jsou schopné po krátkém deštivém počasí opět zregenerovat a ozelenit se.

Počet sečí je jen orientační

„Pro letošní rok bylo předjednáno celkem pět sečí za celou vegetační dobu. Pokud bude vývoj počasí velmi nepříznivý, to znamená suchý, jsme připraveni stejně jako vloni pozastavit seče, případně celou seč vynechat,“ uvedla Jitka Štěpánková z oddělení městské zeleně magistrátu. Právě toto oddělení magistrátu určuje orientační počet sečí.

K takzvaným sečím jsou pracovníci technických služeb operativně vysíláni na základě průběžného monitorování situace v lokalitách, kde je již tráva vyšší. Termíny sečí jsou v Olomouci stanoveny pouze předběžně a podle mluvčí města se mohou v průběhu roku změnit podle aktuálních klimatických podmínek a stavu vegetace.

Vizitka autora

 

Ivo Spisar

Redaktor portálu Olomoucká Drbna
kontakt: redakce@olomouckadrbna.cz

 
Foto Aneta Koňárková

Kam dál?

Bytová výstavba v kraji dál klesá. Rok 2017 byl rekordní

pátek, 17. května 2019, 13:30

Bytová výstavba v Olomouckém kraji klesá i letos. Za první tři měsíce byla v kraji zahájena stavba 615 bytů, kterých bylo v...

Lukáš Kalvach odchází ze Sigmy. V Plzni podepsal tříletou smlouvu

čtvrtek, 16. května 2019, 22:00

Fotbalový klub SK Sigma Olomouc dnes oznámil, že se dohodl s FC Viktoria Plzeň na přestupu záložníka Lukáše Kalvacha.

Studentský projekt Expedice Přes Bar pomáhá lidem s postižením...

čtvrtek, 16. května 2019, 18:00

Studenti navazujícího magisterského studia Aplikovaných pohybových aktivit Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého...

Mladí olomoučtí hudebníci si dovezli první místo z prestižního...

čtvrtek, 16. května 2019, 15:00

Třicetičlenný mládežnický soubor příčných fléten, harf a bicích Flauto Armonico z olomoucké ZUŠ Žerotín si z belgického Peltu,...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Před vysvědčením na Maker Faire Prague. Sedm aktivit, které s dětmi můžete vyzkoušet na festivalu kreativity

Festival Maker Faire Prague 2019 definitivně uzavřel letošní výzvu pro makery – novodobé kutily a všechny tvořivé lidi, kteří předvedou svá díla o víkendu 22. a 23. června na Výstavišti Praha. Chystá se přehlídka téměř 200 projektů, při níž můžete žasnout nad tím, co všechno lidé ve volném čase vyrábějí. A nejvíc si to užijí děti. Co si mohou mimo jiné na festivalu vyzkoušet?

Legendární Dave Mustaine z kapely Megadeth bojuje s rakovinou

Dave Mustaine, frontman kapely Megadeth, má rakovinu krku. Tato zpráva, kterou kapela zveřejnila v pondělí, vyděsila fanoušky z celého světa. Zpívajícímu kytaristovi okamžitě vyjádřili obrovskou podporu.

Odsouzená za vraždu otěhotněla ve věznici. Teď je v Jilemnici a místním se to nelíbí

Petra Janáková, která byla odsouzena za vraždu sběratele, a následně byl její trest kvůli těhotenství přerušen, nyní pobývá v Jilemnici. Místní jí na sociálních sítích adresují nenávistné i vulgární vzkazy.