Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Nové využití pro nově opravený altán v parku hledá Šternberk

 
pátek, 17. května 2019, 19:30

Nové využití pro opravený památkově chráněný altán v Tyršových sadech ve Šternberku hledá tamní radnice.

Vyzvala firmy a podnikatele, aby městu nabídli své projekty. Dříve v altánu fungovalo například občerstvení. Altán s prvky kubismu byl v roce 2015 prohlášen za kulturní památku a poté opraven. Zájemci o altán můžou své nabídky na jeho využití radnici posílat do konce června a radní je vyhodnotí řekla mluvčí města Irena Černocká.

„Oprava altánu byla rozdělena do několika etap. Po statickém zajištění objektu v roce 2017 následovaly až do dnešních dnů veškeré stavební, klempířské a restaurátorské práce, včetně úpravy okolního terénu. Kubistická stavba je po rekonstrukci ve večerních hodinách nasvícena tak, aby se stala dominantou Tyršových sadů," uvedla mluvčí.

Oprava altánu stála 1,5 milionu korun, přičemž náklady zaplatilo město ze svého rozpočtu. Chátrajícímu altánu v Tyršových sadech původně hrozilo zbourání, což se nelíbilo místním. Několik stovek lidí se tehdy podepsalo pod výzvu na záchranu altánu. Opravený altán by měl podle města v budoucnu přispět k oživení dění v Tyršových sadech. Návrhy, které mají nastínit budoucí využití parku, projedná v červnu šternberské zastupitelstvo. V parku je podle Černocké dostatek místa pro sport a odpočinek, hry i kulturní akce.

Altán byl slavnostně ve šternberských sadech otevřen v květnu 1931 a jeho prvním nájemcem byl cukrář Hans Hoffmann, který tu provozoval občerstvení. Stavba svým architektonickým členěním připomíná podle památkářů stavby kubismu, dobou vzniku v roce 1931 se však jedná spíše o styl art deco, čerpající ze směrů jako kubismus, futurismus a secese.
Napsal(a) ČTK | Foto Facebook Zachraňujeme altán ve Šternberku

Kam dál?

Na Hrubé Vodě se chystá 4Motion Day. K vidění a vyzkoušení budou...

pátek, 17. května 2019, 15:30

V sobotu 22. června se v Resortu Hrubá Voda uskuteční 4Motion Day plný silných aut a také bohatého programu pro celé rodiny.

Omezte sekání trávy, zní z ministerstva. V Olomouci se bude sekat méně

pátek, 17. května 2019, 15:00

Delší vegetace lépe zadržuje vláhu a pomáhá biodiverzitě. Proto jak obcím, tak jednotlivcům doporučujeme omezit počet sečí a...

Bytová výstavba v kraji dál klesá. Rok 2017 byl rekordní

pátek, 17. května 2019, 13:30

Bytová výstavba v Olomouckém kraji klesá i letos. Za první tři měsíce byla v kraji zahájena stavba 615 bytů, kterých bylo v...

Lukáš Kalvach odchází ze Sigmy. V Plzni podepsal tříletou smlouvu

čtvrtek, 16. května 2019, 22:00

Fotbalový klub SK Sigma Olomouc dnes oznámil, že se dohodl s FC Viktoria Plzeň na přestupu záložníka Lukáše Kalvacha.

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Plaga je proti plánovanému zavedení povinné maturity z matematiky

Ministr školství Robert Plaga (ANO) chce zrušit plánované zavedení povinné maturity z matematiky. Rozhodl se tak na základě analýzy výsledků maturantů ve vybraných úlohách z minulých let. Podle ministra je třeba nejdřív zlepšit výuku matematiky tak, aby jí žáci skutečně rozuměli, a až potom případně zavést povinnou maturitu. Novinářům to sdělilo tiskové oddělení ministerstva školství v reakci na informace Deníku. Zákon v současnosti počítá se zavedením povinné maturity z matematiky nejpozději od jara 2022.

Letiště Praha z tendru na skenery vyloučilo Huawei a ZTE

Letiště Václava Havla vyloučilo z výběrového řízení na sedm celotělových skenerů čínské firmy Huawei a ZTE. K tomuto kroku přistoupilo na základě loňského varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Ani jedna z čínských korporací se do tendru nemohla ani přihlásit. Jiné společnosti v tendru jejich produkty nevyužívají. Skenery za 30 milionů korun mají přispět k vyšší bezpečnosti cestujících. Uvedl to Deník N.

Vedení ČSSD odmítlo odchod z vlády Andreje Babiše

Předsednictvo ČSSD dnes nepodpořilo odchod strany z vlády. Pro opuštění kabinetu hlasovalo 11 ze 42 přítomných představitelů vedení sociální demokracie. Po jednání předsednictva to novinářům řekl předseda sociální demokracie Jan Hamáček. Pro odchod z koaliční vlády s hnutím ANO podle něj nehlasoval nikdo z užšího stranického vedení.