Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Nové využití pro nově opravený altán v parku hledá Šternberk

 
pátek, 17. května 2019, 19:30

Nové využití pro opravený památkově chráněný altán v Tyršových sadech ve Šternberku hledá tamní radnice.

Vyzvala firmy a podnikatele, aby městu nabídli své projekty. Dříve v altánu fungovalo například občerstvení. Altán s prvky kubismu byl v roce 2015 prohlášen za kulturní památku a poté opraven. Zájemci o altán můžou své nabídky na jeho využití radnici posílat do konce června a radní je vyhodnotí řekla mluvčí města Irena Černocká.

„Oprava altánu byla rozdělena do několika etap. Po statickém zajištění objektu v roce 2017 následovaly až do dnešních dnů veškeré stavební, klempířské a restaurátorské práce, včetně úpravy okolního terénu. Kubistická stavba je po rekonstrukci ve večerních hodinách nasvícena tak, aby se stala dominantou Tyršových sadů," uvedla mluvčí.

Oprava altánu stála 1,5 milionu korun, přičemž náklady zaplatilo město ze svého rozpočtu. Chátrajícímu altánu v Tyršových sadech původně hrozilo zbourání, což se nelíbilo místním. Několik stovek lidí se tehdy podepsalo pod výzvu na záchranu altánu. Opravený altán by měl podle města v budoucnu přispět k oživení dění v Tyršových sadech. Návrhy, které mají nastínit budoucí využití parku, projedná v červnu šternberské zastupitelstvo. V parku je podle Černocké dostatek místa pro sport a odpočinek, hry i kulturní akce.

Altán byl slavnostně ve šternberských sadech otevřen v květnu 1931 a jeho prvním nájemcem byl cukrář Hans Hoffmann, který tu provozoval občerstvení. Stavba svým architektonickým členěním připomíná podle památkářů stavby kubismu, dobou vzniku v roce 1931 se však jedná spíše o styl art deco, čerpající ze směrů jako kubismus, futurismus a secese.
Napsal(a) ČTK | Foto Facebook Zachraňujeme altán ve Šternberku

Kam dál?

Na Hrubé Vodě se chystá 4Motion Day. K vidění a vyzkoušení budou...

pátek, 17. května 2019, 15:30

V sobotu 22. června se v Resortu Hrubá Voda uskuteční 4Motion Day plný silných aut a také bohatého programu pro celé rodiny.

Omezte sekání trávy, zní z ministerstva. V Olomouci se bude sekat méně

pátek, 17. května 2019, 15:00

Delší vegetace lépe zadržuje vláhu a pomáhá biodiverzitě. Proto jak obcím, tak jednotlivcům doporučujeme omezit počet sečí a...

Bytová výstavba v kraji dál klesá. Rok 2017 byl rekordní

pátek, 17. května 2019, 13:30

Bytová výstavba v Olomouckém kraji klesá i letos. Za první tři měsíce byla v kraji zahájena stavba 615 bytů, kterých bylo v...

Lukáš Kalvach odchází ze Sigmy. V Plzni podepsal tříletou smlouvu

čtvrtek, 16. května 2019, 22:00

Fotbalový klub SK Sigma Olomouc dnes oznámil, že se dohodl s FC Viktoria Plzeň na přestupu záložníka Lukáše Kalvacha.

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Před vysvědčením na Maker Faire Prague. Sedm aktivit, které s dětmi můžete vyzkoušet na festivalu kreativity

Festival Maker Faire Prague 2019 definitivně uzavřel letošní výzvu pro makery – novodobé kutily a všechny tvořivé lidi, kteří předvedou svá díla o víkendu 22. a 23. června na Výstavišti Praha. Chystá se přehlídka téměř 200 projektů, při níž můžete žasnout nad tím, co všechno lidé ve volném čase vyrábějí. A nejvíc si to užijí děti. Co si mohou mimo jiné na festivalu vyzkoušet?

Legendární Dave Mustaine z kapely Megadeth bojuje s rakovinou

Dave Mustaine, frontman kapely Megadeth, má rakovinu krku. Tato zpráva, kterou kapela zveřejnila v pondělí, vyděsila fanoušky z celého světa. Zpívajícímu kytaristovi okamžitě vyjádřili obrovskou podporu.

Odsouzená za vraždu otěhotněla ve věznici. Teď je v Jilemnici a místním se to nelíbí

Petra Janáková, která byla odsouzena za vraždu sběratele, a následně byl její trest kvůli těhotenství přerušen, nyní pobývá v Jilemnici. Místní jí na sociálních sítích adresují nenávistné i vulgární vzkazy.