Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Ve šternberské nemocnici nově zajišťují péči o předčasně narozené děti

 
úterý, 28. května 2019, 20:30

Zdravotníci Nemocnice Šternberk nově zajišťují péči o dříve narozené děti od ukončeného 34. týdne těhotenství. Rodičky, které dříve musely jezdit do specializovaných perinatologických center, tak budou mít o starost méně. Změnu umožnila investice do nového speciálního vybavení, které přišlo nemocnici na 1,5 milionu korun.

„Nově zajišťujeme porody od ukončeného 34. týdne těhotenství, přičemž dříve se u nás rodily miminka od 38. týdne. Důvodem je pořízení nových přístrojů, především nového hybridního inkubátoru a dechové podpory Vapotherm. Díky těmto přístrojům jsme výrazně zlepšili možnosti stabilizace novorozenců s poruchou poporodní adaptace ať už donošených či lehce nezralých. Letos se narodilo ve Šternberské nemocnici předčasně již přes 30 miminek,“ říká primářka dětského oddělení Nemocnice Šternberk Renáta Klosová s tím, že cílem zdravotníků je maximální snaha o zlepšení komfortu péče o zralé fyziologické novorozence od narození až po propuštění z novorozeneckého oddělení.

„Miminka narozená těsně po 34. týdnu s dobrou časnou poporodní adaptací mají možnost prožít první minuty svého života jako donošení novorozenci včetně bondingu, režimu rooming in s maminkou či oběma rodiči,“ doplnila primářka.

Počet nedonošených dětí se zvyšuje 

Zdravé těhotenství trvá 38 až 42 týdnů. Pokud se dítě narodí před 37. týdnem, je považováno za předčasně narozené. V současné době se odhaduje, že během jednoho roku se v Česku narodí předčasně asi devět tisíc dětí. Před patnácti lety to bylo každé dvacáté dítě a nyní to vychází zhruba na každé dvanácté. Podle odborníků je to dáno především vyšším věkem rodiček, stoupajícím počtem umělých oplodnění a také vícečetných gravidit. Roli může hrát i nemocnost maminky, nebo také životní prostředí a stres.

Novorozenecké oddělení Nemocnice Šternberk před časem získalo tři nové moderní přístroje – inkubátor, resuscitátor a dechový přístroj. Vysoce kvalitní a velmi potřebné přístroje, které nahradily starší typy, přišly celkem na 1,5 miliónu korun. „Tyto přístroje nám zvýšily kvalitu poskytované péče o narozená miminka,“ uvedla Klosová. Ročně se ve šternberské nemocnici narodí okolo 1100 miminek, přičemž tyto přístroje se využívají zhruba u deseti procent novorozenců.

Tisková zpráva | Foto Nemocnice Šternberk

Kam dál?

AKTUÁLNĚ: Zeman nepřijal Staňkovu demisi. Napsal dopis Babišovi

úterý, 28. května 2019, 18:29

Prezident Miloš Zeman nepřijal demisi ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD). Oznámil mu to na dnešní schůzce na Pražském hradě,...

FOTO: Horní náměstí zdobí tři tisíce muškátů v devatenácti pyramidách

úterý, 28. května 2019, 18:00

Devatenáct květinových pyramid s téměř třemi tisíci muškátů stojí od začátku týdne na Horním náměstí v Olomouci. Pyramidy jsou...

FOTO: V Šantovce začala výstava fotek "Na URGENT!" známého fotografa...

úterý, 28. května 2019, 17:00

Včerejší vernisáží oficiálně začala výstava fotografií "Na URGENT!" Jindřicha Štreita. Fotky, které jsou vystavené v nákupní...

V Olomouci se bude konat manažerský seminář s nejcitovanějším...

úterý, 28. května 2019, 15:00

Dne 15. 6. 2019 od 9:00 se hodin bude v Olomouci konat velice zajímavý seminář s nejcitovanějším českým ekonomem prof. Ing....

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Nerad odmítám lidi, ale den má bohužel jen 24 hodin, říká budějcký trenér Dominik Kodras

Na trénování "obyčejných lidí" už mu nezbývá čas. Spolu se svým týmem se plně věnuje profesionálním sportovcům. Pod rukama už mu prošla taková jména jako Jirka Novotný, Milan Gulaš, Tomáš Sivok nebo Roman Will. I když je budějčák Dominik Kodras na první pohled sympaťák, v posilovně z něj jde strach. Výsledky se pak ale zaručeně dostaví.

Varování před nebezpečnými dětskými cyklovozíky

Převážení malého dítěte v přívěsném vozíku za jízdním kolem by měla být jedna z nejbezpečnějších variant, jak ho brát na cyklotúru. Jaká je realita? Spotřebitelská organizace dTest otestovala 11 modelů cyklovozíků, pět z nich v testu propadlo. Nedostatky se týkaly praktických zkoušek v terénu, složitého sestavování, nepohodlí, bezpečnostních rizik a obsahu nežádoucích chemikálií.

Potíže s hraním hazardu a závislostí může mít 164 tisíc lidí

Kolem 164 tisíc lidí nad 15 let v Česku může mít podle odborných odhadů problémy s hraním hazardních her a se závislostí na něm. Patologických hráčů je pak bezmála 60 tisíc. Sázení a hraní nemá pod kontrolou asi 13 tisíc mladých do 18 let. Vyplývá to z výroční zprávy o hazardním hraní za loňský rok, s níž by se měla v pondělí seznámit vláda. V posledních letech počty klesly. Češi loni za hazard utratili 249,5 miliardy korun, prohráli 31,3 miliardy.