Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Soutěž Moravského divadla vyhrála hra Samet. Diváci ji uvidí na podzim

 
středa, 5. června 2019, 07:30

Moravské divadlo v Olomouci uvede v listopadu v souvislosti s letošním 30. výročím sametové revoluce hru Samet od Michaely Křivánkové. Původní dramatický text této studentky vybrala odborná komise v soutěži, kterou vyhlásilo divadlo na začátku letošního roku. Přihlásilo se do ní se svými texty 12 studentů vysokých a středních škol. Komise se také rozhodla udělit čestné uznání Petru Erbesovi za text s názvem Tři smrti Martina Šmída. Oba tituly plánuje uvést soubor činohry v polovině listopadu.

„Překvapilo nás množství textů, které nám studenti zaslali, a také skutečnost, že zájem byl nejen ze strany vysokoškoláků, ale také středoškoláků," řekl ředitel Moravského divadla David Gerneš. Podle uměleckého šéfa činohry Romana Vencla měli odborníci na výběr hned z několika různých stylů, forem a inscenačních nápadů. „Díky téhle soutěži jsme dostali jasný signál, že alespoň části dnešních studentů není lhostejné, co se děje v naší společnosti, a že si uvědomují, jak podstatné je poučit se z historie a vyvarovat se tomu, abychom dopustili její případné opakování," podotkl Vencl.

Komise, v níž vedle ředitele divadla a šéfa činohry zasedla též dramaturgyně Michaela Doleželová nebo členka činohry Ivana Plíhalová, nakonec za vítězný zvolila text absolventky Gymnázia Arabská v Praze Michaely Křivánkové s názvem Samet. „Nejlépe splnil naše zadání ve smyslu přiblížení událostí roku 1989 dnešním studentům," shrnul ředitel Gerneš. Kromě vítěze se komise rozhodla vyhlásit ještě držitele čestného uznání, jímž se stal Petr Erbes, student režie - dramaturgie na katedře alternativního a loutkového divadla DAMU. „Jeho text Tři smrti Martina Šmída s podtitulem Dokumentární klauniáda je umělecky velmi zajímavý a líbil se nám natolik, že jsme se rozhodli uvést jej v podobě scénického čtení," doplnil Gerneš.

Speciální divadelní projekt, který má přiblížit zásadní okamžik novodobých českých dějin studentům středních škol, chystá Moravské divadlo pod záštitou Olomouckého kraje jako připomínku 30 let od sametové revoluce. Oba tituly plánuje soubor činohry uvést během Noci divadel v sobotu 16. listopadu, o režisérovi a hereckém obsazení se momentálně jedná.

Napsal(a) ČTK | Foto Michal Maňas [Public domain]

Kam dál?

Počet turistů v Olomouckém kraji byl v roce 2018 rekordní. Láká...

úterý, 4. června 2019, 22:00

Rodinné stříbro Olomouckého kraje opět nabylo na hodnotě. Region se totiž dočkal dalšího nárůstu turistického ruchu. Vloni se...

ROZHOVOR: Jedním z největších darů tohoto světa je komunikace, říká...

úterý, 4. června 2019, 18:00

Renata Michels sama sebe charakterizuje jako činorodého člověka, jehož vášní je organizace. Má za sebou dlouholeté zkušenosti v...

Žena poslala peníze jako zálohu za štěně. Prodávající přestala...

úterý, 4. června 2019, 15:00

23. května nabízela přes internetový portál zatím neznámá osoba k prodeji dvě štěňata zlatého retrívra za 7 tisíc korun za jedno...

Strážníci během května řešili více než sto případů zaparkovaných aut...

úterý, 4. června 2019, 13:30

Strážníci Městské policie Olomouc řešili od začátku roku již více než 150 zaparkovaných aut v místech, kde mělo probíhat blokové...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v Ruzyni, diskriminovala zákazníky mluvící jiným jazykem než česky a neinformovala spotřebitele o ceně výrobků. Vedle toho ani u jednoho ze šesti kontrolovaných prodejních automatů v odletových halách terminálů 1 a 2 inspektoři nezjistili žádné porušení zákona. Novinářům to dnes sdělil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje ombudsman Anna Šabatová. Úřad totiž ukládá pokuty za překročení rychlosti na základě nezákonných důkazů od soukromého provozovatele radarů.

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí. Aktuální návrh umožní vést tramvajovou trať horní částí náměstí a ve středu vytvořit promenádu pro pěší. Naopak v plánu zůstává rozšíření chodníků, nové stromořadí, samostatný pruh pro cyklisty a snížení počtu parkovacích míst.