Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO/VIDEO: Pletence z hadic i bambusové tubusy. Dobrovolníci vyráběli hračky zvířatům do zoo

 
neděle, 16. června 2019, 16:00

Co je vlastně enrichment? Obohacení života zvířat, která nežijí ve volné přírodě. Jde o to, aby se zvířata povzbudila k činnostem, které jsou pro ně blízké a přirozené a rozptýlila se jim pozornost. Navíc to má i druhotný dopad – pohled na zvíře, které se baví, baví i návštěvníky.

Pracovník marketingového oddělení olomoucké zoo Pavel Javůrek spolu se shoduje s krmivářkou Danou Smičkovou. „Je potřeba obohacovat všední život zvířat. Snažili jsme se inspirovat i v jiných zoo a vybrat to, co je vhodné pro ta naše a zároveň jednoduše zhotovitelné s přispěním dobrovolníků, kteří ochotně nabídli svou pomoc.“ Společně s více než dvaceti dobrovolníky tak během víkendového dne vyrobili spoustu novinek, která zvířata jistě ocení.

Tentokrát se vyráběly závěsy z přírodnin (kokos, bambus), do kterých se vkládá potrava (ovoce, hmyz), pletence z hasičských hadic pro šelmy, kterým se do nich uschová maso a zavěsí se do výběhu, bambusové tubusy s navrtanými dírami, jimiž vylézá hmyz, který poté opice či surikaty chytají, a mnoho dalšího.

Do enrichmentu patří vše, co souvisí s prostředím zoologické zahrady, v němž se zvíře pohybuje, s jeho krmením, ale i jeho zábavou. Doby, kdy se zvíře pohybovalo v holé kleci bez jakékoliv přírodniny, jsou naštěstí minulostí a v nenávratnu. Dnes zahrady dbají na to, aby připodobnily výběhy co nejvíce prostředí, v němž zvířata žijí ve volné přírodě. Potrava představuje nejčastější způsob využití enrichmentu. Stačí, když zvíře nedostane svou potravu připravenou do misky a k jejímu získání musí vyvinout činnost a hledat ji. Oblíbeným postupem je třeba zamražení potravy do ledu určitého tvaru. Zvíře se zabaví hned dvakrát – nejprve si s ledem hraje a poté se baví „dolováním“ potravy. Každý tvor si rád hraje. Nejen mláďata. Proto v zoo není nouze o hračky vyrobené doslova „hand made“, které zvířatům připravují zaměstnanci v součinnosti s dobrovolníky.

Zvířata prospívají a úspěšně se rozmnožují, mají-li vhodné chovatelské podmínky, mezi které nepatří pouze zajištění dostatečné krmné dávky, ale i jakási „přidaná hodnota“. Mezi takovou enrichment jistojistě patří. Chovatel, který se zvířetem pracuje denně, spokojené zvíře od nespokojeného rozpozná stejně tak dobře jako rodič své dítě. Ve všech pokrokových zahradách je toto slovo skloňováno dnes již automaticky.

Tisková zpráva

Kam dál?

Na Poděbradech došlo ke rvačce. Dva muži skončili v nemocnici

neděle, 16. června 2019, 09:00

Včera odpoledne došlo u jezera Poděbrady u Olomouce ke slovnímu a fyzickému napadení mezi několika muži ve věku od dvaceti do...

AKTUÁLNĚ: Hasiči zasahují u rozsáhlého požáru. Na Libavé hoří deset...

sobota, 15. června 2019, 23:18

U rozsáhlého požáru ve vojenském prostoru Libavá zasahují jednotky ve třetím stupni požárního poplachu. Jedná se o opravdu...

Při půlmaratonu asistovali policisté na Horním náměstí u záchrany...

sobota, 15. června 2019, 21:17

Krátce po osmé hodině přijali policisté oznámení o tom, že na Horním náměstí v Olomouci se nachází osoby z chráněné dílny a jedna...

Podívejte se na výsledky půlmaratonu. Mezi ženami vyhrála Moldavka...

sobota, 15. června 2019, 21:01

Mattoni 1/2Maraton Olomouc, závod oceněný IAAF Road Race Gold Label, oslavil desáté narozeniny. Olomoucký závod byl šestým...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Odbory a nemocnice: Stát dluží nemocnicím stovky milionů

Stát prostřednictvím zdravotních pojišťoven dluží podle zdravotnických odborů, asociace nemocnic a dalších organizací nemocnicím za poskytnutou péči stovky milionů korun. Zástupci devíti organizací vyzvali premiéra Andreje Babiše (ANO), aby problém s nedostatečným financováním nemocnic řešil. Už na konci června žádali, aby byly k narovnání situace využity rezervy z účtů zdravotních pojišťoven. O výzvě dnes informovali v tiskové zprávě. Premiér i ministerstvo zdravotnictví označili jejich vyjádření za poplašnou zprávu, do zdravotnictví jdou podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) v posledních letech rekordně vysoké částky.

Ústavní žalobu na Zemana projedná Senát ve středu odpoledne

Návrh ústavní žaloby na prezidenta Miloše Zemana projedná Senát zřejmě ve středu v podvečer. Rozhodl o tom dnes organizační výbor horní komory, která to oznámila na svém twitterovém účtu. Potvrdil to také senátor Václav Láska (Senátor 21), který žalobu připravil.

Česko čekají velká vedra, ve středu bude až 35 stupňů

Většinu území ČR čekají v následujících dnech tropické teploty, které postupně porostou. Dnes odpoledne místy překročí 31 stupňů Celsia, od středy může být až 35 stupňů. Výstraha meteorologů platí od dnešních 13:00.