Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Ve Šternberku připomenou listopad 1989 akcí s názvem Sametový týden

 
čtvrtek, 25. července 2019, 20:30

Výstavy, besedy, koncerty i představení nové knihy bude v listopadu ve Šternberku na Olomoucku zahrnovat program akce nazvané Sametový týden, kterou organizátoři od 12. do 17. listopadu připomenou dění v revolučním roce 1989. Radnice vyzvala obyvatele, aby na chystanou akci zapůjčili dobové fotografie, tisk či jiné dokumenty pro chystanou výstavu v kulturním domě, sdělila dnes mluvčí radnice Irena Černocká.

Revoluční události v listopadu 1989 podle Černocké našly poměrně brzy velký ohlas také mezi obyvateli Šternberka. „Již 21. listopadu se sešli studenti zdejšího gymnázia na diskusním shromáždění v tělocvičně školy a 24. listopadu byl ustaven stávkový výbor ve šternberské Chronotechně," uvedla mluvčí.

V pondělí 27. listopadu se několik tisíc lidí zúčastnilo generální stávky spojené s manifestačním shromážděním na šternberském Hlavním náměstí. „V podnicích, úřadech, školách a dalších institucích vznikala občanská fóra, v úterý 5. prosince byla ustavena koordinační skupina Občanského fóra (OF) ve Šternberku," podotkla Černocká.

Další shromáždění občanů na Hlavním náměstí pak 21. prosince 1989 podpořilo volbu Václava Havla prezidentem republiky. Téhož dne vystoupila koordinační skupina OF s návrhem na rekonstrukci rady městského národního výboru, která byla provedena v únoru následujícího roku. Po začlenění zástupců OF a dalších stran a organizací skončilo vedoucí postavení komunistické strany ve vedení města.

„První svobodné volby do Federálního shromáždění a České národní rady v červnu 1990 skončily drtivým vítězstvím kandidátů OF. Z následujících podzimních komunálních voleb vzešlo po více než půlstoletí první svobodně zvolené zastupitelstvo města," doplnila Černocká.

Napsal(a) ČTK | Foto čtenářka Adéla

Kam dál?

Na festivalu tvořivosti Slatinická struna a paleta v sobotu zahrají i...

čtvrtek, 25. července 2019, 19:30

Sobota 27. července bude areál Lázní Slatinice patřit třetímu ročníku festivalu tvořivosti s názvem Slatinická struna a paleta....

Mezinárodní tým vědců, v kterém byl i olomoucký zoolog, objevil v...

čtvrtek, 25. července 2019, 19:00

Mezinárodní tým vědců, jehož součástí byl i zoolog z Olomouce, objevil v subtropickém lese v Číně unikátního světélkujícího...

Policie řeší kuriózní sousedský spor. Žena nařkla souseda, že jí...

čtvrtek, 25. července 2019, 15:30

Policie v těchto dnech vyšetřuje kuriózní případ údajného sousedského sporu v obci na Prostějovsku. Žena svého souseda nahlásila...

Auto začalo odbočovat, když ho předjíždělo jiné auto. Škoda je...

čtvrtek, 25. července 2019, 15:00

Včera po deváté hodině večer došlo mezi obcemi Ptením a Zdětínem k nehodě dvou osobních aut s přívěsy. Třiadvacetiletý řidič...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v Ruzyni, diskriminovala zákazníky mluvící jiným jazykem než česky a neinformovala spotřebitele o ceně výrobků. Vedle toho ani u jednoho ze šesti kontrolovaných prodejních automatů v odletových halách terminálů 1 a 2 inspektoři nezjistili žádné porušení zákona. Novinářům to dnes sdělil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje ombudsman Anna Šabatová. Úřad totiž ukládá pokuty za překročení rychlosti na základě nezákonných důkazů od soukromého provozovatele radarů.

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí. Aktuální návrh umožní vést tramvajovou trať horní částí náměstí a ve středu vytvořit promenádu pro pěší. Naopak v plánu zůstává rozšíření chodníků, nové stromořadí, samostatný pruh pro cyklisty a snížení počtu parkovacích míst.