Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Rektor univerzity Jaroslav Miller nebude zatím podnikat kroky v odvolání děkana přírodovědy

 
úterý, 10. září 2019, 12:00

Rektor Univerzity Palackého v Olomouci Jaroslav Miller zatím nebude podnikat kroky k odvolání děkana přírodovědecké fakulty Martina Kubaly, který minulý týden nevyslyšel jeho výzvu a nerezignoval. Vyplývá to z pondělního společného prohlášení Millera a Kubaly, které dnes poskytla mluvčí Univerzity Palackého Gabriela Sýkorová Dvorníková. Kubalu a ředitele Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů (RCPTM) Radka Zbořila rektor Miller vyzval k rezignaci kvůli vyhrocené situaci mezi oběma stranami, které přerostly ve vyhlášení stávkové pohotovosti v RCPTM.

Kubala se na pondělní schůzce s rektorem zavázal, že vedení přírodovědecké fakulty zajistí podmínky pro zdárné řešení grantů z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání. Ponese také plnou odpovědnost za případné sankce spojené s jejich plněním. „Na základě této garance se rektor UP zavazuje neiniciovat odvolání Martina Kubaly z pozice děkana Přírodovědecké fakulty UP," stojí ve společném prohlášení.

Vedení univerzity minulý týden výzvu k rezignaci Kubaly a Zbořila zdůvodnilo neutuchajícími spory mezi přírodovědeckou fakultou a výzkumnými centry, které pod fakultu spadají. Situaci hodnotí vedení UP jako kritickou, zejména s ohledem na plnění vybraných projektů, stojí v prohlášení vedení univerzity z minulé středy.

Kubala poté oznámil, že na funkci děkana nerezignuje. Internetovou petici na jeho podporu od minulé středy podepsalo pět stovek lidí. „Obrovskou vlnu podpory, které se mi dostává od celého vedení fakulty i z akademické obce, vnímám jako závazek pracovat pro fakultu i v dalším období. Nevidím jediný věcný důvod, proč bych měl odstoupit," sdělil dnes Kubala. V prohlášení se minulý týden za Kubalu postavili i proděkani přírodovědecké fakulty.

Výzva k rezignaci mířila také na ředitele RCPTM Zbořila, který minulý týden vzkázal, že plně chápe snahu vedení univerzity i děkanů zklidnit situaci. Osobně prý tento krok učinil již 25. června, kdy Správní rada RCPTM schválila čerpání jeho tvůrčího volna od 1. září a pověřila jeho kolegu Michala Otyepku výkonem funkce generálního ředitele RCPTM, což stvrdil podpisem i děkan přírodovědecké fakulty. „Myslím si, že obdobně vstřícně by měl postupovat děkan a přenechat vedení fakulty pověřenému zástupci, tak jak to navrhuje pan rektor v dopise, který jsme od něj s panem děkanem obdrželi," uvedl ve středu Zbořil.

Spor mezi vědeckým centrem a fakultou trvá již rok. Počátek má v přípravách vzniku nového vysokoškolského ústavu, jehož má být RCPTM součástí. Fakulta má ke způsobu vzniku ústavu připomínky. Spor doprovázejí vzájemné invektivy, ale i anonymní udání. Podle Kubaly má vyhlášení stávkové pohotovosti jen odvést pozornost od kauzy falšování dat v odborné publikaci, která se týká šéfa RCPTM Zbořila. Ten naopak poukazuje na tlak ze strany vedení přírodovědecké fakulty včetně dehonestace předních vědců. Některé kroky děkana vůči jeho osobě hodlá řešit soudní cestou.

Napsal(a) ČTK | Foto By Josef T. Němec (Own work) [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Kam dál?

Policie žádá o pomoc svědky dopravní nehody, při které řidič srazil...

úterý, 10. září 2019, 12:00

Policisté Dopravního inspektorátu Olomouc se obrací na širokou veřejnost se žádostí o pomoc při pátrání po autu a jeho řidiči a...

Africké trhy se v sobotu a neděli zase vrátí do Olomouce, tentokrát...

úterý, 10. září 2019, 11:00

Česko-ugandský projekt ovoce dovezeného přímo z Ugandy přijíždí tento víkend polechtat chuťové buňky všech olomouckých...

VIDEO: Hasiči likvidovali požár hospodářské budovy v Třebčíně

úterý, 10. září 2019, 07:30

V pondělí odpoledne hasily střechu hospodářské budovy čtyři jednotky profesionálních i dobrovolných hasičů v Třebčíně, místní...

Podle bývalého ministra kultury Staňka je zrušení výběrového řízení...

pondělí, 9. září 2019, 15:30

Bývalý ministr kultury Antonín Staněk považuje za vážnou chybu, že jeho nástupce a spolustraník Lubomír Zaorálek zrušil výběrové...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Modřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na den

Pražský Modřanský Biograf se 18. září v 18:30 stane další zastávkou turné celovečerního dokumentu Dospělým ze dne na den, který natočil Igor Chaun. Nezisková organizace Mimo domov snímkem přibližuje napínavé příběhy mladých lidí, kteří opouštějí dětské domovy a jsou na prahu dospělosti postaveni před těžká životní rozhodnutí. Promítání je určeno široké veřejnosti a vstupné je dobrovolné.

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce Králové doveze své album, které vydá na začátku příštího roku. ČTK o tom dnes za pořadatele festivalu informovala Silvie Marková. Společně s Green Day dorazí američtí rockeři Fall Out Boy, kteří budou mít na Rock for People českou premiéru, a držitelé Grammy, americká kapela Weezer.