Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Lázeňská kuchyň z druhé strany: Podívejte se pod pokličku života kuchaře v Lázních Slatinice

 
čtvrtek, 19. září 2019, 16:30

V Lázních Slatinice můžete hýčkat nejen svoje tělo, ale i chuťové pohárky. O gurmánské zážitky se tady starají kuchaři ze dvou lázeňských kuchyní – Balnea a Morava, kteří připravují hostům tradiční i moderní kuchyni.

Vysoká kvalita gastronomie

Kvalita gastronomie je podle zdejších kuchařů na velice vysoké úrovni. Každý den se zde připravují klasická jídla i různé druhy diet a zdravou stravu, vše podle přání a požadavků lázeňských hostů. „Standardní jídla tvoří většinu jídelníčku. Vaří se přibližně tři sta jídel, z toho je tak pětačtyřicet dietních. Vymýšlíme také jídla na speciální akce, rauty nebo grilování, které se zde pořádají“ upřesňuje místní kuchař.

Všichni kuchaři, kteří v lázních pracují jsou nejen sehraná parta, ale zároveň jsou jako jeden muž. „Ráno u nás začíná tak, že si spravedlivě rozdělíme práci. Pokud si někdo není jistý svými povinnostmi, vždy se najde někdo, kdo mu ochotně pomůže a vysvětlí, co potřebuje. Každý kuchař zde vaří to, co ho nejvíce baví. Já jsem přes sladké a klasickou kuchyni, ale samozřejmě umíme všechno, není problém za sebe případně zaskočit nebo se vyměnit,“ dodává místní kuchař.

Snídaně, obědy i večeře

Všechny dny tu mají jasný řád, přesto nejsou stejné. Začíná se přípravou snídaní, následuje vaření obědů a večeří. Ve volných chvílích kuchaři připravují další speciality na následující den. „Na této práci se mi líbí, že každý den je jiný. Je to hodně různorodé. Záleží, co se zrovna vaří. Jsme rozdělení na dvě budovy a točíme se, pokud je třeba zaskočit,“ popisuje.

Práce probíhá ve dvanáctihodinových směnách a tento systém všem vyhovuje. „Je skvělé pracovat tři dny v týdnu a pak mít zase dva volné. Každému samozřejmě vyhovuje něco jiného, ale já jsem spokojená s tím, že mám v týdnu čas si hodně věcí zařídit, nebo jet s dětmi na výlet. Navíc se po směně jde domů o půl sedmé, takže i v pracovní dny mám čas na vlastní aktivity,“ vypočítává kuchařka. Další zaměstnankyně dodává, že není problém domluvit se s vedením na směnách, vždy se snaží vyjít vstříc.

V obou lázeňských restauracích se nachází mladý, dynamický a přátelský kolektiv, který se denně musí vypořádat s mnoha situacemi a výzvami. V kuchyni se pravidelně sestavují jídelníčky s denním menu a speciální jídelníčky – například na různé typy společenských a kulturních akcí, ať už jde o svatby nebo jiné oslavy.

Příjemný kolektiv

„Člověk se nesmí spokojit s rutinou, je potřeba snažit se jídlo inovovat, sám sebe zdokonalovat. Klást si cíle, aby bylo vždy kam se posouvat. Tady dostane člověk možnost rozvíjet se. Pozitivem také je, že máme poměrně volnou ruku, je možnost si navrhnout jídla podle sebe. Byť máme určité limity, můžeme si se surovinami opravdu vyhrát, dají se vymyslet hodně zajímavé věci, stačí mít fantazii. Částečně komunikujeme s nutriční sestrou. Koriguje vše, co si vymyslíme, aby bylo v souladu s určitými normami. Některé chody si však vymýšlíme sami. Na společenských a kulturních akcích je také prostor přicházet se svými vlastními nápady,“ shrnuje kuchařka.

Ačkoliv umí být práce v kuchyni vyčerpávající, směnou kontakt mezi kuchaři nekončí. „I mimo práci si vzájemně píšeme, potkáváme se, děláme si ze sebe legraci. Nedávno jsme byli na bowlingu, byli jsme ve sklípku. V běžném provozu se kvůli směnám často míjíme, nesejdeme se všichni, ale víme o sobě. Je tady velmi přátelský a milý kolektiv. Spolu s příjemným prostředím je to důvod, proč jsem zde po své praxi zůstala,“ shrnuje mladá kuchařka, která pracuje v Lázních Slatinice již několik let.

Napsal(a) redakce OD | PR text | Foto archiv Lázní Slatinice

Kam dál?

Jedna osoba byla zraněna při nehodě na Olomoucku

čtvrtek, 19. září 2019, 15:31

Dnes před půl čtvrtou došlo k dopravní nehodě mezi Ústínem a Těšeticemi na Olomoucku. Jedno auto skončilo převrácené na střechu...

FOTO: V Uničově vyhořelo Rio. U požáru zasahovaly čtyři jednotky...

čtvrtek, 19. září 2019, 11:00

Dnes brzy ráno začal hořet zahradní výčep u místního autobusového nádraží v Uničově. U požáru zasahovaly čtyři jednotky hasičů....

Na Horním náměstí dnes proběhne Hanácká laťka. Organizátoři chystají...

čtvrtek, 19. září 2019, 08:36

Už dnes proběhne na olomouckém Horním náměstí 14. ročník již tradiční Hanácké laťky. Této výškařské exhibice se zúčastní česká...

V Olomouci se bude besedovat o podobě města se studenty architektury

středa, 18. září 2019, 19:30

Jak Olomouc vidí a jak by ji změnili studenti architektury? Jejich pohled je napůl cizí, bez emocí, napůl profesionální, se...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.