Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Konference pracovníků v rané péči odpověděla na otázku, jak zlepšit život rodinám s dítětem s postižením

 
pátek, 20. září 2019, 19:30

Hledat a nacházet nové cesty, jak mohou specialisté přispět ke zlepšení běžného života rodin, do nichž se narodilo dítě s postižením. Takový cíl si stanovili organizátoři 6. mezinárodní konference pracovníků v rané péči v ČR. Do olomouckého BEA campusu se ve dnech 11. až 13. září 2019 sjela více než stovka profesionálů ze tří desítek organizací, aby sdíleli své zkušenosti a představili si nové trendy týkající se práce s rodinami a jejich dětmi, které se potýkají se zrakovým, mentálním, sluchovým a dalším postižením.

Společnost pro ranou péči je zakladatelem oboru rané péče v ČR a svou profesionální činnost provozuje již 30 let. Zaměřuje se především na včasnou pomoc rodinám pečujícím o dítě se zrakovým, tělesným, mentálním a kombinovaným postižením, s poruchami autistického spektra, předčasně narozené, s opožděným a ohroženým vývojem od narození do 7 let.

Raná péče plní roli prevence umísťování dětí do ústavní péče, sociálního vyloučení a narušení společenské koheze. Službu rodiny neplatí, je hrazena z dotací poskytovatelům a z nadačních a sponzorských příspěvků.

Pracovníci rané péče oboru sociální práce se setkávají každé dva roky proto, aby sdíleli zkušenosti a poznatky z praxe terénní práce. V rámci letošní konference po celé tři dny diskutovalo přes 110 účastníků z 30 organizací poskytujících služby rané péče z celé České republiky a zahraničí v odborných příspěvcích k teoriím, přístupům, metodám a technikám v diagnostice v oboru.

Aktuálními tématy se představili např. Ena Heimdahl, a to s výchovným poradenstvím Marte Meo, holandskou metodou vzájemné interakce mezi dětmi a pedagogy, Siegfried Holzschuster a Karin Kräftner s tématem použití mezinárodní klasifikace ICF pro děti v rané péči. Přednášku Setkání okolo dítěte prezentoval klinický psycholog Jakub Majetný ve spolupráci s metodičkou a poradkyní rané péče Petrou Hálkovou. Iveta Varmusová se věnovala Feldenkraisově metodě. Lékařka Mahulena Exnerová, Jitka Barlová a Jolana Kopejsková zhodnotily prolnutí zdravotnictví s ranou péčí. Prostor byl vyhrazen i sérii workshopů. Za Univerzitu Palackého se lektorování ujal Ladislav Baloun z CENTRA APA s tématem Společně v pohybu: jak zapojit děti a žáky se speciálními vzdělávacími potřebami do pohybových aktivit? Fyzioterapii zaštítila Daniela Šibalová a tracheostomii a plicní ventilaci přiblížil Jakub Šesták.

Tisková zpráva

Kam dál?

FOTO: Letošní Ceny Olomouckého kraje za přínos v oblasti životního...

pátek, 20. září 2019, 19:00

Úspěšný debut mají za sebou Ceny Olomouckého kraje 2019 za přínos v oblasti životního prostředí. Jejich vyhlášení proběhlo ve...

Na poli mezi obcemi Skrbeň a Horka nad Moravou hořel stoh s balíky...

pátek, 20. září 2019, 15:30

Včera před jedenáctou hodinou dopoledne došlo k požáru stohu s balíky slámy na poli mezi obcemi Horka nad Moravou a Skrbeň.

Olomoučtí strážníci letos zaznamenali přes čtyři sta telefonátů o...

pátek, 20. září 2019, 15:00

Přes čtyři sta oznámení o volně pobíhajících psech v Olomouci řešili letos strážníci Městské policie Olomouc. Odchyceno a...

Zdrogovaný řidič uháněl po silnici i přes zákaz řízení

pátek, 20. září 2019, 13:30

Včera kolem půl čtvrté v noci kontrolovali policisté na silnici na Olomoucku osobní auto Daewoo.

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.