Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Olomouci se chystá okupační stávka. Proběhne 17. listopadu

 
čtvrtek, 10. října 2019, 21:00

Okupační stávku v budově Filozofické fakulty Univerzity Palackého si po 30 letech chystají připomenout studenti tehdejšího stávkového výboru. Happening včetně ukázky dobových předmětů se uskuteční v neděli 17. listopadu, jeho cílem je ukázat veřejnosti, jak to tehdy v listopadu 1989 na akademické půdě vypadalo. Do akce se zapojují desítky lidí, kteří tehdy jako studenti revoluci na půdě UP prožívali. Řekl to spolupořadatel akce Tomáš Kasal.

„V listopadu 1989 vznikla na olomoucké univerzitě výjimečná situace, kdy se všichni spojili a každá fakulta zvolila ze svého středu pět studentů, kteří vytvořili stávkový výbor. Společně s dalšími aktivními spolužáky pak v Olomouci vytvořili 'mozek' studentských aktivit v boji za svobodu. Jedním z prvních kroků stávkového výboru bylo rozhodnutí o okupační stávce na filozofické fakultě - studenti obsadili budovu, kde několik měsíců pracovali a žili," popsal Tomáš Kasal, jeden z tehdejších členů stávkového výboru.

Tehdejší listopadové události si studenti, kteří se aktivně do dění zapojili, hodlají v Olomouci připomenout velkou akcí. Jejím smyslem je připomenout po 30 letech veřejnosti, jak to tehdy na univerzitě vypadalo. Chystaná akce vyvolala mezi bývalými studenty velký ohlas, podle Kasala se denně přes sociální sítě hlásí další, kteří chtějí pomoci s organizací.

„Každopádně jsou to už teď desítky lidí z celé republiky a někteří slíbili, že přijedou i ze zahraničí," doplnil Tomáš Kasal.

Součástí Okupační stávky 2019, která se koná v neděli 17. listopadu od 10:00 na půdě filozofické fakulty, budou podle organizátorů nejrůznější aktivity jako malování plakátů a hesel, psaní na psacích strojích či promítání filmů. Tehdejší členové stávkového výboru se chystají poděkovat kantorům, kteří je podpořili. V plánu je i záznam legendárního koncertu Karla Kryla na hale Univerzity Palackého a výstava fotografií z listopadových událostí.

Pořadatelé akce chystají k 17. listopadu také vydání časopisu Přetlak, který tehdy studenti vydávali. Dnes se kvůli tomu sejde po 30 letech tehdejší redakční rada. „Ve své době to bylo v Olomouci bez přehánění nejsilnější a nejčtenější médium," dodal Kasal. Více informací sdělí organizátoři k chystané akci Okupační stávka 2019 příští týden ve čtvrtek.

Napsal(a) ČTK | Foto Ivo Spisar

Kam dál?

Zloděj v olomoucké tramvaji okradl cizinku. Hrozí mu dva roky vězení

čtvrtek, 10. října 2019, 19:00

Neznámý pachatel v pondělí 7. října 2019 v ranních hodinách na trase od Hlavního nádraží k Neředínu okradl dvacetiletou cizinku....

Jen 40 procent školáků dostává pravidelné kapesné. Průměr na prvním...

čtvrtek, 10. října 2019, 18:00

Pravidelné kapesné mají jen 4 z 10 školáků na Olomoucku, pětina jej vůbec nedostává. Rodiče se snaží vést děti k finanční...

V Olomouci proběhne druhý ročník Oktobeer Festu

čtvrtek, 10. října 2019, 17:00

V pátek a sobotu 11. a 12. října 2019 v letním kině v Pekární ulici v Olomouci potečou hektolitry piva. Konají se pivní svátky.

Do Olomouce zamíří v sobotu seriál nočních závodu NN Night Run

čtvrtek, 10. října 2019, 16:30

Do samého závěru míří specifický seriál nočních závodů s příznačným názvem NN Night Run. Kdo chce získat unikátní medaili, má...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi na západoněmecké ambasádě v Praze, přes níž se od jara pokoušely dostat na Západ tisíce východních Němců. Podle historika Oldřicha Tůmy z Ústavu pro soudobé dějiny tím uspíšila pád berlínské zdi. Praha a východní Berlín byly přitom do poslední chvíle blízcí spojenci, kteří si přáli udržení statu quo.

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá. Nejlépe z hodnocení vycházejí stejně jako v předchozích letech gymnázia a základní školy. Na opačném konci žebříčku jsou odborné školy, přesto se jejich hodnocení od loňského roku mírně zlepšilo. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které jeho výsledky poskytlo.

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o výhrách u obchodníků nebo nabízejí výhodnou koupi zboží a od zákazníků se snaží vylákat čísla platebních karet a následně peníze. Novináře o tom dnes informovala mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá. Útok se podle ní týkal i dalších prodejců, třeba dm drogerie. Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že podvodníci se vydávali také za zástupce řetězců Penny Market a Tesco.