neděle 28. dubna 2024 Vlastislav

Roboti budou soutěžit. Čeká je tuto sobotu 900 metrů dlouhá cesta v Bezručových sadech

Příznivci chytré techniky se už v sobotu 20. června od 8 hodin utkají v Olomouci v soutěži RoboTrip. V Bezručových sadech se budou toulat roboti různých tvarů i schopností. Akci každoročně organizuje pro žáky základních a středních škol i veřejnost Centrum Robotiky Olomouc na katedře technické a informační výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Palackého.

Letos se bude soupeřit nakonec jen v jedné konstrukční kategorii autonomních robotů, kteří jsou osázeni čidly a naprogramováni tak, aby samostatně projel určenou dráhou až do cíle. A co možná nejrychleji. „Soutěž je ovlivněna krizovou situací, která nás všechny zasáhla. Proto jsme se rozhodli uspořádat nultý ročník pro skalní robotické nadšence v parku. Věříme, že příští rok se už uskuteční v původně plánovaném formátu, včetně všech disciplín a kategorií,“ vysvětlil organizátor akce Radim Děrda z katedry technické a informační výchovy.

V popularizačním centru přírodovědecké fakulty Pevnost poznání bude po osmé hodině technická přejímka robotů a pak v parku začnou cvičné jízdy. Přihlásit se může kdokoli, ať už jednotlivci nebo skupiny. Protože se jedná o otevřenou kategorii, nezáleží ani na věku soutěžícího, ani na konstrukci robota. Jedinou podmínkou je jeho autonomní pohyb po vyznačené trase. Registrace je možná až přímo na startu, více informací k akci je na webu RoboTrip.cz.

Pořadatelé mají přislíbenou účast zajímavého hosta – Pavla Skotáka z ND Teamu. Ten má za sebou řadu outdoorových soutěží po celém světě a rád se s amatérskými účastníky podělí o své zkušenosti. „Jaké má toto setkání cíl? Z pohledu robotiky jde o zajímavé využití času, seznámení se s novými technologiemi a propojení teoretických úvah s reálným světem. A z pohledu nás, robonadšenců, jde o setkání s kamarády a poměření sil,“ doplnil s úsměvem Radim Děrda.

Soutěž podporuje talentované školáky

Soutěž se dlouhodobě zaměřuje na podporu talentovaných dětí a mládeže, konkrétně takových, kteří dokáží technicky myslet, jsou kreativní a navíc ovládají logiku a algoritmizaci. „Stavba robotů totiž zahrnuje jednak konstruování, kdy je nezbytné zapojit technickou představivost, stanovit parametry a zrealizovat fyzické sestavení robota, a pak také programování. Při něm se zvažuje celková situace, vyhodnocuje strategie, stanovuje vhodný algoritmus a následně se robot naprogramuje,“ řekl Jiří Dostál, vedoucí katedry technické a informační výchovy pedagogické fakulty.

Učitelé na základních a středních školách mají možnost nabízet žákům se zájmem o robotiku podnětnější úlohy a motivovat je k ještě lepším studijním výsledkům. „Robotika děti a obecně mladou generaci baví. Je však nutné aktivity pojímat tak, aby byly zábavnými a zároveň dokázaly rozvíjet technické myšlení a zručnost. A to je přesně podstata činností, na které se na naší katedře zaměřujeme. Výhodou robotiky je, že můžete připravit různě náročné úlohy, které zaujmou jak nejmenší děti, tak i dospělé. Hlavním motivačním faktorem je nejen to, že existuje příležitost objevovat něco nového, ale i skutečnost, že roboti se hýbou, blikají, vydávají zvuky či jinak reagují na okolní podněty. Tato dynamika je dělá atraktivními,“ doplnil Jiří Dostál.

Centrum Robotiky Olomouc se specializuje na technické vzdělávání a přípravu učitelů techniky. Na pedagogické fakultě lze studovat studijní programy Technika a praktické činnosti a Učitelství techniky pro SŠ a praktických činností pro 2. stupeň ZŠ, které jsou nabízeny pouze Univerzitou Palackého v Olomouci.

Ohodnoť článek

Tisková zpráva | Foto upol.cz | Zdroj upol. cz

Štítky roboti, soutěž, UPOL

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.