úterý 16. července 2024 Luboš

Arcibiskup Graubner se po hospitalizaci s koronavirem vrátil do úřadu, zotavuje se

Olomoucký arcibiskup Jan Graubner se po prodělané nemoci covid-19 vrátil do úřadu. Z nemoci se stále zotavuje a vzkazuje, že je třeba brát situaci vážně, ale na druhou stranu by lidi neměl ovládat strach. Dvaasedmdesátiletý arcibiskup byl kvůli zhoršenému stavu tři týdny hospitalizován, propuštěn do domácího léčení byl před Vánocemi.

Stále jsem ve stavu nemocných, chvíli to zotavování bude trvat. Podle své zkušenosti vidím, že jsou to věci, které je potřeba brát skutečně vážně. Nemyslím si, že nás má ovládat strach, je důležité, abychom zůstali lidmi svobodnými, ale abychom byli svobodně schopni vzít určitá omezení a určitou kázeň, která je podle mě projevem jak moudrosti, tak i lásky k lidem kolem nás," uvedl arcibiskup. Právě na chování lidí podle něj závisí, jak se podaří situaci překonat.

Arcibiskup olomoucký a metropolita moravský podstoupil test na covid-19 25. listopadu, kvůli zhoršenému zdravotnímu stavu byl o několik dní později převezen do Fakultní nemocnice v Olomouci, umístěn byl na ARO a dostával podpůrnou léčbu kyslíkem. Při dnešním setkání s Tříkrálovými koledníky v arcibiskupském paláci poděkoval také všem zdravotníkům.

„Poznal jsem, že je jejich služba skutečně vysilující. Nám všem vadí roušky, když je máme nosit, oni jsou však zakuklení a musejí přitom podávat plné výkony. Viděl jsem, že je to hodně náročná služba, za kterou je potřeba být vděčný," doplnil arcibiskup. Testovat se nechal, neboť se nemoc krátce předtím vyskytla v okruhu jeho blízkých spolupracovníků.

Tak jako arcibiskup se s koronavirem potýkal pomocný biskup a generální vikář Josef Nuzík, který patří do nejbližšího arcibiskupova okruhu. Čtyřiapadesátiletý Nuzík byl společně s Antonínem Baslerem vysvěcen na pomocného biskupa olomoucké arcidiecéze v říjnu před třemi lety poté, co je do těchto funkcí jmenoval papež František. „Josef Nuzík se vrátil do úřadu již před Vánocemi,“ řekl mluvčí arcibiskupství Jiří Gračka.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Miroslav Novotný/ado.cz

Štítky ČR, církve, koronavirus, arcibiskup, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.