středa 19. června 2024 Leoš

Olomoucká zoo se stává klenotem chovu vzácných kozorožců kavkazských a vede evropskou plemennou knihu

V Olomoucké zoologické zahradě se v období od 10. do 20. května 2023 narodilo pět vzácných a impozantních kozorožců kavkazských.

Podle vyjádření zooložky Ing. Jitky Vokurkové se jedna ze samic dokonce stala matkou dvojčat. Celkový počet narozených mláďat dosahuje v současnosti 156. Olomoucká zoo se věnuje chovu kozorožců kavkazských již od roku 1987 a patří mezi přední chovatele tohoto druhu nejen v Evropě, ale i ve světovém měřítku. V roce 1996 byla na konferenci Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) pověřena správou plemenné knihy této ohrožené populace.

Endemický druh kozorožce kavkazského, který se nevyskytuje nikde jinde na světě, obývá pouze pohoří Gruzie a Ruska. Tito vzácní tvorové se nacházejí ve velmi omezeném území o rozloze pouhých 4500 km2, v nadmořských výškách až 4000 m n. m. Jejich populace v přírodě čelí úbytku v důsledku nelegálního lovu, a podle nejnovějšího sčítání z roku 2019 se odhaduje, že zbývá pouze 500 jedinců. Hlavní příčinou úbytku je lovení samců pro jejich imponující parohy, které mohou dorůstat délky až 106 cm. Dalším faktorem je rostoucí chov domácích zvířat, které soutěží s kozorožci o pastvu, zejména v období, kdy se kozorožci stahují do nižších oblastí během určité části roku. Navíc hrozí riziko přenosu chorob mezi divokými kozorožci a domestikovanými zvířaty.

V rámci Evropy je vedoucí plemenné knihy odpovědný za správu chovu tohoto konkrétního druhu. Vedoucí úzce spolupracuje se všemi chovateli, sleduje genetickou variabilitu populace a poskytuje doporučení ohledně přesunů zvířat. Navíc aktivně vyhledává nové chovatele a pravidelně vydává plemennou knihu. Na každoročním zasedání Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) prezentuje aktuální stav a vývoj chovu tohoto druhu. Od konce roku 2020 je Zoo Olomouc pověřena vedením chovného programu pro tento druh v rámci EAZA.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Zoo Olomouc | Zdroj ZOO Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.