Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Neprodejné potraviny musejí obchody darovat, olomoucká potravinová banka letos získala 60 tun jídla

 
úterý, 28. srpna 2018, 08:55

Dvojnásobný nárůst potravin převzala letos Potravinová banka v Olomouckém kraji. Během prvního pololetí získala od supermarketů téměř 60 tun nepotřebných potravin, jež putovaly prostřednictvím charitativních a humanitárních organizací k potřebným. Nárůst nastal podle pracovníků charity v důsledku toho, že velkoobchody mají letos povinnost neprodejné potraviny darovat, informovali zástupci Potravinové banky v Olomouckém kraji (PBOL).

Za celý rok získala PBOL od obchodů 25,5 tuny potravin. Letos to bylo téměř 60 tun a v důsledku novelizace zákona, podle kterého všechny obchody s prodejní plochou nad 400 metrů čtverečních nabízejí neprodejné zboží potravinovým bankám nebo humanitárním organizacím. „Jedná se o zboží s poškozeným obalem, špatným popisem nebo s prošlým datem minimální trvanlivosti. Od začátku ledna do konce června 2018 převzala PBOL 58,9 tun potravin," uvedla Iva Najďonovová z PBOL.

Nárůst hlásí i další potravinové banky v České republice; loni získaly od supermarketů 870 tun potravin, za letošní první půlrok je to víc než 1000 tun, uvedla Najďonovová. Ve srovnání přitom podle ní nejsou uvedeny žádné veřejné sbírky.

Hlavním cílem potravinových bank je zamezit plýtvání, předejít vyhazování použitelného zboží a poskytnout je potřebným. Mezi odběrateli PBOL jsou zhruba tři desítky organizací, které pomáhají sociálně slabým, handicapovaným nebo matkám samoživitelkám. Potravinová banka spolupracuje s obchodními řetězci a s jejich sklady v celém kraji. S některými supermarkety navázala spolupráci již loni. PBOL disponuje novým skladem pro potraviny v Olomouci - Řepčíně, brzy bude mít podle jejich zástupců k dispozici také sklad s chladicím systémem pro zeleninu a ovoce.

Potravinovou banku mohou naplnit i dárci, a to v sobotu 10. listopadu, kdy se uskuteční pošesté Národní potravinová sbírka. V Olomouckém kraji se zapojí přes 20 supermarketů a zhruba 15 organizací. V loňském ročníku se během sbírky vybralo 19 tun trvanlivých potravin a dvě tuny drogerie. Při sbírce pomáhalo na 250 dobrovolníků.

Napsal(a) ČTK | Foto Pixabay.com

Kam dál?

Policie pátrá po řidiči nákladního auta s návěsem, který ujel od...

pondělí, 27. srpna 2018, 20:26

K nehodě mezi passatem a neustanovenou návěsovou soupravou došlo 24. srpna 2018 po třetí hodině odpolední na 259. kilometru D35....

Olomoucké Czech Open vyhrál překvapivě hráč mimo žebříček Čeng...

pondělí, 27. srpna 2018, 19:00

Olomoucký turnaj Czech Open ve stolním tenisu vyhráli Čeng Pchej-feng z Číny a Japonka Kasumi Išikawaová. Největší favorité...

V olomouckém Decathlonu se uskuteční druhý ročník tanečního dne. Tady...

pondělí, 27. srpna 2018, 17:00

Už podruhé se v olomouckém Decathlonu uskuteční taneční den. Stane se tak v sobotu 1. září od patnácté do osmnácté hodiny...

PŘEHLED: Děti, studenti a senioři si můžou během celého září vyřídit...

pondělí, 27. srpna 2018, 16:30

Od 1. září budou děti do 18 let, studenti do 26 let a senioři nad 65 let věku jezdit veřejnou dopravou v Olomouckém kraji se 75% ...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Jak bydlí Češi v regionech? Nejspokojenější jsou v obcích do tisíc obyvatel

Rozdíly mezi kraji panují především s ohledem na typ bydlení. Zatímco ve Středočeském nebo Zlínském kraji (46 %) převažuje bydlení ve vlastním rodinném domě, pronájmy vedou naopak v Praze (35 %), v Královehradecku žije téměř pětina obyvatel v bytě či domě u příbuzných nebo známých (17 %). Z hlediska spokojenosti s bydlením se rozdíly projevují spíše v souvislosti s velikostí obce. Nejvíce spokojení jsou se svým bydlením lidé žijící mimo Prahu, zejména ti z malých obcí. To a mnohé další vyplývá z výzkumu společnosti Ekonomické stavby, kterého se zúčastnilo více než tisíc respondentů.

DRBNA NA CESTÁCH: 3500 tun křišťálu, zlatem protkaný závěs a 1100 místností. Takhle si žil rumunský diktátor

Tří miliony tun mramoru, 3500 tun křišťálu na 480 lustrech a 1400 stropních světlech a mnoha zrcadlech a také 5500 tisíce tun betonu. To je jen krátký výčet materiálu, který byl použit při stavbě paláce pro bývalého rumunského diktátora Ceaușesca. Dnes druhá největší administrativní stavba na světě slouží jako budova parlamentu. A právě na honosný palác, který najdete v centru Bukurešti, se zaměříme v dnešním dílem Drbny na cestách.

Den s terénními pracovnicemi: Je výhodnější vyměnit jehlu, než léčit žloutenku

Den jsem strávil s terénními pracovnicemi Helenou a Ilonou ze Společnosti Podané ruce. Nejen u sbírání použitých injekčních stříkaček jsme si povídali třeba o tom, které nelegální drogy jsou v Olomouci nejrozšířenější, kde se v Olomouci nachází nejvíc použitých stříkaček a proč je dobré uživatelům drog jehly měnit.