Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Neprodejné potraviny musejí obchody darovat, olomoucká potravinová banka letos získala 60 tun jídla

 
úterý, 28. srpna 2018, 08:55

Dvojnásobný nárůst potravin převzala letos Potravinová banka v Olomouckém kraji. Během prvního pololetí získala od supermarketů téměř 60 tun nepotřebných potravin, jež putovaly prostřednictvím charitativních a humanitárních organizací k potřebným. Nárůst nastal podle pracovníků charity v důsledku toho, že velkoobchody mají letos povinnost neprodejné potraviny darovat, informovali zástupci Potravinové banky v Olomouckém kraji (PBOL).

Za celý rok získala PBOL od obchodů 25,5 tuny potravin. Letos to bylo téměř 60 tun a v důsledku novelizace zákona, podle kterého všechny obchody s prodejní plochou nad 400 metrů čtverečních nabízejí neprodejné zboží potravinovým bankám nebo humanitárním organizacím. „Jedná se o zboží s poškozeným obalem, špatným popisem nebo s prošlým datem minimální trvanlivosti. Od začátku ledna do konce června 2018 převzala PBOL 58,9 tun potravin," uvedla Iva Najďonovová z PBOL.

Nárůst hlásí i další potravinové banky v České republice; loni získaly od supermarketů 870 tun potravin, za letošní první půlrok je to víc než 1000 tun, uvedla Najďonovová. Ve srovnání přitom podle ní nejsou uvedeny žádné veřejné sbírky.

Hlavním cílem potravinových bank je zamezit plýtvání, předejít vyhazování použitelného zboží a poskytnout je potřebným. Mezi odběrateli PBOL jsou zhruba tři desítky organizací, které pomáhají sociálně slabým, handicapovaným nebo matkám samoživitelkám. Potravinová banka spolupracuje s obchodními řetězci a s jejich sklady v celém kraji. S některými supermarkety navázala spolupráci již loni. PBOL disponuje novým skladem pro potraviny v Olomouci - Řepčíně, brzy bude mít podle jejich zástupců k dispozici také sklad s chladicím systémem pro zeleninu a ovoce.

Potravinovou banku mohou naplnit i dárci, a to v sobotu 10. listopadu, kdy se uskuteční pošesté Národní potravinová sbírka. V Olomouckém kraji se zapojí přes 20 supermarketů a zhruba 15 organizací. V loňském ročníku se během sbírky vybralo 19 tun trvanlivých potravin a dvě tuny drogerie. Při sbírce pomáhalo na 250 dobrovolníků.

Napsal(a) ČTK | Foto Pixabay.com

Kam dál?

Policie pátrá po řidiči nákladního auta s návěsem, který ujel od...

pondělí, 27. srpna 2018, 20:26

K nehodě mezi passatem a neustanovenou návěsovou soupravou došlo 24. srpna 2018 po třetí hodině odpolední na 259. kilometru D35....

Olomoucké Czech Open vyhrál překvapivě hráč mimo žebříček Čeng...

pondělí, 27. srpna 2018, 19:00

Olomoucký turnaj Czech Open ve stolním tenisu vyhráli Čeng Pchej-feng z Číny a Japonka Kasumi Išikawaová. Největší favorité...

V olomouckém Decathlonu se uskuteční druhý ročník tanečního dne. Tady...

pondělí, 27. srpna 2018, 17:00

Už podruhé se v olomouckém Decathlonu uskuteční taneční den. Stane se tak v sobotu 1. září od patnácté do osmnácté hodiny...

PŘEHLED: Děti, studenti a senioři si můžou během celého září vyřídit...

pondělí, 27. srpna 2018, 16:30

Od 1. září budou děti do 18 let, studenti do 26 let a senioři nad 65 let věku jezdit veřejnou dopravou v Olomouckém kraji se 75% ...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

GLOSA: Protikorupční Babišova vláda nemaká na protikorupčních zákonech

Andrej Babiš toho má na práci v poslední době opravdu hodně. Tolik, že nedokáže své ministry a ministryně přimět k tomu, aby do plánu legislativních prací zapracovali aspoň něco z protikorupčních opatření, co vláda naslibovala.

VIDEO: Za včerejší kolaps na D1 může nepřipravenost modernizovaného úseku

Včerejší a částečně i dnešní kolaps provozu na dálnici D1 způsobila podle Kraje Vysočina nepřipravenost modernizovaného úseku mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem na zimní podmínky. Kraj pošle ministrovi dopravy Danu Ťokovi (za ANO) dopis požadující posunutí svodidel a další úpravy v úseku mezi 90. a 104. kilometrem dálnice. Novinářům to dnes řekl hejtman Jiří Běhounek (ČSSD) po jednání pracovní skupiny Doprava.

Zastavení dotací EU se podle informací z Evropské komise týká jen Agrofertu

Zastavení dotací Evropské unie se netýká celé České republiky, ale jen firem skupiny Agrofert v rámci zemědělské a kohezní politiky. Novinářům to dnes potvrdily dobře informované zdroje z Evropské komise. Nejasnosti okolo dotací vyvolalo středeční vystoupení eurokomisaře pro rozpočet Günthera Oettingera, který v Evropském parlamentu dal najevo, že Evropská komise nebude Česku do vyjasnění situace okolo možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše vyplácet žádné dotace.