neděle 14. dubna 2024 Vincenc

Olomoucký kraj čeká otevření přehrady i rekonstrukce sedla

Dlouho očekávané otevření Plumlovské přehrady, nového pavilonu olomoucké Flory, zahájení rekonstrukce další části Červenohorského sedla či stavby vodohospodářské infrastruktury v pěti městech Šumperska za 1,66 miliardy korun se v příštím roce zařadí mezi nejdůležitější události Olomouckého kraje. Na své si přijdou i hudební fanoušci. Do Olomouce by měla v červnu přijet legendární britská kapela Jethro Tull. Vystoupit by měla na festivalu Bounty Rock Cafe Open Air.

Jednou z nejvíce očekávaných událostí v Olomouci bude otevření zrekonstruovaného hlavního pavilonu A výstaviště Flory za 175 milionů korun. "Bude se tam nacházet gró výstav tohoto výstaviště, v novém by již měla být i jarní Flora," řekl primátor Olomouce Martin Novotný (ODS). Město čeká v roce 2014 také schvalování nového územního plánu, který na další léta určí hlavní parametry rozvoje. K sestavení nového územního plánu město nutí legislativa. S novým územním plánem Olomouce souvisí i plánovaná stavba nové výškové budovy Šantovka Tower, kterou v těsném sousedství městské památkové rezervace plánuje postavit společnost SMC Development. Stavba má řadu odpůrců.

V pěti městech na Šumpersku by na jaře roku 2014 měla být zahájena dlouho připravovaná stavba vodohospodářské infrastruktury za 1,66 miliardy korun, která má zlepšit čistotu vody i stav kanalizace. Do projektu se zapojily radnice v Šumperku, Zábřehu, Hanušovicích, Mohelnici a Lošticích, které na tuto investici obdrží z evropských fondů dotaci 1,2 miliardy korun. Zbývající část nákladů města pokryjí z vlastních zdrojů. Pětice měst, ve kterých žije dohromady 55.000 lidí, díky masivní investici opraví zastaralou kanalizační síť a modernizuje čistírny odpadních vod.

V létě se lidé po čtyřleté pauze budou moci opět koupat v Plumlovské přehradě u Prostějova, která kvůli čištění dna a opravě hráze byla vypuštěna v závěru roku 2009. Vodní nádrž s čistou vodou by měla v regionu oživit turistický ruch, který po vypuštění vodního díla výrazně ochabl. Povodí Moravy do čištění dna a opravy hráze přehrady investovalo zhruba 270 milionů korun.
Zástupci Olomouckého kraje považují za nejdůležitější akci příštího roku dokončení stavby tříkilometrové silniční přeložky spojující Vlachov a Rájec na Šumpersku. "Po dlouhodobém tlaku vedení Olomouckého kraje dojde v roce 2014 k zahájení očekávané rekonstrukce silnice I/44 - Červenohorské sedlo - jih, dokončení stavby je plánováno až v roce 2015," řekla ČTK mluvčí kraje Kamila Navrátilová. Po celý rok bude také pokračovat rekonstrukce olomouckého hlavního nádraží. Během roku by měly být dokončeny práce na rekonstrukci železniční stanice v Přerově.

Obyvatelé kraje se mohou těšit i na řadu zajímavých kulturních akcí. Například v Prostějově si budou po celý rok připomínat sté výročí dokončení stavby nové radnice. "V červnu je při této příležitosti plánováno představení Prodané nevěsty v městském divadle. Tato opera byla uvedena v rámci slavnostního otevření nové radnice právě i před těmi sto lety," řekla ČTK mluvčí radnice Jana Gáborová.

Do Olomouce zavítá skupina Jethro Tull, která přijede s turné Best Of a představí největší hity. Festivalu na Korunní pevnůstce bude předcházet například vystoupení Dana Bárty či České supergroup, kterou tvoří například Kamil Střihavka, Michal Pavlíček, Jan Hrubý či Roman Dragoun.

Olomoucký kraj však bude na druhou stranu chudší o jedny lázně a letiště. Od ledna zanikne přerovská vrtulníková základna. Po předčasném ukončení provozu se zatím nerozjede kvůli ekonomickým problémům provoz v Lázních Dolní Lipová na Jesenicku. Investor, který by je oživil, se stále hledá.

Zdroj: ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.