sobota 15. června 2024 Vít

Ornitologové pátrají po vzácné sovici, zavítala do střední Evropy

Ornitologové zaznamenali v Česku ojedinělý výskyt sovice krahujové, která obvykle žije ve Skandinávii. Podle odborníků však letos v zimě zavítala i do střední a západní Evropy. Kvůli mimořádné migraci tohoto ptáka se nyní obracejí s žádostí o pomoc i na veřejnost, která by jim mohla pomoci výskyt sovice zmapovat. ČTK o tom dnes informovali zástupci Moravského ornitologického spolku.

Sovice krahujová žije v lesích Norska, Švédska, Finska a na severu Ruska. "Jen velmi vzácně se objevuje ve střední a západní Evropě. V letošní zimě se jich objevily desítky v Estonsku, jedna v Polsku a v Nizozemsku a dokonce pět v Německu. Před několika dny byla jedna zjištěna i ve středních Čechách, ale ta se krátce na to stala obětí dopravní nehody," uvedl Václav John z Moravského ornitologického spolku.
   

Ornitologové ale předpokládají, že se v Česku mohou zdržovat i další sovice krahujové, a proto vyzývají veřejnost, ochránce přírody, myslivce, lesníky i zemědělce, aby jim pomohli nalézt místa jejich výskytu. S informacemi se mohou obrátit na zástupce spolku.
   

Sovice krahujová je velká jako krahujec nebo poštolka. Dosahuje 35 až 43 centimetrů, má velkou kulatou hlavu, je tmavohnědá s černobílou kresbou. Břicho i ocas má výrazně pruhované. Na rozdíl od tuzemských sov je aktivní i ve dne a sedává na vyvýšených místech, na kůlech, sloupcích, plotech a na drátech elektrického vedení. Pokud má na místě dostatek potravy, především hrabošů, zdržuje se na něm delší dobu, někdy i několik týdnů nebo měsíců. Podle odborníků je tato severská sova mimořádně krotká, takže působí dojmem ptáka, který uletěl ze zajetí. Velmi často se zdržuje v blízkosti lidských obydlí nebo v okolí cest a silnic.

Zdroj: ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.