úterý 25. června 2024 Ivan

Požár výrobny plastů na Prostějovsku způsobil škodu za 80 mil. Kč

Škodu za 80 milionů korun způsobil požár, který dnes ráno zničil halu na výrobu plastových trubek a zahradních stolů v Alojzově na Prostějovsku. Z hořící haly firmy Elmo-plast na kraji obce stoupal hustý dým, avšak díky příznivým povětrnostním podmínkám nemuseli být obyvatelé Alojzova evakuováni. Hasiči požár po více než dvou hodinách zlikvidovali, nikdo nebyl zraněn.

Mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková ČTK řekla, že plameny časně ráno v Alojzově zachvátily výrobní halu o rozměru 40 krát 60 metrů, ve které zničily výrobní technologii a dva nákladní automobily. "Požár nám byl nahlášen krátce před sedmou hodinou. Když na místo dorazily první jednotky, tak už byla výrobní hala celá v plamenech," uvedla Hacsiková.

Požár výrobny plastů v Alojzově likvidovalo osm jednotek dobrovolných a profesionálních hasičů, kterým se podařilo dostat plameny pod kontrolu v 8:18 a likvidace požáru byla velitelem zásahu nahlášena v 9:27. "Zpočátku se hasiči nemohli dostat dovnitř, protože hrozilo zřícení ocelové konstrukce haly, takže její hašení v první fázi probíhalo zvnějšku," uvedla Hacsiková.
Hasiči poté museli z haly vynést dvě propanbutanové láhve a ochlazovali okolí, jelikož v těsném sousedství výrobny stojí dvě velká sila, skladové a administrativní budovy. "Z hořící haly navíc odlétávaly malé částečky žhavého plastu, takže bylo nutné kontrolovat okolní objekty, zda některý z nich nezačal také hořet," řekla Hacsiková.

Z hořící haly na výrobu plastů stoupal hustý dým, avšak ovzduší v Alojzově znečištěno nebylo. "Firma sídlí mimo obec. Navíc kouř stoupal kolmo vzhůru, takže nebyl důvod nikoho evakuovat," podotkla mluvčí.

Příčinu požáru výrobny plastů určí experti, kteří trosky haly prozkoumají v sobotu po jejich vychladnutí. "Škoda byla předběžně vyčíslena na 80 milionů korun," uvedla. Podle ní hasiči před plameny uchránili majetek v hodnotě 50 milionů korun. "Tento požár se zapíše do letošních statistik Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje jako požár s největší škodou," míní Hacsiková.

Dnešní požár patří podle výše škody mezi největší na severu Moravy v posledních letech, není ale úplně nejhorší, a to ani v rámci Olomouckého kraje. Například v říjnu 2006 oheň, který v textilce v Oskavě na Šumpersku nejspíše způsobila technická závada na elektroinstalaci, zničil zařízení a zásoby za zhruba sto milionů korun. Škodu za 190 milionů korun první lednový den roku 2001 způsobil požár, který zcela zničil prodejnu OBI v Opavě v sousedním Moravskoslezském kraji.

Zdroj: ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.