Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Přerově se letos znovu bude konat festival dračích lodí. Pádlovat budou stovky lidí

 
pátek, 24. května 2019, 19:30

Pravidelné hlasité bubnování se bude o víkendu ozývat u přerovské Laguny. Tempo bude udávat pádlujícím posádkám, které se letos zapojí do tradičního festivalu dračích lodí. Do speciálně upravených laminátových kánoí s dračími hlavami a ocasy usedne několik set účastníků, čekají je sprinty i vytrvalostní závody. Atmosféru nadcházejícího festivalu mohu sledovat Přerované již několik týdnů na Bečvě, kde řada posádek pilně trénuje.

„Smyslem festivalu je především si zasportovat a představit náš sport jízdy na dračích lodích veřejnosti," řekl ředitel festivalu Jaromír Maňák. Harmonogram závodu bude podle něj podobný jako loni. V sobotu diváky čeká závod na 200 metrů, v neděli se posádky utkají na kilometrové trase. „Zájem o festival je zatím o něco slabší než loni. V tuto chvíli evidujeme přes 30 posádek, ale očekáváme stále ještě nějaké opozdilce," doplnil Maňák. Do velkých lodí usedá 20 pádlujících, jeden bubeník a jeden kormidelník. Do závodu se tak zapojí letos minimálně přes 600 lidí.

Závody jsou určeny pro širokou veřejnost, zapojují se do nich posádky složené ze spolupracovníků z firem, spolků přátel či škol. Klání se podle pořadatelů účastní lidé všech věkových kategorií. „Závodíme ve čtyřech kategoriích. Jsou to seskupení pod hlavičkami společností a firem, posádky smíšené závodící pod svými jednotlivými názvy, posádky čistě ženské a posádky škol," doplnil Maňák.

Posádky již minimálně měsíc pilně trénují. Koordinace pohybu členů posádek je podle pořadatelů velmi důležitá, podle nich jde o jeden z mála sportů, kdy lidé musejí opravdu táhnout za jeden provaz. „Musí jet stejným tempem, jinak loď nepojede, nepojede dostatečně rychle nebo se budou šermovat pádly. Nejde ani tak o to, jaké má kdo svaly, ale o to, jak se dokáže zkoordinovat a zabrat ve stejný moment. Dračích lodí se tak využívá i při teambuildingových akcích," uvedl již dříve Maňák.

Závody čínských dračích lodí mají mytický základ v období před dvěma tisíci lety. Legenda vypráví o básníku, válečníkovi a filozofovi, který spáchal kvůli zármutku nad tehdejší korupcí sebevraždu skokem do řeky Milo. Když se o tom doslechli jeho přátelé, vypluli na svých rybářských lodích po řece a hledali jeho tělo. Aby zaplašili dravé ryby, bubnovali ve svých lodích a bušili do hladiny řeky pádly. Od těch dob si Číňané každoročně připomínají smrt básníka slavností dračích lodí ve výročí jeho smrti, pátý den pátého čínského měsíce.

Napsal(a) ČTK | Foto Patrik Kozlík

Kam dál?

Opilou ženu naštvalo, že by měla strávit noc na záchytce. Do...

pátek, 24. května 2019, 13:30

V sobotu 20. dubna po deváté hodině večer museli policisté zakročit proti dvaadvacetileté ženě.

Mladá žena přepadla s nožem v ruce pracovnici přerovské herny. Hrozí...

pátek, 24. května 2019, 07:30

Třiadvacetiletá žena podle policie přepadla v úterý pracovnici herny v Přerově a pod pohrůžkou použití nože po ní chtěla peníze.

Žena s nožem v ruce měla vyhrožovat servírce. Chtěla po ní peníze

čtvrtek, 23. května 2019, 19:30

V úterý vpodvečer oznámil asistent prevence kriminality, že v herně nedaleko přerovského nádraží došlo k napadení servírky. Na...

Hladiny řek v Olomouckém kraji stoupají. Došlo k zatopení silnice i...

čtvrtek, 23. května 2019, 06:31

V severní části Olomouckého kraje byly provedeny preventivní opatření v podobě navýšení početních stavů na stanicích a rezervace...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Krach Thomas Cook je celosvětové největší úpadek CK

Krach britské cestovní kanceláře Thomas Cook, který je dosud největším případem úpadku cestovní kanceláře, bude mít podstatný dopad na trh pojištění CK proti úpadku, skončí-li v krachu i německá část firmy, případně některé další dceřiné společnosti. Novinářům to dnes řekl ředitel péče o klienty makléřské společnosti Renomia Matyáš Charvát.

CK Neckermann má v cizině 1100 českých klientů, návrat zajistí

Cestovní kancelář Neckermann, která je v Česku součástí zkrachované britské kanceláře Thomas Cook, má v zahraničí k dnešnímu dni zhruba 1100 českých klientů. O tyto klienty se postará a zajistí jim bezpečný návrat do České republiky jejich plánovaným letem. V tiskovém prohlášení to dnes uvedl šéf marketingu CK Neckermann Jan Šrámek.

Začínají Dny českého piva. Po celé republice můžete ochutnat svatováclavské speciály

Povstaňte, jdeme na pivo! Tak zní heslo už sedmého ročníku Dnů českého piva. Slavnosti oblíbeného zlatavého moku se konají po celé republice a nabídnou bohatý program, ale i speciálně navařené svatováclavské pivo. Akce začíná 24. září a trvá až do 30. září.