pondělí 29. května 2023 Maxim

Potápěči mapující Hranickou propast získají Cenu města

Potápěči České speleologické společnosti z Hranického krasu, kteří dlouhodobě zkoumají hlubiny Hranické propasti, získají cenu města Hranic. Rozhodli o tom ve čtvrtek zastupitelé.

Město tím chce ocenit jejich dlouholetý výzkum i výsledky práce, která nedávno dostala propast na seznam nejhlubší zatopené jeskyně na světě. Cenu města převezmou v lednu, sdělil dnes ČTK mluvčí radnice Petr Bakovský. "Speleologové získali toto ocenění za systematický výzkum Hranické propasti, který začal již v roce 1963. Tento výzkum je ztížen podmínkami, které v propasti panují. Přesto se průzkumem propasti nepřetržitě zabývá už několikátá generace jeskynních potápěčů obětujících vlastní finance, úsilí, dovednosti i zdraví," uvedl Bakovský. 

Výzkum přinesl i řadu hloubkových potápěčských rekordů. Člen týmu David Čani je držitelem současného českého hloubkového rekordu 180,4 metru, ještě do větších hloubek se dostal Polák Krysztof Starnawski, který s potápěním v Hranické propasti začal v roce 1997. Postupně zde posouval hranice dosažených hloubek, v říjnu 2012 se potopil až do 225 metrů. Odborníci propast zkoumají také sondami, které postupně posouvají dosavadní zmapované údaje o její hloubce. Při posledním výzkumu letos v září dostali potápěči svým výzkumem Hranickou propast na seznam nejhlubší zatopené jeskyně na světě. Česko-polská expedice spustila sondu pomocí robota až do 404 metrů. Dna však nedosáhla, měření zastavil konec kabelu. Dosavadní rekord držela italská propast Pozzo del Merro s naměřenou hloubkou 392 metrů.

Foto Jiří Komárek (Wikipedia Commons) | Zdroj ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.