Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Helfštýn obsadili stavebníci, budou rekonstruovat tamní palác

 
čtvrtek, 21. září 2017, 18:00

Zchátralý renesanční palác středověkého hradu Helfštýn na Přerovsku převzali stavebníci, kteří začnou pracovat na jeho rekonstrukci za téměř 72 milionů korun. Návštěvníci se tak nedostanou na čtvrté nádvoří a běžný provoz hradu bude dva roky omezen, řekl dnes ČTK kastelán Jan Lauro. Kvůli pracím bude podle něj omezen i kulturní program.

"Sdružení firem minulé pondělí převzalo staveniště. V letošním roce se do samotného paláce s největší pravděpodobností ještě nepustí, věnovat se budou statickému zajištění hradeb kolem stavby. Návštěvníci se dostanou nejdál na třetí nádvoří, kde je před posledním mostem zastaví oplocení," uvedl Lauro.

Letošního programu se podle kastelána práce nedotknou, příští rok se ale podle něj budou redukovat největší akce jako mezinárodní setkání kovářů Hefaiston, festival vojenské historie či Author Šela Marathon. "Většinu komornějších akcí se pokusíme realizovat v obvyklém rozsahu, k nutným změnám dojde ve dnech konání akcí. Místo celovíkendových či sobotních programů jsme kvůli šestidennímu režimu stavebních prací nuceni pořádat doprovodné aktivity v neděli," doplnil kastelán.

V prostoru palácového nádvoří, které stavebníci obsadili, jsou všechny tři stálé expozice hradu - Umělecké kovářství, Historická mincovna a Expozice archeologie. Vybrané exponáty správa přesune do H-studia na třetím nádvoří a do sálu hradní galerie na druhém nádvoří, doplnil Lauro. Upozornil také, že omezení se dotkne také louky, která je před hradem a bude sloužit jako překladiště materiálu a zázemí stavby. Materiál pak budou stavebníci dopravovat do nejzazšího kouta hradu přes ostatní nádvoří.

Rekonstrukce paláce, která počítá i s jeho zastřešením, se plánuje řadu let. Budova je kvůli svému stavu několik let veřejnosti uzavřena. Kraj získal na rozsáhlou opravu 56 milionů korun z Integrovaného regionálního operačního programu. Výběrové řízení na práce vyhrálo Sdružení pro zpřístupnění paláce na hradě Helfštýn Hochtief CZ - Archatt Památky.

Napsal(a) ČTK | Foto By Bjalek Michal (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Kam dál?

V Přerově vznikl unikátní salón propojující módu a vizáž

středa, 20. září 2017, 18:00

Určitě jste zaznamenali v Olomouci i v Přerově velké bilboardy se dvěma krásnými ženami a reklamou na jejich nový projekt...

Ženu na přechodu srazilo auto

středa, 20. září 2017, 12:00

Včera 19. září v Přerově na ulici Velké Novosady na přechodu auto srazilo třicetiletou ženu. Při přecházení chodkyně přes přechod...

Mladík bez řidičáku naboural auto na parkovišti a snažil se ujet....

pátek, 15. září 2017, 15:00

Včera večer na parkovišti v Přerově, konkrétně na ulici Pod Skalkou, usedl za volant devatenáctiletý mladík, který se snažil z...

VIDEO: Zloděj u nákupního centra odcizil uzamčené kolo. Zachytila ho...

čtvrtek, 14. září 2017, 13:30

V úterý 5. září kolem půl jedenácté dopoledne došlo u nákupního střediska Galerie Přerov ke krádeži uzamčeného jízdního kola....

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Janek Rubeš: Města se nemají přizpůsobovat turismu. Místní nepotřebují trdelník ani absint

Společně s Honzou Mikulkou natáčí turistický průvodce ,,Honest Guide", který na platformě YouTube sledují statisíce turistů, kteří míří do Prahy. Neukazují jen krásná zákoutí hlavního města, ale i temnější stránku Prahy, kdy vás může kdokoliv okrást. Drbna nyní ve svém rozhovoru vyzpovídala Janka Rubeše.

Pokuta za přechod k jinému mobilnímu operátorovi zřejmě klesne

Snížení pokuty za přechod k jinému mobilnímu operátorovi a zkrácení lhůty pro převod telefonního čísla předpokládá vládní novela o elektronických komunikacích, kterou v úvodním kole podpořila Sněmovna. Změny by měly vést k větší konkurenci mezi operátory a v konečném důsledku k poklesu cen. Předloha nyní zamíří k posouzení do hospodářského výboru. Bude na to mít měsíc místo obvyklých dvou.

Orloj v Brně chrlí od úterý speciální edici kuliček. Město slaví století od vzniku Velkého Brna

Městem křižuje speciální šalina, v Lužánkách stojí čerstvě vysazená lípa a časostroj na Svoboďáku vydává speciální edici kuliček. Brno si připomíná 100 let od chvíle, kdy se začalo stávat městem, jakým je dnes. 23. dubna 1919 totiž vzniklo tzv. Velké Brno.