Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Prostějově bude prvních jedenáct kamenů zmizelých, které připomínají tragické osudy Židů

 
úterý, 27. srpna 2019, 20:30

Prvních 11 kamenů zmizelých, takzvané stolpersteine, bude v září rozmístěno v ulicích Prostějova. Kameny připomenou tragický osud židovských obyvatel Prostějova za druhé světové války přímo u domů, ve kterých bydleli před odvlečením do koncentračních a vyhlazovacích táborů. Stolpersteine budou uloženy i za čtyřletou Evu Gottlobovou a sedmiletého Pavla Gottloba, zavražděné v Malém Trostinci, sdělil Michal Šmucr ze spolku Hanácký Jeruzalém, který akci organizuje.

„S ukládáním začneme 10. září 2019 v 15:00 v ulici Křížkovského, konkrétně pěticí kamenů za ženy rodiny Brennerovy," uvedl Šmucr. Poté budou kameny uloženy i v dalších ulicích, kde před transportem dříve žili židovští obyvatelé.

Stolpersteine objednala pro Prostějov Židovská obec Olomouc přímo u výrobce a autora projektu Güntera Demniga. „Ten se také zúčastní uložení prvních 11 kamenů v Prostějově," podotkl předseda Židovské obce Olomouc Petr Papoušek.

Ukládání kamenů se v září v Prostějově zúčastní i rabín Daniel Mayer, potomek rabína Lesela Brülla z Prostějova. Mayer žije v Izraeli a loni se zúčastnil odhalování pamětní desky obětem holokaustu na budově hlavního vlakového nádraží v Prostějově, které bylo v roce 1942 dějištěm transportu více než tisícovky obyvatel města do koncentračních a vyhlazovacích táborů.

V Prostějově žila do 19. století významná židovská komunita. Prostějov se v posledních letech dostal do hledáčku českých i zahraničních médií kvůli vleklému sporu o pietní úpravu bývalého židovského hřbitova, který byl zničen za německé okupace.

Na místě hřbitova, kde stále leží ostatky téměř 2000 židovských obyvatel, je nyní park a parkoviště. Židovská nadace Kolel Damesek Eliezer se snaží místo bývalého hřbitova rehabilitovat a s radnicí jedná o podobě pietní úpravy.

PSALI JSME: V Olomouci přibylo dalších osm kamenů zmizelých. Připomínají rodinu Evy Grossmannové

Kameny zmizelých byly v předchozích letech instalovány například v sousední Olomouci, kde jich je nyní již přes 200.

Napsal(a) ČTK | Foto olomouc.eu, Blanka Martinovská

Kam dál?

Řidička zaparkovala auto a otevřela dveře přímo před jedoucím...

úterý, 27. srpna 2019, 15:30

Včera po desáté hodině dopolední narazil dvacetiletý cyklista do dveří, které náhle otevřela sedmatřicetiletá řidička...

Motorkář nezvládl řízení, upadl a zranil se. Do cesty mu prý vběhl...

úterý, 27. srpna 2019, 13:30

Včera po druhé hodině odpolední došlo mezi obcemi Otinoves a Rozstání k havárii třiašedesátiletého motocyklisty na stroji BMW....

Ornitologové kroužkovali labutě. Při práci je napadli samozvaní opilí...

úterý, 27. srpna 2019, 11:00

V neděli 25. srpna 2019 po druhé hodině odpolední prováděli čtyři pracovníci České společnosti ornitologické kroužkování labutí...

FOTO: Na dálnici se střetla dvě souběžně jedoucí vozidla. Kdo nehodu...

pondělí, 26. srpna 2019, 13:30

V sobotu 24. srpna před jedenadvacátou hodinou došlo mezi 17. a 19. kilometrem dálnice D46 ve směru od Vyškova k dopravní nehodě...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

STUDIE: Neobydlených bytů jsou v Praze nižší jednotky procent

Podíl neobydlených bytů na celkovém bytovém fondu v Praze jsou nižší jednotky procent. Vyplývá to ze studie poradenské firmy KPMG, kterou máme k dispozici. Podle posledních dostupných údajů je v hlavním městě 46 tisíc neobydlených bytů, bytový fond tvoří zhruba 600 tisíc bytů. Jak uvedl odborník na nemovitosti v KPMG Pavel Dolák, počet skutečně prázdných bytů je menší.

Zeman vyznamená Klause či Kusturicu, Babiš již seznam podepsal

Bývalý prezident Václav Klaus, válečný veterán Emil Boček, srbský filmový režisér Emir Kusturica nebo prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala by měli být mezi osobnostmi oceněnými prezidentem Milošem Zemanem letos 28. října. Pražský hrad seznam vyznamenaných každoročně tají, některá jména ale v uplynulých měsících zveřejnil sám Zeman. Ředitel hradního protokolu Vladimír Kruliš řekl, že všichni kandidáti na vyznamenání již o rozhodnutí prezidenta ví. Seznam také již spolupodepsal premiér Andrej Babiš (ANO).

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi na západoněmecké ambasádě v Praze, přes níž se od jara pokoušely dostat na Západ tisíce východních Němců. Podle historika Oldřicha Tůmy z Ústavu pro soudobé dějiny tím uspíšila pád berlínské zdi. Praha a východní Berlín byly přitom do poslední chvíle blízcí spojenci, kteří si přáli udržení statu quo.