Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Muzeum Zdeňka a Jana Svěrákových v Čechách pod Kosířem se rozšiřuje o film Po strništi bos

 
středa, 13. září 2017, 13:30

Nejnovější film otce a syna Svěrákových s názvem Po strništi bos, lyrický snímek o dětství a hrdinství v každém z nás, vstoupil do českých kin ve čtvrtek 17. srpna. Téměř současně s premiérou se Vlastivědnému muzeu v Olomouci podařilo rozšířit unikátní Muzeum filmů Zdeňka a Jana Svěrákových na zámku v Čechách pod Kosířem, jehož je muzeum správcem, právě o tento snímek.

Kromě fotografií z natáčení a drobných rekvizit návštěvníky expozice bezpochyby zaujme pletený kříž do vlasů, který nosil hlavní hrdina filmu, malý Eda Souček (ztvárněný Aloisem Grecem), a který sloužil k tomu, aby vlasy držely stále pěkně učesané a patka nepadala do čela (nosil ho v dětství i Zdeněk Svěrák), či vystavené šaty a plavky Edovy maminky (hraje ji Tereza Voříšková).

Nejrozměrnějším přírůstkem do expozice je ovšem přídavná nádrž letounu Lockheed P-38 Lightning.

„Ta umožňovala dvoumotorové stíhačce výrazně zvýšit dolet potřebný pro doprovázení bombardérů. Originální nádrž byla pro natáčení pečlivě zrestaurována do původní podoby a dnes je natrvalo zapůjčena Vlastivědnému muzeu v Olomouci,“ řekl ředitel muzea Břetislav Holásek.

„Jako velký fanoušek Svěrákových filmů jsem hrdý na to, že právě v Olomouckém kraji máme tuto unikátní expozici. Těším se, až si prohlédnu rekvizity a předměty z nového filmu Po strništi bos, určitě se půjdu podívat i s manželkou a dětmi," uvedl hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

Nové exponáty si mohli návštěvníci poprvé prohlédnout v pátek 8. září 2017, kdy se otevření rozšířené expozice osobně zúčastnil oskarový režisér Jan Svěrák. Při této slavnostní příležitosti byl přítomen i František Jura, náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro kulturu, sport a volný čas, a další hosté.

Tisková zpráva
 


 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Šimon Pelikán myslí ekologicky, Olopunč bude...

  • Kluziště na Dolním náměstí je mimo provoz....

  • Policisté téměř po třech letech potvrdili,...

  • Řidička, která ráno skončila se svým autem v...

Reklama
 
 

Kam dál?

Dodávka se po srážce s traktorem převrátila na bok. Řidič dodávky předjížděl přes plnou čáru

pondělí, 11. září 2017, 12:00

V obci Přemyslovice došlo v pátek 8. září k nehodě dodávky s traktorem. Řidič dodávky začal předjíždět traktor Zetor v...

Řidič nezvládl pravotočivou zatáčku a dostal smyk. S vážným zraněním byl převezen do nemocnice

pátek, 8. září 2017, 15:00

Ve čtvrtek 7. 9. v 15:30 hodin se stala dopravní nehoda na silniční komunikaci mezi obcemi Hluchov a Čechy pod Kosířem....

Opilému cyklistovi naměřili policisté 4,75 promile

čtvrtek, 7. září 2017, 15:00

Ve středu 6. září před sedmnáctou hodinou zastavili policisté na silniční komunikaci mezi obcemi Prostějov a Ohrozim...