Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Město Prostějov odstraní zátarasy, které na parkoviště na Komenského ulici instaloval soukromník

 
čtvrtek, 10. května 2018, 08:50

Prostějovská radnice chce ve čtvrtek odstranit betonové zátarasy z městských pozemků, které tam v závěru loňského roku instalovala firma Manthellan a parcely od té doby odmítá vyklidit. Plocha bude uvolněna k parkování, sdělila primátorka Alena Rašková (ČSSD). Pozemky v centru Prostějova, které dříve sloužily jako parkoviště, měl Manthellan pronajaté a loni je zabral kvůli plánované stavbě nákupního centra. Prostějovská radnice ale po letech diskusí začátkem letoška od projektu ustoupila a smlouvy s investorem po poradě s právníky označila za neplatné. Na pronajatém parkovišti ovšem zůstaly zátarasy, které tam Manthellan instaloval kvůli archeologickému průzkumu.

Radnice v polovině dubna podala na Manthellan žalobu, v níž požaduje vyklizení pronajatých pozemků. „Protože však město naléhavě potřebuje parkovací plochy, které firma Manthellan odmítá dobrovolně předat, dá se, dle mínění právní kanceláře, přistoupit k uvolnění parkovací plochy městem. Jde sice o postup, který má svá rizika, nicméně dlouhodobě by stávající stav odporoval zájmům města," uvedla Rašková.

Rašková se rozhodla vydat pokyn k vyklizení pozemků po poradě s právníky, kteří Prostějov ve sporu zastupují. Nepodařilo se získat vyjádření společnosti Manthellan. Její mluvčí Juraj Aláč v dubnu řekl, že smlouvy mezi městem a investorem jsou platné a závazné.

Radnice názor na smlouvu o smlouvě budoucí s firmou Manthellan z roku 2010 změnila na začátku letošního roku poté, co si u advokátní kanceláře nechala zpracovat právní rozbor. Podle právníků je smlouva týkající se chystané stavby nákupního centra od začátku neplatná. Zrušení smlouvy už dříve požadovala u soudu společnost Prior-obchodní domy, která v Prostějově zrekonstruovala obchodní dům Prior.

Soudní spor se týkal postupu radnice při přípravě projektu. Zatímco v podmínkách tendru byl závazek, že investice bude zahrnovat i stavbu společenského centra, v uzavřené smlouvě s Manthellanem už o tom není zmínka. Ředitel společnosti Prior-obchodní domy Adolf Vlk upozornil, že uchazeči o tento projekt kvůli tomu neměli rovné podmínky. Okresní soud dal v roce 2015 za pravdu firmě Prior-obchodní domy a rozhodl, že smlouva o smlouvě budoucí mezi Manthellanem a městem je neplatná.

Proti verdiktu okresního soudu se ale odvolala radnice i společnost Manthellan. Krajský soud v Brně v roce 2016 žalobu společnosti Prior-obchodní domy zamítl. Nejvyšší soud pak letos vyhověl dovolání společnosti Prior a zrušil rozsudek krajského soudu, protože prý není dostatečně odůvodněný. Krajský soud bude muset žalobu znovu projednat.

Galerie Prostějov má být postavena v místě, kde stojí starý společenský dům. Projekt připravila skupina investorů, kteří v Olomouci postavili nákupní centrum Šantovka. Se stavbou Galerie Prostějov nesouhlasí část obyvatel města. Manthellan už dříve kvůli problémům s chystanou stavbou pohrozil radnici žalobou o náhradu až půlmiliardové škody.

Napsal(a) ČTK | Foto Google Maps

Kam dál?

Olomoucký soud snížil Pavlu Nárožnému z Přerova trest za přípravu...

čtvrtek, 10. května 2018, 07:30

Olomoucký vrchní soud snížil dvaačtyřicetiletému Pavlu Nárožnému z Přerova trest za přípravu vraždy tety z třinácti na osm let....

Od soboty křižují Prostějovsko nové linky cyklobusů, zajíždějí až do...

pondělí, 7. května 2018, 13:30

5. května vyjely na Prostějovsku poprvé cyklobusy Arrivy, za finančního přispění města Prostějova. Celkem dvě linky svezou...

Prostějov chce rozšířit akvapark o padesátimetrový krytý bazén za 450...

pondělí, 7. května 2018, 09:00

Několik stovek milionů korun by měl stát nový krytý bazén se zábavní částí, o který chce prostějovská radnice rozšířit akvapark....

Prostějovské autobusové nádraží čeká rekonstrukce za devět milionů,...

sobota, 5. května 2018, 10:00

Prostějovská radnice letos vylepší autobusový terminál u hlavního vlakového nádraží, který je důležitou přestupní stanicí pro...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Jeden z obviněných z vraždy Kuciaka a Kušnírové žádal o odpuštění

Jeden z obviněných z vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové dopisem z vězení požádal pozůstalé o odpuštění. Deníku Pravda to potvrdila Zlatica Kušnírová, matka zavražděné dívky, která zároveň prohlásila, že odpustit nedokáže.

Janek Rubeš: Města se nemají přizpůsobovat turismu. Místní nepotřebují trdelník ani absint

Společně s Honzou Mikulkou natáčí turistický průvodce ,,Honest Guide", který na platformě YouTube sledují statisíce turistů, kteří míří do Prahy. Neukazují jen krásná zákoutí hlavního města, ale i temnější stránku Prahy, kdy vás může kdokoliv okrást. Drbna nyní ve svém rozhovoru vyzpovídala Janka Rubeše.

Pokuta za přechod k jinému mobilnímu operátorovi zřejmě klesne

Snížení pokuty za přechod k jinému mobilnímu operátorovi a zkrácení lhůty pro převod telefonního čísla předpokládá vládní novela o elektronických komunikacích, kterou v úvodním kole podpořila Sněmovna. Změny by měly vést k větší konkurenci mezi operátory a v konečném důsledku k poklesu cen. Předloha nyní zamíří k posouzení do hospodářského výboru. Bude na to mít měsíc místo obvyklých dvou.