Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Město Prostějov odstraní zátarasy, které na parkoviště na Komenského ulici instaloval soukromník

 
čtvrtek, 10. května 2018, 08:50

Prostějovská radnice chce ve čtvrtek odstranit betonové zátarasy z městských pozemků, které tam v závěru loňského roku instalovala firma Manthellan a parcely od té doby odmítá vyklidit. Plocha bude uvolněna k parkování, sdělila primátorka Alena Rašková (ČSSD). Pozemky v centru Prostějova, které dříve sloužily jako parkoviště, měl Manthellan pronajaté a loni je zabral kvůli plánované stavbě nákupního centra. Prostějovská radnice ale po letech diskusí začátkem letoška od projektu ustoupila a smlouvy s investorem po poradě s právníky označila za neplatné. Na pronajatém parkovišti ovšem zůstaly zátarasy, které tam Manthellan instaloval kvůli archeologickému průzkumu.

Radnice v polovině dubna podala na Manthellan žalobu, v níž požaduje vyklizení pronajatých pozemků. „Protože však město naléhavě potřebuje parkovací plochy, které firma Manthellan odmítá dobrovolně předat, dá se, dle mínění právní kanceláře, přistoupit k uvolnění parkovací plochy městem. Jde sice o postup, který má svá rizika, nicméně dlouhodobě by stávající stav odporoval zájmům města," uvedla Rašková.

Rašková se rozhodla vydat pokyn k vyklizení pozemků po poradě s právníky, kteří Prostějov ve sporu zastupují. Nepodařilo se získat vyjádření společnosti Manthellan. Její mluvčí Juraj Aláč v dubnu řekl, že smlouvy mezi městem a investorem jsou platné a závazné.

Radnice názor na smlouvu o smlouvě budoucí s firmou Manthellan z roku 2010 změnila na začátku letošního roku poté, co si u advokátní kanceláře nechala zpracovat právní rozbor. Podle právníků je smlouva týkající se chystané stavby nákupního centra od začátku neplatná. Zrušení smlouvy už dříve požadovala u soudu společnost Prior-obchodní domy, která v Prostějově zrekonstruovala obchodní dům Prior.

Soudní spor se týkal postupu radnice při přípravě projektu. Zatímco v podmínkách tendru byl závazek, že investice bude zahrnovat i stavbu společenského centra, v uzavřené smlouvě s Manthellanem už o tom není zmínka. Ředitel společnosti Prior-obchodní domy Adolf Vlk upozornil, že uchazeči o tento projekt kvůli tomu neměli rovné podmínky. Okresní soud dal v roce 2015 za pravdu firmě Prior-obchodní domy a rozhodl, že smlouva o smlouvě budoucí mezi Manthellanem a městem je neplatná.

Proti verdiktu okresního soudu se ale odvolala radnice i společnost Manthellan. Krajský soud v Brně v roce 2016 žalobu společnosti Prior-obchodní domy zamítl. Nejvyšší soud pak letos vyhověl dovolání společnosti Prior a zrušil rozsudek krajského soudu, protože prý není dostatečně odůvodněný. Krajský soud bude muset žalobu znovu projednat.

Galerie Prostějov má být postavena v místě, kde stojí starý společenský dům. Projekt připravila skupina investorů, kteří v Olomouci postavili nákupní centrum Šantovka. Se stavbou Galerie Prostějov nesouhlasí část obyvatel města. Manthellan už dříve kvůli problémům s chystanou stavbou pohrozil radnici žalobou o náhradu až půlmiliardové škody.

Napsal(a) ČTK | Foto Google Maps

Kam dál?

Olomoucký soud snížil Pavlu Nárožnému z Přerova trest za přípravu...

čtvrtek, 10. května 2018, 07:30

Olomoucký vrchní soud snížil dvaačtyřicetiletému Pavlu Nárožnému z Přerova trest za přípravu vraždy tety z třinácti na osm let....

Od soboty křižují Prostějovsko nové linky cyklobusů, zajíždějí až do...

pondělí, 7. května 2018, 13:30

5. května vyjely na Prostějovsku poprvé cyklobusy Arrivy, za finančního přispění města Prostějova. Celkem dvě linky svezou...

Prostějov chce rozšířit akvapark o padesátimetrový krytý bazén za 450...

pondělí, 7. května 2018, 09:00

Několik stovek milionů korun by měl stát nový krytý bazén se zábavní částí, o který chce prostějovská radnice rozšířit akvapark....

Prostějovské autobusové nádraží čeká rekonstrukce za devět milionů,...

sobota, 5. května 2018, 10:00

Prostějovská radnice letos vylepší autobusový terminál u hlavního vlakového nádraží, který je důležitou přestupní stanicí pro...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

(NE)OBYČEJNÍ: Olomoucký vědec, který patentoval látku s antiparkinsonickou aktivitou

Gabriel Gonzalez v Olomouci studuje doktorský program Experimentální biologie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého. Snaží se najít lék na Parkinsonovu chorobu a mezi jeho největší úspěchy patří podání patentové přihlášky na skupinu látek, které vykazují výraznou antiparkinsonickou aktivitu. Ani přes tento výrazný úspěch Gabriel nemá rád novinové titulky, které křičí, že Olomoučtí vědci našli lék na nevyléčitelnou nemoc. Někdy tohle tvrzení mívá poměrně zásadní háček.

Monsport žaluje BD Svatopluk o 21 milionů za nájem v Horoměřicích

Správce konkurzní podstaty společnosti H-System Josef Monsport podal žalobu na bytové družstvo Svatopluk o zaplacení 21 milionů za nájem za byty v Horoměřicích za poslední tři roky, řekl předseda družstva Martin Junek. Monsport informaci potvrdil, žalobu podle svých slov podal na základě loňského rozhodnutí Nejvyššího soudu.

Pochybné ocenění z Oxfordu pro prezidenta Svazu průmyslu. Ukrajinská společnost parazituje na jméně slavné univerzity

Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák, který chce dávat "přes držku" studentům stávkujícím za klima, se na webu svazu chlubí pochybnou profesurou od ukrajinské společnosti European Business Assembly, kterou v roce 2000 založil podnikatel Anton Savvov. Ta se přiživuje na prestižním jméně slavné univerzity a díky kancelářím v britském Oxfordu se nazývá oxfordskou akademií.