neděle 14. dubna 2024 Vincenc

Provozovatelé areálů v Jeseníkách sčítají ztráty, jdou do milionů

Až do milionů korun půjdou podle provozovatelů lyžařských středisek v Jeseníkách ztráty, které jim způsobilo počasí v uplynulých týdnech. Mnohé areály kvůli teplu a nedostatku sněhu musely znovu zavřít. Podle jejich zástupců se již výpadek v této zimní sezoně dohnat nedá. Dopad to bude mít podle nich na investice, někteří počítají i s problémy se splátkami.

Za krizovou označili situaci zástupci střediska na Červenohorském sedle. Areál se zatím otevřel pouze na jeden den. "Když vezmu tržby k dnešnímu dni, jsou ztráty řádově v milionech. Nedoženeme to ani omylem, protože výhled je až konec ledna. Je to pro nás totálně nepříznivá věc," řekl dnes ČTK Jiří Hanák ze Ski klubu Šumperk, který středisko provozuje. Podle něj to bude mít na středisko obrovský dopad. "Nejde jen o zastavení investic. Nevím, kde seženeme prostředky. Máme půjčky za novou lanovku, nájmy lesům za sjezdovky. Začínáme z toho šedivět. Myslím, že na nájmy a letní provoz nám únor a březen nevydělá. Jsme téměř v krizové situaci," doplnil Hanák.

Na více než dva miliony korun odhadují ztráty zástupci střediska v Hlubočkách na Olomoucku. Areál je mimo provoz až do odvolání od 26. prosince. "Ztráty jsou obrovské. Ta ztráta z vánočních prázdnin se dohnat nedá, byly to přitom nejdelší prázdniny za posledních deset let. Kromě našich ztrát má ztráty lyžařská škola, půjčovna, ale i dodavatelé gastra. Ztráta nakonec postihne nejen nás, ale i všechny ostatní služby s tím spojené," řekl dnes ČTK Michal Stojmenov. Podle něj to postihne celou republiku, odhaduje, že se v příštích letech omezí investice.

Středisko museli znovu ode dneška uzavřít i v Petříkově na Šumpersku. "Dohnat se to nedá, ze čtyř měsíců vypadl měsíc. Dneska jsme to museli zastavit, v noci se podmínky zhoršily natolik, že to nemělo cenu," řekl ČTK zástupce areálu František Kaštyl. Podle něj se to dotkne i zaměstnanců, které si na zimní sezonu na provozování střediska najímá.

Současná situace se citelně dotýká i lyžařských škol, které jsou na provoz areálů vázané. "Je to špatné, utekla nám třetina tržeb, která za sezonu bývá. Ze čtyř poboček, které na Moravě máme, jsme měli v provozu dvě. Jednu na Rališce v Beskydech, tam lidé nebyli téměř vůbec, a jednu v Olešnici, kde jsme to drželi zuby nehty a po skončení vánočních svátků tam není už ani noha. Je to mizérie," řekl dnes ČTK provozovatel lyžařské školy Newman school Zdeněk Novák. Podotkl, že musel zrušit i první termíny pro
nasmlouvané lyžařské kurzy škol a školek. "Zatím to posouváme, potřebujeme ale pět týdnů po sobě jezdit, abychom to odučili," dodal Novák.

Lepší vyhlídky v příštích dnech neslibují ani meteorologové. Podle Tomáše Ostrožlíka z ostravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu budou teploty během týdne nad dlouhodobým průměrem. Pouze v závěru týdne počítají odborníci s mírným ochlazením, které by umožňovalo ve vyšších polohách zasněžování. S novým sněhem však počítat zatím nelze.

Zdroj: ČTK

Foto: www.vnitrostatnioffset.cz

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.