sobota 14. prosince 2024 Lýdie

Seniorům opravil Olomoucký kraj byty

Olomoucký kraj investoval 20 milionů korun do rekonstrukce 36 dvoupokojových bytů v Domově seniorů Pohoda v Olomouci-Chválkovicích. Díky této investici se zlepšily životní podmínky pro seniory, kteří mají potíže s pohybem či potřebují větší péči. Zrekonstruované prostory byly slavnostně otevřeny v pátek.

Stavebníci v bytech upravili hygienické zařízení, vyměnili všechny rozvody, rozšířili vstupní dveře a provedli drobné stavební úpravy, což podle hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD) výrazně zvýšilo kvalitu poskytovaných služeb pro klienty trpící zdravotními neduhy. 

Opravené byty jsou v druhém a třetím podlaží jedné z budov Domova seniorů Pohoda a původně v nich mohlo žít až 90 klientů. Část obytných buněk ale stavebníci změnili ve výdejní kuchyňku s umývárnou nádobí, pracovnu sester, sklad a technickou místnost. Ubytovací kapacita se proto snížila na 72 klientů.

Loni na podzim byl v areálu Domova seniorů Pohoda otevřen nový pavilon pro stovku klientů. Olomoucký kraj do stavby čtyřpatrové budovy investoval bezmála 250 milionů korun. Součástí nového komplexu je ordinace lékaře, rehabilitační místnost, kaple a společenský sál. V každém patře pavilonu bylo zřízeno zázemí pro personál. 

Na Olomoucku je nyní deset domovů pro seniory s celkovou kapacitou 935 lůžek, na které jsou evidovány bezmála tři tisícovky žádostí. Čekací doba se pohybuje mezi šesti měsíci až třemi lety. V Olomouci funguje jen jeden domov pro seniory, který provozuje Olomoucký kraj. 

V březnu proto byla v Olomouci zahájena stavba nového domova pro seniory, který v městské části Slavonín nabídne placené ubytování až 120 lidem. Projekt soukromé společnosti Anavita bude stát přibližně 100 milionů korun. Domov by měl být dokončen zhruba za rok. 

Průměrný věk obyvatel Olomouce, ve které žije téměř 100.000 obyvatel, se podle údajů Českého statistického úřadu zvyšuje. V roce 2003 činil 39,9 roku a do konce roku 2012 vzrostl na 41,9 roku. Zároveň se zvyšuje podíl lidí starších 65 let. Zatímco v roce 2003 jich v Olomouci žilo 14.615, předloni jich bylo 17.679. (ČTK)

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.