neděle 21. července 2024 Vítězslav

Šest hal Oděvního podniku v Prostějově odstřelila tuna dynamitu

Areálem zkrachovalého Oděvního podniku (OP) v Prostějově v sobotu ráno otřásl výbuch tuny dynamitu, který poslal k zemi šest výrobních hal. Prostějov tak přišel o dominantu průmyslové části města, nad níž se šestipatrové budovy podniku tyčily několik desítek let. Odstřel si vyžádal i krátké uzavření rychlostní komunikace R46.

"Dopadlo to jako v Americe," řekl střelmistr Zdeněk Šobíšek z Prahy. Přiznal, že před akcí byl nervózní. "Moc se mi ulevilo. Dělat životní odstřel, který ještě skoro dobře dopadl, nějaké třísky jsou vždycky, je jedinečné. Myslím si, že bude hodně dlouho trvat, než někdo udělá něco podobného," doplnil střelmistr. Šestnáctičlenná skupina chystala odstřel pod jeho vedením tři měsíce.
   

Kdyby se domy postavily do řady, byly by podle Šobíška 530 metrů dlouhé. "Bylo to náročné, jenom to uchodit při nabíjení. Jsme utahaní jako blbci. Obnášelo to spoustu set vrtů do silně armovaných (vyztužených) sloupů, které někdy nešly ani vrtat a musely se vypalovat. Nabití a odstřel už byla radost, nejhorší byla příprava," doplnil Šobíšek, který v oboru pracuje 33 let.
   

Střelmistři podle něj použili 2404 neelektrických a 856 elektrických náloží, dohromady 1193 kilogramů dynamitu. Budovy padly k zemi během chvilky. Kvůli odstřelu byly uzavřeny okolní ulice, na pořádek dohlíželi policisté a hasiči. "Lidi museli být dál. Bylo to potřeba, protože trosky lítaly opravdu na hranici bezpečnostního okruhu," řekl  velitel dobrovolných hasičů z části města Vrahovice Miroslav Vantuch.
   

Hasiči se také proudy vody snažili zabránit, aby se velký mrak prachu nešířil na obydlené oblasti. Na místě zasahovalo šest jednotek s více než 40 hasiči. Odstřel sledovala řada lidí, kteří využívali vyvýšená místa v okolí, okna, balkony a střechy blízkých domů. Někteří netajili smíšené pocity. "Fabrika dávala práci tisícům lidí, byl to kus historie města," povzdechl si starší muž, který podle svých slov pracoval v bývalém Oděvním podniku léta.
   

Podle krajské policejní mluvčí Marty Vlachové nemá policie v souvislosti s odstřelem hlášené žádné problémy. Výraznější komplikace podle ní nenastaly ani na silnici R46, která byla uzavřená asi 15 minut.
   

Majitelem hlavního areálu zkrachovalého OP v Prostějově se začátkem roku stala společnost Astria Group, která se rozhodla výrobní budovy zbourat. Na části pozemků plánuje stavbu velké výstavní haly, část parcel zřejmě nabídne investorům.
   

Konkurz byl na majetek zadluženého OP prohlášen v květnu 2010. Pohledávky vůči Oděvnímu podniku nárokuje 555 věřitelů, kteří požádali o více než dvě miliardy korun. Dostali ale asi jen 400 milionů korun. V dobách, kdy OP provozoval i své pobočné závody, pro něj pracovalo až 10.000 lidí.
   

Krach podniku má i trestněprávní dohru. Pět bývalých členů představenstva OP bylo nedávno obviněno z předlužení, za což jim v případě uznání viny hrozí až tři roky vězení. Kvůli krachu podniku byl navíc už loni obviněn bývalý manažer OP ze zpronevěry, hrozí mu až deset let.

Zdroj: ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.