pátek 24. března 2023 Gabriel

Slevový portál stojí zřejmě před úpadkem

Slevový portál Nebeslev, který je od loňského září v insolvenčním řízení, má podle předběžného správce Radima Kubici víc závazků než majetku a splňuje podmínky úpadku. Vyplývá to z dokumentů, které dnes byly zveřejněny v insolvenčním rejstříku. Vedení portálu Nebeslev.cz už dříve uvedlo, že společnost má díky investicím do reklamy a připraveným obchodům šanci své závazky uhradit. Soud zatím nerozhodl, jak s návrhem na prohlášení konkurzu naloží. O hospodaření portálu se mezitím začala zajímat policie.

Kubicu soud do funkce předběžného insolvenčního správce společnosti Nebeslev jmenoval v únoru, aby dohlédl na nakládání s majetkem slevového portálu a vypracoval přehled jeho majetku. Kubica poté zjistil, že firma Nebeslev vlastní pouze movitý majetek v pořizovací hodnotě zhruba osm milionů korun, který je v pronajatém skladu v Prostějově a několika kosmetických salonech v Praze.  

Firma Nebeslev vlastní také několik bankovních účtů, avšak ani na jednom z nich podle Kubici nejsou žádné peníze. "Veškeré peněžní prostředky jsou vedeny v hotovosti v pokladně. Dlužník disponuje finanční hotovostí zhruba 300.000 korun," upozornil správce.  
Společnost Nebeslev má dluhy v hodnotě několika milionů korun. Dříve firma uvedla, že obchodním partnerům dluží 15 milionů, později hodnotu svých závazků upravila na šest milionů korun. Loni prý vykázala obrat zhruba 20 milionů korun. Portál Nebeslev.cz stále funguje a nyní zaměstnává pět lidí. "Mám za to, že společnost Nebeslev splňuje podmínky úpadku. Dlužník má více věřitelů a peněžité závazky po dobu delší 30 dnů po lhůtě splatnosti a tyto závazky není schopen splatit. Souhrn závazků převyšuje hodnotu dlužníkova majetku," uvedl Kubica.
Insolvenční návrh na portál Nebeslev.cz podal loni podnikatel Michal Lev z Frýdku-Místku, který tvrdí, že u firmy Nebeslev má pohledávky téměř za 160.000 korun. Portál mu prý neproplatil prodané slevové poukázky na jím poskytnuté služby. Lev proto požádal soud, aby na majetek společnosti Nebeslev prohlásil konkurz. Poté se začali přidávat další věřitelé. Policisté začali prověřovat, zda majitelé portálu nezvýhodňují některé věřitele. Zatímco závazky u věřitelů, kteří přistoupili do insolvenčního řízení, firma Nebeslev podle soudce Martina Šuláka vyplácí v celém rozsahu, tak má i neuhrazené dluhy z let 2011 až 2013.  
Jednatel firmy Nebeslev Petr Doubrava na začátku letošního roku soudu napsal, že portál je sice v nelehké situaci, avšak díky investicím do reklamy a kosmetických přístrojů, které využívá několik salonů, by do tří až šesti měsíců měl své dluhy splatit. Firma navíc chystá zprovoznit vlastní internetový obchod.  
Na žebříčku největších slevových serverů, který loni sestavil vyhledávač slev Skrz.cz, připadla portálu Nebeslev.cz desátá pozice. Firmu Nebeslev ale Asociace portálů hromadného nakupování zařadila na seznam nepoctivých prodejců, protože obchodním partnerům neplatila včas.   (ČTK)

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.