Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Na šumperské radnici dokončili rekonstrukci fasády

 
čtvrtek, 7. února 2019, 22:00

Budova stávající radnice v Šumperku byla postavena po demolici původně renesanční radnice v roce 1910-1911. Stavba byla realizována na základě návrhu vídeňských architektů Bergera a Schöneho. Podle profesora Zatloukala se jedná o saskou neorenesanci ovlivněnou secesí. Architekt Berger se podílel na návrhu dalších výrazných staveb v Šumperku, například šumperského divadla, které nesou jeho typické znaky včetně kombinace charakteristických barev.

Na fasádách byla použita tehdy moderní tvrdá škrábaná omítka (někdy nazývaná též „brizolit“ či „břizolit“podle podniku v Horní Bříze, který směs později vyráběl průmyslově) světlého odstínu, kterého bylo dosaženo použitím určitého druhu plniva, nikoliv nátěrem. V kombinaci s červenou střechou tvořenou keramickou tvrdou skládanou krytinou typu bobrovka a měděným plechem, který v relativně krátkém čase pokryla charakteristická zelená barva (způsobeno oxidací plechu – měděnka), vytvořila dominantu náměstí a pohledově výraznou kulisu našeho města.

„Při záměru obnovy této významné budovy, s ohledem na dostatek dostupných materiálů pro zajištění věrohodné rekonstrukce i doplnění chybějících prvků, bylo přistoupeno k navrácení původní podoby stavby. Tato myšlenka byla akceptována již při obnově věže radnice, která proběhla v 2. polovině 90. let. Současná decentní barevná odlišnost nových fasád a věže je tedy způsobena pouze přirozeným stárnutím materiálu a usazováním nečistot. Postupem času dojde ke sjednocení omítek a zapojení do celkového spolupůsobení,“ vysvětluje Monika Paulová, vedoucí Oddělení státní památkové péče Městského úřadu Šumperk.

Jasná pravidla při rekonstrukci

„Při práci na památkovém objektu nebo v historickém prostředí platí tři nepsaná pravidla: použít tradiční materiály, původní technologie a lidskou práci. Snažili jsme se je naplnit i při práci na obnově fasády šumperské radnice. Návratem k původnímu vzhledu z roku 1911 je nová bíle probarvená škrábaná vápenocementová omítka kombinovaná s rekonstruovanými plastickými prvky z tvrdého hladkého materiálu na bázi vápenného hydrátu, tzv. kufsteinu. Vápenocementová škrábaná omítka budovu radnice v době vzniku zlevňovala, neboť do té doby se takové budovy stavěly z povrchově přiznaného kamene. Díky cementové bázi je velice odolná v čase, její konečný vzhled je však zcela závislý na lidské práci. A tak čím častěji jsem na kontrolních dnech chodil kolem portrétu Georga Bergera ve věži radnice, tím více se mi zdálo, že v jeho výrazu vidím poťouchlý úsměv. Pro obnovu jeho a Schöneho fasády radnice nám totiž připravil docela náročnou překážkovou disciplínu.  Jako zkušený uživatel škrábané omítky Berger jistě věděl, že omítka tím lépe skryje nerovnosti, čím má hrubší zrno poslední vrstvy. My jsme však museli zvolit docela jemné zrno podle věže rekonstruované v devadesátých letech,“ objasňuje architekt Vít Janků.

Pro obnovu fasád byla požadována stejná technologie a materiál, který byl použit původně při vzniku budovy. Pro dosažení maximální shodnosti směsi byl proveden průzkum, na jehož základě mohla být směs připravena průmyslově, což však bylo jediným zjednodušením pro provádění této části stavby. Technologicky bylo postupováno shodně jako před cca 100 lety. Tvrdá škrábaná omítka má svá specifika, požadavky na přípravu, technologické postupy i realizaci prací. Tyto postupy nelze nahradit moderními technologiemi. Konečná vrstva omítky musí být nanášena ručně a po zavadnutí je škrábána speciálními škrabáky. „Plochu omítek není možné opravovat ani přerušovat, neboť všechny tyto práce jsou viditelné. Plocha tedy byla prováděna v „jednom zátahu“ od přízemí až po poslední patro, přerušení bylo přípustné pouze na nároží a v místě, kde byl následně osazen svislý dešťový svod. Nerovnost omítek v plochách je tedy sice způsobena lidským faktorem, ale u tohoto druhu omítek je zcela běžná, neboť se jedná o ruční práci a současně dochází k tzv. oživení, kdy fasády mají dynamiku a specifický charakter. Komplikovanost realizace obnovy fasád byla dále dána značnou zdobností a členitostí, kterou bylo nutné dodržet ve 100 % a obnovit cca v 90 %. V době, kdy je neuvěřitelný problém s dostupností kvalifikovaných řemeslníků a specialistů zvláště, bylo s podivem, že nebylo nutné přistoupit k prodloužení termínu dokončení prací na fasádě,“ vysvětluje Monika Paulová.

Nová krytina i klempířské prvky

Kromě fasády byla provedena také obnova původní krytiny včetně doplnění chybějících zdobných klempířských prvků. Na střechu byla navrácena keramická krytina – bobrovka a klempířské prvky byly obnoveny z předzvětralého měděného plechu, kdy je měděný plech opatřen speciální povrchovou úpravou imitující měděnku. „V případě, že by se použila klasická měď, došlo by k jejímu zčernání a zpatinování, ne však již do zelené barvy, jak tomu bývalo v dobách, kdy se hojně topilo hnědým uhlím. Pro šumperskou radnici je tato zelená barva oplechování věže a ostatních klempířských prvků již typickým poznávacím rysem. Všimněte si také impozantní vstupní strany radnice se všemi detaily. Zdobné detaily květin na okapových žlabech, nebo také motiv měděné květiny nad stříškou balkónu a arkýře jižní a východní strany radnice, která byla prováděna jako replika podle jedné dochované historické fotografie. Klempíři, kteří prováděli všechny měděné prvky, stříšky, zdobné motivy, fiály a mnoho dalšího si zaslouží velké uznání, protože takové řemeslo se dnes už nevidí. Za zmínku stojí i téměř neviditelné použití silikonových sítí jako ochrana proti ptactvu. Stejný materiál byl použit i při dokončení rekonstrukce Národního muzea v Praze,“ objasňuje Zdeněk Stojaník, technický dozor investora při rekonstrukci fasády radnice.

„Za největší devízu považuji „rozsvícení“ sevřeného náměstí světlou barvou. Možná to byl i Bergerův a Schöneho původní záměr. Pokud se na chvíli v ostrém úhlu slunce, který sevře s některým z průčelí, objeví nedokonalosti základní roviny fasády, je to znak ruční práce. Završením etapizované rekonstrukce bude osazení nových replik soch na fasádě, které bude provedeno v průběhu roku 2019 a fasáda radnice tím bude dokončena,“ uzavírá architekt Vít Janků.

Tisková zpráva

Kam dál?

Policie pátrá po muži, který se zbraní v ruce vyloupil poštu. K jeho...

čtvrtek, 7. února 2019, 18:00

Šumperští kriminalisté žádají občany o pomoc při pátrání po pachateli, který v úterý 5. února odpoledne vyloupil poštu v Dolních...

V prameništi Lesnická budou vodohospodáři nadále hledat vodu

čtvrtek, 7. února 2019, 15:00

V minulém roce byl v prameništi Lesnická realizován dvě stě metrů hluboký průzkumný vrt se záměrem použít jej pro zásobování...

Maskovaný lupič se zbraní v ruce přepadl poštu. Sebral dvacet tisíc a...

středa, 6. února 2019, 19:30

Se zbraní v ruce přepadl v úterý odpoledne neznámý pachatel pracovnici pošty v Dolních Studénkách na Šumpersku. Byl maskovaný...

FOTO: Kriminalisté při domovní prohlídce zajistili pervitin a...

středa, 6. února 2019, 17:00

Šumperští kriminalisté zadrželi na konci ledna letošního roku dva muže na základě dlouhodobě rozpracované operativní činnosti na...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Na třídě Svobody a dalších místech v Olomouci se objevily obrysy postav. Symbolizují počet usmrcených chodců

Na chodníku u křižovatky třída Svobody a ulice Aksamitova a třech dalších místech v Olomouci se dnes ráno objevily obrysy postav a speciální pomníček, doplněný hashtagem #113. Ten symbolizuje počet usmrcených chodců při dopravních nehodách v ČR za loňský rok.

Věrnostní program Mastercardu přináší členům unikátní privátní koncert legend Stereo MC‘s

Společnost Mastercard v rámci věrnostního programu Priceless Specials pořádá soutěž o 250 vstupenek na privátní koncert Stereo MC‘s. Šance získat lístky na tuto britskou taneční a hiphopovou legendu budou mít uživatelé karet Mastercard a Maestro registrovaní v programu, kteří odkliknutím speciálního odkazu potvrdí svoji účast v soutěži a provedou alespoň jeden nákup u kteréhokoliv partnerského obchodníka Priceless Specials. Soutěž o vstupenky na Stereo MC´s se koná v období od 20. srpna do 25. září.

Média spekulují o Zaorálkovi jako ministru kultury

Novým ministrem kultury by se podle serverů Seznam Zprávy a Novinky.cz mohl stát někdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Nynější předseda sněmovního zahraničního výboru na dotaz, zda by do vlády vstoupil, neodpověděl. Zaorálka vnímá jako dobrého kandidáta poslanec ČSSD Jan Birke, který řekl, že sám nabídku na tuto pozici nedostal.