Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

První místostarostka Šumperka Irena Jonová rezignovala. Neprosadila body z koaličního prohlášení

 
úterý, 27. srpna 2019, 22:00

V Šumperku rezignovala první místostarostka Irena Jonová, ve své funkci skončí na konci srpna. Jonová byla místostarostkou za seskupení Šumperáci, do jehož řad krátce po volbách přestoupila z ČSSD. Místostarostka, která měla na starosti školství a sociální věci, ke svým důvodům řekla, že se jí nepodařilo prosadit body z koaličního prohlášení. Radnice pod vedením koalice vítězného hnutí ANO, hnutí Šumperáci a kandidátky Pro Šumperk to však odmítá.

„Důvody vykrystalizovaly za posledních osm měsíců. Nepodařilo se mi přesvědčit vedení města o vytvoření ucelené koncepce vzdělávání a o nutnosti vytvoření dostatečné kapacity dostupných sociálních bytů ve městě, proto jsem se rozhodla, že rezignuji," řekla místostarostka.

Podotkla, že tyto dva body byly přitom v programovém prohlášení koalice. Vzhledem k tomu, že měla na starost sociální oblast a školství, cítila se za ně zodpovědná. „Sešli se lidé, kteří měli jiné představy o prioritách," řekla.

Podle vedení radnice fungování místostarostky na radnici bylo od počátku provázeno konflikty. „Její prohlášení, že se nepodařilo přesvědčit vedení města o nezbytnosti vytvoření ucelené koncepce vzdělávání v Šumperku, se nezakládá na pravdě. Podobný dokument na odboru školství, radě města či v zastupitelstvu nikdy nepředložila. Dementujeme i její informaci o tom, že radnice nevytváří dostatečnou kapacitu sociálních bytů," stojí v prohlášení města, které zaslala mluvčí radnice Soňa Singerová. „I z těchto důvodů vedení radnice její rozhodnutí o odchodu vítá, a považuje je za jediné východisko výhodné pro všechny strany," doplnila mluvčí.

Šumperku jako okresnímu městu v Olomouckém kraji sestavení koalice trvalo nejdéle. Na vytvoření koalice se domluvilo ANO, hnutí Šumperáci a Pro Šumperk, ve 27členném zastupitelstvu získali 13 hlasů. Starostou Šumperka se stal Tomáš Spurný ze sdružení lidovců a nezávislých kandidátů s názvem Pro Šumperk. Jonová se stala díky 21 hlasům první místostarostkou, do funkce ji navrhli Šumperáci. Druhým místostarostou se stal Jakub Jirgl z hnutí ANO, podpořilo jej 17 zastupitelů.

Koalice ve složení ANO, Šumperáci a Pro Šumperk (KDU-ČSL a nezávislí kandidáti) podle vedení města nadále funguje. O tom, kdo nahradí Irenu Jonovou, rozhodnou zastupitelé na schůzi 19. září. Jonová řekla, že mandát zastupitelky si ponechá.

Napsal(a) ČTK | Foto Facebook Šumperk, sumperk.cz

Kam dál?

ROZHOVOR: Když děláte práci, která vás baví, jste šťastný člověk,...

úterý, 27. srpna 2019, 16:30

Policistka Radka Štýbnarová je mistryně světa v závodě Bigman, což je kombinace terénního a dlouhého triatlonu ve dvou po sobě...

Šumperk hledá městského architekta. Zájemci se mohou hlásit do 16....

neděle, 25. srpna 2019, 18:00

Šumperská radnice hledá městského architekta, který se bude podílet na budoucí podobě města. Pojítkem by měl být také pro...

Ve Svébohově a Václavově bude vybudována kanalizace. Práce jsou před...

neděle, 25. srpna 2019, 14:00

Budování kanalizace ve Svébohově a Václavově, čistírny odpadních vod ve Václavově a vodovodu ve Václavově je před zahájením....

FOTO: Téměř třicet krav uhynulo hladem. Majitelka jim nezajistila...

pátek, 23. srpna 2019, 15:30

Úhyn téměř tří desítek krav má podle kriminalistů na svědomí osmačtyřicetiletá chovatelka skotu ze Šumperska. Žena jim...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Modřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na den

Pražský Modřanský Biograf se 18. září v 18:30 stane další zastávkou turné celovečerního dokumentu Dospělým ze dne na den, který natočil Igor Chaun. Nezisková organizace Mimo domov snímkem přibližuje napínavé příběhy mladých lidí, kteří opouštějí dětské domovy a jsou na prahu dospělosti postaveni před těžká životní rozhodnutí. Promítání je určeno široké veřejnosti a vstupné je dobrovolné.

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce Králové doveze své album, které vydá na začátku příštího roku. ČTK o tom dnes za pořadatele festivalu informovala Silvie Marková. Společně s Green Day dorazí američtí rockeři Fall Out Boy, kteří budou mít na Rock for People českou premiéru, a držitelé Grammy, americká kapela Weezer.