Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Šumperk v listopadu odhalí pamětní desku gymnastce Věře Čáslavské

 
čtvrtek, 5. září 2019, 19:00

Šumperk odhalí v den výročí sametové revoluce pamětní desku legendární sportovní gymnastce Věře Čáslavské. Deska bude připevněna na halu na Tyršově stadionu, kde se fenomenální sportovkyně připravovala na olympijské hry v roce 1968 v Mexiku. Na desce bude vyobrazena sedminásobná olympijská vítězka, která měla k regionu osobní vztah. Předlohou bude dobová fotografie z roku 1968, řekla mluvčí radnice Soňa Singerová.

S nápadem na pamětní desku přišli podle mluvčí radnice dva sportovci, veteráni Libor Dvořáček a někdejší náčelník Horské služby v Jeseníkách Zdeněk Zerzáň, kterého pojil se sportovkyní blízký vztah. „V roce 2017 poté na webových stránkách města proběhla anketa, ve které lidé hlasovali, kde by měla být deska umístěna - zda na nově vznikající gymnastické hale v areálu Základní školy Sluneční nebo na hale na Tyršově stadionu, kde se Věra Čáslavská připravovala v roce 1968 připravovala na olympiádu v Mexiku," doplnila mluvčí.

Zhruba 60 procent obyvatel se přiklonilo ke druhé variantě. Ve veřejné anketě před dvěma lety Šumperané rozhodli také o tom, že hala Tyršova stadionu ponese jméno po legendární sportovkyni. Věra Čáslavská do města jezdila jako reprezentační gymnastka na soustředění a zdejší přátelé v čele se Zdeňkem Zerzáněm jí poté pomohli najít v Jeseníkách úkryt po vpádu vojsk v roce 1968.

Československá sportovní gymnastka, trenérka a významná sportovní funkcionářka zemřela před třemi lety v Praze ve věku 74 let. Čáslavská získala na olympijských hrách v Tokiu 1964 a v Mexiku 1968 sedm zlatých medailí. Byla také čtyřnásobnou mistryní světa, jedenáctinásobnou mistryní Evropy a čtyřnásobnou Sportovkyní roku Československa. Stala se tak nejúspěšnější českou olympioničkou vůbec. Po srpnu 1968 byla kvůli svým postojům k invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa a podpisu dokumentu Dva tisíce slov vyloučena z řad tělovýchovné organizace. Věnovala se pak trénování. Vychovávala mladé adeptky sportovní gymnastiky jak v Praze, tak v Mexiku.

Napsal(a) ČTK | Foto Ron Kroon / Anefo [CC0]

Kam dál?

Opilý agresor s lahví v ruce vulgárně pokřikoval na pacienty před...

čtvrtek, 5. září 2019, 17:00

V těchto dnech si devětačtyřicetiletý muž z Hanušovicka vyslechl sdělení podezření ze spáchání trestných činů výtržnictví a...

Opilý mladík bez řidičáku havaroval a poté se vloupal do skladu pro...

čtvrtek, 5. září 2019, 10:00

Dva mladíky ve věku devatenáct a třiadvacet let zadrželi zábřežští policisté ihned poté, co se v obci Lukavice vloupali do...

Mladý řidič nezvládl jízdu na mokré silnici, v přetočeném autě...

úterý, 3. září 2019, 07:30

V neděli 1. září vpodvečer havaroval u Kopřivné na Šumpersku dvaadvacetiletý řidič. Nezvládl jízdu po mokré vozovce.

Motorkář při sjíždění z Červenohorského sedla nezvládl zatáčku, musel...

pondělí, 2. září 2019, 20:30

V neděli 1. září půl hodiny před polednem vyjížděli policisté a záchranné složky k dopravní nehodě motorkáře, který havaroval na...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.

Podle studií je na internetu závislá polovina mladých

Některé studie uvádějí, že na internetu je závislá až polovina teenagerů. Na sociálních sítích jsou závislí i dospělí. V tiskové zprávě o tom informovala Česká koalice proti tabáku, která provozuje bezplatnou Národní linku pro odvykání. Novou společenskou hrozbou se podle odborníků stávají netolismus, tedy potřeba neustálého připojení k internetu, a závislost na hraní her.