Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Šumperk rozpohybuje mezinárodní folklorní festival. Přijedou stovky tanečníků z celého světa

 
neděle, 16. července 2017, 17:00

Šumperk v polovině srpna opět přivítá folklorní tanečníky z celého světa. Do města jich zamíří stovky, chybět tentokrát nebudou zástupci Kypru, Alžírska či Turecka. Součástí přehlídky bude opět takzvaná Roztančená ulice, kde budou tanečníci své umění i pestrobarevné kroje předvádět před zraky obyvatel během procházky městem.

Festival se koná od 16. do 21. srpna, informovali pořadatelé přehlídky. V Šumperku se letos představí exotické taneční a hudební soubory, ale i tradiční zástupci domácího folkloru. „Návštěvníci festivalu se mohou těšit na soubory ze sousedního Slovenska, Kypru, Srbska, Portugalska, Francie, ale i Alžíru, Turecka a také vzdálené Číny," uvedla ředitelka festivalu Libuše Březovská. Mezi tuzemskými soubory budou šumperští Senioři, Ševčík - Moravský folklorní soubor, Studánka ze Žďáru nad Sázavou a Kordulka ze Starého Podvorova, doplnila ředitelka.

Hlavní program festivalu se bude odehrávat v Pavlínině dvoře, další akce budou na malé scéně v sadech 1. máje U sovy. Přehlídka začne ve středu 16. srpna posezením u cimbálové muziky, následující den bude ve znamení českého folklorního umění, které doplní vybrané slovenské soubory. V pátek festival okoření soutěž o nejchutnější kotlíkový guláš nazvaná Roztančené kotlíky. Hlavní festivalový pořad zahájí slavnostní salva z mušket, na hlavní scéně se poté postupně představí všechny zahraniční soubory.

Nejatraktivnější část programu čeká návštěvníky v sobotu 19. srpna. „Po slavnostním přijetí na radnici začne zřejmě nejoblíbenější a nejatraktivnější část celého festivalu - Roztančená ulice, kdy všechny domácí i zahraniční soubory předvedou svůj um přímo v ulicích centra Šumperka," dodala Březovská. Tanečníci se divákům představují na několika zastávkách zhruba kilometrového úseku a tančí přímo mezi lidmi. Přehlídka přitahuje obrovský zájem návštěvníků, na akci se sjíždějí tisíce lidí z celého okolí.

Se svými příznivci se festival rozloučí v neděli vystoupením vybraných souborů na malé scéně a závěrečným pořadem Leť, písničko, leť, kdy bude oceněn divácky nejúspěšnější soubor. Mezinárodní folklorní festival v ulicích Šumperka má dlouholetou tradici a je řazen mezi prestižní přehlídky. Letos se koná po sedmadvacáté. Další informace o festivalu najdou zájemci na internetových stránkách www.festivalsumperk.cz.

Napsal(a) ČTK | Foto www.festivalsumperk.cz
 


 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Kluziště na Dolním náměstí je mimo provoz....

  • Policisté téměř po třech letech potvrdili,...

  • Řidička, která ráno skončila se svým autem v...

  • Řidič si to hasil v Olomouci rychlostí přes...

Reklama
 
 

Kam dál?

Senior vjel příliš rychle do zatáčky a nezvládl řízení svého auta. Skončil s ním zaklíněn o strom ve srázu

čtvrtek, 13. července 2017, 19:30

V úterý 11. července v jedenáct hodin havarovalo mezi obcemi Kopřivná a Hanušovice osobní auto. Po nezvládnutí zatáčky...

Kvůli opravě magistrály na Švýcárně turisty čeká omezení

čtvrtek, 29. června 2017, 19:30

Turisté mířící na jednu z hlavních jesenických magistrál k chatě Švýcárna v Jeseníkách musejí počítat s omezeními....

Zloděj se s dlažební kostkou vloupal do bistra. Nejprve ukradl hotovost a potom snědl gyros

čtvrtek, 29. června 2017, 15:00

Do šumperské restaurace na ulici 17. listopadu se za pomoci dlažební kostky vloupal zloděj, který zde ukradl hotovost...