neděle 25. února 2024 Liliana

V Jeseníkách se letos budou točit další filmy a dokumenty

V Jeseníkách se budou letos natáčet další filmy a dokumenty. Filmaři si totiž v poslední době tento odlehlý kout Česka oblíbili. V regionu se natáčely například filmy Díra u Hanušovic, Krásno, Alois Nebel či 7 dní hříchu. Do Jeseníků láká filmaře zdejší filmová kancelář a po jejich odchodu se stará o turistiku, která zájemce provází po filmových místech.

"Dobrou zprávou je, že také v letošním roce se jesenické hory hemží filmovými a televizními štáby. Často spolupracujeme s Českou televizí na přípravě reportáží do sledovaného pořadu Toulavá kamera, v uplynulém roce se kamera zatoulala do Jeseníků hned osmkrát," sdělila ředitelka Sdružení cestovního ruchu Jeseníky Andrea Závěšická. V Jeseníkách se letos natáčí například koprodukční detektivka Rudý kapitán. Malebná krajina jesenických hor láká rovněž špičkové dokumentaristy.

Režisér Petr Krejčí v Jeseníkách natočil pilotní díl k nového seriálu Krajina - zahrádka domova. "Patrně se můžeme těšit na dokumenty světového formátu ve stylu BBC a snad mohu prozradit, že když producenti z České televize viděli pilotní díl o Jeseníkách, požádali tvůrce, aby připravili také verzi pro export do zahraničí," podotkla Závěšická. Natáčení filmů a dokumentů má pro šumperský a jesenický region, který sužuje vysoká nezaměstnanost, finanční přínos a jde také o prestiž. Například při natáčení Díry u Hanušovic utratili filmaři v regionu dva miliony korun. Podle producenta filmu Ondřeje Zimy byla řada místních angažována jako kompars, místními občany byla obsazena i část epizodních rolí. Ze zdejšího prostředí pocházeli také členové štábu. Filmaři tu využili řadu služeb, ať už to byly pokrývačské, natěračské a drobné stavební práce, zapůjčení rekvizit, zvířat či aut.

"Není pochyb o tom, že pobyt filmařů je pro nás přínosem. A to nejen finanční, ale vzroste i popularita regionu. Přináší to  konomický efekt i větší známost regionu," uvedl starosta Šumperka Zdeněk Brož. Ve městě se předloni natáčel film Krásno režiséra Ondřeje Sokola. Město jeho vznik podle Brože podpořilo půl milionem korun, peníze se však již podle něj vrátily. "Při filmování se ve městě za noclehy, jídlo a další služby utratilo více, než jsme přispěli," dodal starosta.

Zdroj: ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.