čtvrtek 7. prosince 2023 Ambrož

V Olomouci byla první Sofie, počet narozených dětí loni výrazně překonal i třicetiletý rekord

Prvním dítětem narozeným v novém roce ve Fakultní nemocnici Olomouc je Sofie Schneiderová z Olomouce. Na svět přišla ve čtvrt na tři ráno, tedy až 135 minut po silvestrovské půlnoci. Při porodu vážila 3740 gramů a měřila 52 centimetrů. Maminka i dítě jsou v pořádku.

V loňském roce se v porodnici Fakultní nemocnice Olomouc narodilo 2441 dětí. Znovu tak počet novorozenců překročil hranici dvou tisíc. Stalo se to už osmý rok v řadě. Počet porodů meziročně vzrostl o celých 10 procent, přitom už předcházející rok byl rekordní, kdy se v největší porodnici v Olomouckém kraji narodilo nejvíce dětí za posledních 30 let. „Je to pro nás určitě dobrý signál. V České republice totiž nedochází k žádnému babyboomu, ale u nás i přesto počty porodů výrazně stoupají. Svědčí to o tom, že svou práci děláme opravdu dobře a že to rodičky oceňují. Důvěřují nám a chtějí tak významný okamžik, kterým příchod dítěte na svět bezesporu je, prožít právě u nás. Velmi nás to těší,“ říká MUDr. Lumír Kantor, Ph.D., primář Novorozeneckého oddělení a vedoucí lékař Perinatologického centra FN Olomouc, který je zároveň předsedou České neonatologické společnosti.

Nejvíce dětí přišlo loni ve FN Olomouc na svět tradičně v červenci, nejméně v únoru. Nejpopulárnějším dívčím jménem u dětí narozených v Olomouci byla Eliška, mezi chlapeckými jmény byl nejoblíbenější Jakub. Porodnice Fakultní nemocnice Olomouc je perinatologickým centrem. Kromě běžných porodů z Olomoucka jsou právě sem soustředěny nejrizikovější porody z celého Olomouckého kraje.

 

Poměr děvčat a chlapců narozených ve FNOL v roce 2014, nejčastější jména                

Děvčata 1185 Chlapci 1256
Eliška 47  Jakub 70
Tereza 40       Jan 63

Adéla 34    

Matyáš 48

Také primátor města Olomouce Antonín Staněk navštívil první miminko roku 2015 a popřál mu i mamince příjemný život v Olomouci a hodně zdraví.

 

O tom, že se má malá Olomoučanka čile k světu se přesvědčil přímo v porodnici primátor Antonín Staněk společně s ředitelem Fakultní nemocnice Olomouc Romanem Havlíkem. „Je tradicí, že primátor gratuluje prvnímu miminku narozenému v novém roce v Olomouci. A proto mě moc těší, že mohu tentokrát popřát malé Sofince hlavně hodně zdraví, příjemný život v Olomouci a rodičům samou radost,“ blahopřál Antonín Staněk devětadvacetileté mamince Petře, které předal praktický dárek obsahující velké balení plenek a oblečení pro holčičku.

„Termín jsem měla původně 28. prosince a z toho, že je Sofinka prvním miminkem z Olomouce narozeným v novém roce mám velkou radost. Z návštěvy pana primátora jsem nadšená“, uvedla s úsměvem už trojnásobná maminka Petra. Kromě rodičů se totiž z malé Sofie radují také devítiletý Adam a čtyřletá Sabina.

První Olomoučanku přivítá primátor Antonín Staněk také na olomoucké radnici, při tradičním vítání občánků. Sofie Schneiderová jako první dítě Olomouce 2015 dostane od města zlatý přívěsek a od Technických služeb města Olomouce také popelnici plnou plenek.

 

 

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.