úterý 25. června 2024 Ivan

V Olomouckém kraji příští rok podraží hlavně voda a teplo

Především s růstem cen vodného a stočného musí příští rok počítat obyvatelé měst v Olomouckém kraji. Mírně od ledna vzrostou i ceny tepla z centrálních zdrojů. Naopak poplatky za odpad v řadě měst zůstanou na letošní úrovni a některé radnice rozhodly o jejich snížení.

Cena vodného a stočného na Olomoucku příští rok vzroste o 2,5 procenta z letošních 80,26 koruny za metr krychlový na 82,28 koruny (včetně DPH). Více peněz zaplatí za vodu také lidé na sousedním Prostějovsku, kde se cena vodného a stočného od 1. ledna zvýší o 4,8 procenta z 78,09 koruny na 81,85 koruny za metr krychlový.
   

"Navýšení cen je nezbytné pro pokrytí inflačních vlivů, poklesu spotřeby a růstu nájemného hrazeného vlastníkům infrastrukturního majetku, které slouží k zajištění reprodukce infrastruktury," řekla mluvčí Moravské vodárenské Markéta Bártová. Připomněla, že vliv na konečnou cenu vodného a stočného pro drobné odběratele má také sazba daně z přidané hodnoty, která v roce 2015 činí 15 procent.

Zvýšení cen vodného a stočného už oznámila společnost Vodovody a kanalizace Jesenicka. Od 1. ledna 2015 na Jesenicku vzroste vodné včetně DPH o procento na 29,18 koruny za metr krychlový a stočné o 3,5 procenta na 40,23 koruny.

V některých městech si lidé příští rok připlatí za teplo. Například v Prostějově se cena tepelné energie zvýší meziročně zhruba o tři procenta, což vedení Domovní správy Prostějov zdůvodnilo rostoucími náklady na výrobu tepla. V Přerově ceny tepla na příští rok zatím nebyly stanoveny. Vedení společnosti Teplo Přerov je projedná v následujících dnech.

Mírně se zvýší ceny tepla v Olomouci, ve které zásobuje 26.000 domácností společnosti Olterm TD. "Po třech posledních letech nulového nárůstu ceny tepla pro obyvatele budeme pro rok 2015 cenu navyšovat pouze o 0,6 procenta," řekl mluvčí společnosti Milan Wagner. Zatímco letos obyvatelé Olomouce za jeden gigajoule bez DPH zaplatili 514 koroun, tak příští rok to bude 517 korun. "Pro běžnou olomouckou domácnost to bude znamenat navýšení nákladů za teplo o maximálně 150 korun za celý rok," podotkl Wagner.

Více peněz příští rok nezaplatí za svoz a likvidaci komunálního odpadu obyvatelé Olomouce či Prostějova. V Prostějově zůstane poplatek třetím rokem na 600 korunách. V Olomouci mají lidé opět zaplatit 660 korun. Poplatek za odpad olomoucká radnice naposledy zvýšila v roce 2013 po devíti letech. Dříve obyvatelé Olomouce platili 492 korun. Obyvatelé Šternberka na Olomoucku příští rok dokonce za komunální odpad zaplatí méně peněz. Zatímco letos činil tento poplatek 600 korun, tak v roce 2015 díky třídění odpadu a úsporám klesne na 550 korun.

Ve městech příští rok nepodraží ani městská hromadná doprava. S růstem jízdného se nepočítá například v Olomouci, Prostějově či Přerově. V Olomouci stojí základní jízdenka 14 korun, v Prostějově devět a v Přerově deset korun.

Zdroj: ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.