neděle 21. července 2024 Vítězslav

Vesnicí roku Olomouckého kraje je obec Nová Hradečná

Titul Vesnice roku letos v Olomouckém kraji získala Nová Hradečná na Olomoucku, která postoupí do celostátní kola soutěže. Druhou pozici obsadil Černotín na Přerovsku a třetí skončil městys Tištín na Prostějovsku. Výsledky krajského kola soutěže Vesnice roku byly vyhlášeny dnes v Olomouci.

Porota v Nové Hradečné ocenila například zapojení obyvatel do dění v obci, její promyšlený rozvoj, dobré podmínky pro volnočasové aktivity a turistický ruch i bohatý společenský život.
   

Oceněné obce si rozdělí 500.000 korun. Vesnice na prvním až třetím místě obdrží po 100.000 korunách. Zbývajících 200.000 korun si letos rozdělí obce Ústín, Žákovice, Troubky a Vikýřovice, které získaly diplomy například za péči o knihovnu či spolkový život.
   

"Zapojili jsme (do dění v obci) všechny občany a u nás se skutečně žije. Myslím si, že naše obec má duši. Nečekali jsme to (získání titulu Vesnice roku) a jsme velmi potěšeni," řekl novinářům starosta Nové Hradečné Tomáš Müller, podle kterého obec uspořádá oslavu. "Za finanční odměnu něco vybudujeme. Až skončí oslavy, tak si v klidu sedneme a rozhodneme, jak s tím naložíme," podotkl.

Zelenou stuhu za péči o zeleň letos obdržely Skorošice na Jesenicku a oranžovou stuhu za spolupráci obce a zemědělců Mořice na Prostějovsku. Bílou stuhou za činnost mládeže byla oceněna obec Němčice nad Hanou na Prostějovsku a modrá stuha za společenský život připadla Hrabové na Šumpersku.
   

Porota letos v Olomouckém kraji vybírala z 26 přihlášených obcí ze všech pěti okresů, které byly hodnoceny z pohledu společenského života, aktivit občanů, podnikání či péče o stavební fond, veřejnou zeleň a obraz vesnice. Důležitá byla i občanská vybavenost a připravované záměry.
  

Soutěž Vesnice roku se letos v Olomouckém kraji konala podvacáté. Loni titul získaly Hradčany na Přerovsku, druhé místo připadlo Rapotínu na Šumpersku a třetí obci Hrabová ze stejného okresu.
   

Cílem soutěže je povzbudit obyvatele venkova k aktivní účasti na rozvoji svého domova. Vyhlášení celostátních výsledků je plánováno na 20. září v Luhačovicích na Mezinárodním festivalu dětských folklorních souborů Písní a tancem.

Zdroj: ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.