neděle 25. února 2024 Liliana

Výplatou peněz z prodeje OP se bude zabývat Nejvyšší soud

Sporem věřitelů zkrachovalého Oděvního podniku Prostějov (OP) o výplatu prvních několika desítek milionů korun z prodeje jeho majetku se bude zabývat Nejvyšší soud v Brně, ke kterému na konci loňského roku z pozice nezajištěného věřitele podala dovolání firma La Tortura. Pokud společnost s dovoláním neuspěje, tak se obrátí na Ústavní soud. ČTK dnes informaci získala z insolvenčního rejstříku.

Vrchní soud v Olomouci dal loni na podzim za pravdu České spořitelně (ČS), která jako zajištěný věřitel OP nesouhlasila s výší částky určené k výplatě na její účet. Podle dubnového verdiktu Krajského soudu v Brně měla z dosavadního prodeje majetku OP inkasovat prvních 96 milionů korun, spořitelna ale požaduje 103 milionů korun.

Spor se vede o to, zda z dosavadního celkového výtěžku z prodeje majetku OP mohou být odečteny náklady na správu a především provoz podniku ve výši 11,5 milionu korun. ČS upozornila na to, že částka je o sedm milionů korun vyšší, než povoluje zákon, který v tomto případě připouští pouze čtyřprocentní podíl výdajů.

S tím však nesouhlasí firma La Tortura, podle které insolvenční zákon v pasáži týkající se nákladů na správu majetku zkrachovalého podniku s provozem podniku vůbec nepočítá, takže limity těchto výdajů nejsou stanoveny a měly by být odečteny od výtěžku. OP skončil v konkurzu v lednu 2010 a jeho provoz pokračoval několik následujících měsíců. "Není možné, aby věřitel zajištěný podnikem inkasoval hrubý výtěžek provozu podniku a náklady tohoto provozu přenechal těm, kteří stojí v pomyslné frontě za ním," uvedl v dovolání právník firmy La Tortura Tomáš Troup.

La Tortura vyčká na verdikt Nejvyššího soudu a pokud neuspěje, tak je připravena navrhnout Ústavnímu soudu, aby sporné ustanovení insolvenčního zákona zrušil. "Jednalo by se totiž nepochybně o porušení ústavně zaručeného práva na ochranu vlastnictví a o porušení práva na spravedlivý proces," upozornil Troup, podle kterého insolvenční proces v aktuální podobě "systémově poškozuje" některé jeho účastníky.

Insolvenční správkyně OP Miloslava Horská ve zprávě pro brněnský soud vypočítala dosavadní čistý příjem z prodeje výrobních areálů bývalých poboček OP a pozemků na bezmála 99 milionů korun. Po odečtení odměny pro správkyni a nákladů na znalecký posudek má spořitelně připadnout zhruba 96 milionů korun.

Horská dosud prodala několik poboček OP a pozemků. V částce určené k první výplatě ČS není zahrnut výtěžek z prodeje výroby na míru, který činí 58 milionů korun. Součástí výplaty není ani 35 milionů korun z prodeje výrobních areálů OP v Olomouci, Ostravě a Drahanech. Horská loni na podzim zahájila prodej hlavního areálu OP v Prostějově.

Pohledávky vůči OP nárokuje 555 věřitelů, kteří požádali o více než dvě miliardy Kč. Spořitelně prostějovská textilka dluží 675 milionů Kč. Znalci hodnotu podniku odhadli na miliardu Kč. V dobách, kdy OP provozoval pobočky, pro něj pracovalo až 10.000 lidí. Po prohlášení konkurzu se jejich počet snížil na stovky.

Zdroj: ČTK

Foto: cs.wikimedia.org

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.