Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Dělníci zahájili opravu střechy radnice v centru Olomouce

 
čtvrtek, 12. ledna 2017, 13:30

Stavebním ruchem ožila starobylá půda budovy radnice v historickém centru Olomouce, kde dělníci zahájili náročnou opravu staré střechy a krovu. Náročná rekonstrukce skončí v závěru letošního roku a měla by stát 24 milionů korun, řekl dnes novinářům primátor Antonín Staněk. Po opravě střechy přijde na řadu rekonstrukce informačního centra a vstupu do budovy radnice. Později by měla následovat fasáda včetně obnovy původních slunečních hodin.

"První část stavebních prací (na opravě střechy a krovu) započala už na sklonku loňského prosince, ty skutečně viditelné ale začínají právě nyní a potrvají 11 měsíců. Investice, která probíhá pod důsledným dohledem památkářů, znamená rozsáhlé a technicky náročné stavební práce," řekl Staněk.

Dělníci postupně vymění střešní krytinu a opraví poškozené části krovů. Tašky na střeše radnice jsou ve špatném stavu. Část z nich je popraskaná či uvolněná, takže střechou zatéká. Některé krovy jsou poškozeny hmyzem, dřevokaznými houbami či ledabylými zásahy z minulosti. Rekonstruována bude i část podokapní římsy.

Podle radních je investiční akce kvůli historické hodnotě radnice mimořádná. "Prostor, který se bude opravovat, patří svou plochou k největším a historickým významem k nejhodnotnějším střechám v Olomouci," řekl primátorův náměstek Filip Žáček.

Střecha radnice má půdorys o ploše 2023 metrů čtverečních. Plocha střechy je rozdělena na čtyři hlavní části, které se klenou nad křídly radniční budovy.

Sedlovou střechu tvoří dřevěné krovy různého stáří a pokrývá ji pálená krytina. "Podle nových zjištění odborníků pochází nejstarší části střešních krovů z období pozdní gotiky a jsou v našich poměrech skutečnou vzácností," podotkl Žáček.

Podle náměstka primátora Ladislava Šnevajse může až 90 procent nákladů na opravu střechy pokrýt dotace z Integrovaného regionálního operačního programu. Následovat bude oprava vstupu do budovy radnice. Dělníci odstraní zvlhlé zdivo a provedou bezbariérové úpravy a bezpečnostní opatření. Tato část rekonstrukce má stát 1,8 milionu korun. V následujících letech by měla být opravena i fasáda radnice. Zároveň s její opravou by na zeď radnice mohly být vráceny i původní sluneční hodiny z doby Marie Terezie.

Historici považují olomouckou radnici za druhou nejpamátnější v českých zemích, hned po pražské Staroměstské radnici. Její základní kámen byl na Horním náměstí položen už roku 1378. Interiérové úpravy budovy radnice pocházejí z dílny přednosty tehdejšího městského stavebního úřadu Maxe Kresse, exteriérové úpravy dělal vídeňský architekt Georg Berger. Fasádu doplnily novogotické detaily a byla provedena nová malířská výzdoba s výjevy z historie Olomouce. Dominantou radnice je věž vysoká 75 metrů. Součástí budovy radnice je orloj.

Čtěte více:

Napsal(a) ČTK | Foto MMO - Blanka Martinovská

Kam dál?

Na krmítcích můžete v zimě spatřit až 30 druhů ptáků

pondělí, 26. prosince 2016, 15:00

Až tři desítky druhů ptáků mohou v tomto období pozorovat lidé, kteří pomáhají v zimě opeřence přikrmovat. Podle moravských...

Nákupní centrum Šantovka trhá rekordy v návštěvnosti

pondělí, 26. prosince 2016, 13:30

Rekordních více než osm milionů návštěvníků letos zavítalo do nákupního centra Šantovka poblíž historického centra Olomouce. Je...

V úterý se staly v Olomouckém kraji hned dvě nehody, při kterých se...

středa, 27. července 2016, 14:00

Mezi Uničovem a Želechovicemi narazilo v odpoledních hodinách osobní auto do traktoru s vlečkou. Pro poraněného řidiče na místo...

Řidička poskytla pomoc při dopravní nehodě a usnadnila tak práci...

sobota, 16. července 2016, 10:38

V sobotu 16.7. v ranních hodinách zasahovali záchranáři u vážné dopravní nehody u obce Červenka na Litovelsku. Kolem projíždějící...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Vedení ČSSD odmítlo odchod z vlády Andreje Babiše

Předsednictvo ČSSD dnes nepodpořilo odchod strany z vlády. Pro opuštění kabinetu hlasovalo 11 ze 42 přítomných představitelů vedení sociální demokracie. Po jednání předsednictva to novinářům řekl předseda sociální demokracie Jan Hamáček. Pro odchod z koaliční vlády s hnutím ANO podle něj nehlasoval nikdo z užšího stranického vedení.

O2 chce od státu 106 milionů za služby pro postižené a budky

Největší tuzemská telekomunikační firma O2 požaduje od státu 106 milionů korun za poskytování univerzální služby a levnějšího volání pro zdravotně postižené za loňský rok. Nárokované částky prověří Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Úřad to uvedl na svém webu.

Móda Orsay je díky Priceless Specials dostupnější, cashback zvýšen na dvojnásobek

Módní oblečení značky Orsay uhrazené platební kartou Mastercard nebo Maestro je od 22. srpna až do poloviny září mimořádně dostupnější. Stačí být členem věrnostního program Priceless Specials a získat dvojnásobně navýšený cashback v hodnotě 10 procent z každého nákupu u Orsay, partnera programu.