Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Rekonstrukce střechy městské knihovny v Olomouci je v plném proudu

 
pátek, 24. března 2017, 18:00

Knihovnu města Olomouce v těchto dnech nenavštěvují pouze čtenáři, ale proudí zde i dělníci, kteří pracují na rekonstrukci střechy. Ta prochází náročnou opravou a díky investici města v hodnotě čtyřech milionů může být již v červnu dokončena.

„Část budovy městské knihovny už pokrývá lešení. Důvodem jsou zahájené stavební práce, které jsou plánovány do letošního června. Stavební firma bude během čtyř měsíců opravovat střešní krytinu, krovy i poškozené části střešní římsy,“ vysvětlil investiční náměstek primátora Filip Žáček. „Rozsah opravy střechy o ploše více než 650 metrů čtverečních stanovily posudky odborníků a projektová dokumentace odráží veškeré požadavky stanovené památkáři,“ objasnil náměstek Žáček.

Před rekonstrukcí proběhl stavebně technický průzkum. Ten ukázal, co všechno musí stavební firma opravit. Jedná se o měděnou střešní krytinu i její kotvení, sanaci nebo lokální vyměnu dřevěných prvků střešní konstrukce, statické zajištění střešní římsy a opravu či nahrazení poškozených prvků na historizující fasádě.

„Jsme rádi, že se městu podařilo najít finanční prostředky na tak velkou rekonstrukci, která probíhá za běžného provozu knihovny,“ ocenila ředitelka Knihovny města Olomouce Lenka Prucková. „S výjimkou větrání okny, protože prach je naším největším nepřítelem, jsme neomezili ani jednu z poskytovaných služeb čtenářům,“ podotkla ředitelka.

Historická budova z konce 19. století byla vystavěna jako tehdejší okresní hejtmanství. Byla postavena v místě zbořeného kostela Panny Marie na Předhradí. Autorem stavby, která reprezentuje přechod od klasicismu k romantickému historismu, byl Josef Seifert. Budova se nachází na území městské památkové rezervace a je zapsána v Ústředním seznamu nemovitých kulturních památek ČR.

Čtěte více:

Vizitka autora

 

Patrik Kozlík

redaktor portálu Olomoucká Drbna

kontakt: redakce@olomouckadrbna.cz 
 

 
 


 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Šimon Pelikán myslí ekologicky, Olopunč bude...

  • Policie hledá agresivního bývalého...

  • Část příspěvku na živobytí se od prosince...

  • Kluziště na Dolním náměstí je mimo provoz....

Reklama
 
 

Kam dál?

Teprve jedenáctiletá lyžařka se vážně zranila během jízdy na černé sjezdovce

sobota, 21. ledna 2017, 19:14

Mladičká lyžařka ve věku jedenácti let dnes dopoledne během jízdy na Černé sjezdovce v areálu Dolní Morava vylétla z...

Dělníci zahájili opravu střechy radnice v centru Olomouce

čtvrtek, 12. ledna 2017, 13:30

Stavebním ruchem ožila starobylá půda budovy radnice v historickém centru Olomouce, kde dělníci zahájili náročnou...

Na krmítcích můžete v zimě spatřit až 30 druhů ptáků

pondělí, 26. prosince 2016, 15:00

Až tři desítky druhů ptáků mohou v tomto období pozorovat lidé, kteří pomáhají v zimě opeřence přikrmovat. Podle...