Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Olomouc chce řešit problémy s dopravou, pomoci má plán udržitelné městské mobility

 
středa, 13. dubna 2016, 10:47

Na olomoucké radnici moc dobře ví, že s dopravou v Olomouci je to problematické. Olomouc by se měla díky připravovanému Plánu udržitelné městské mobility přibližit západoevropským městům a eliminovat slabá místa v dopravní infrastruktuře města.

Plán udržitelné městské mobility si klade ze úkol skloubit efektivně pěší, cyklistickou a veřejnou dopravu, přičemž bude dbát hlavně na bezpečnost.

Plán má především odhalit slabá místa v dopravě v Olomouci a postupně je eliminovat. „Olomouc patří mezi nejhezčí města u nás, ale podobně jako většinu měst i nás trápí časté problémy s dopravou a veřejným prostorem obecně. Rozhodli jsme se podpořit vytvoření plánu udržitelné městské mobility, jehož výstupem budou návrhy opatření, jak zlepšit život obyvatel Olomouce a jak tyto problémy vyřešit dlouhodobě,“ řekl primátor Antonín Staněk.

Součástí přípravy plánu je i analytická část, která zahrnuje výzkum dopravního chování domácností, analýzu městské mobility a výzkum veřejného mínění. K městské mobilitě tak mají výrazně přispět také i názory lidí. I proto vnikla facebooková skupina Spokojená Olomouc.

„Z našeho města chceme dlouhodobě vytvořit místo, kde se všichni budou cítit dobře a je jedno, jestli člověk půjde pěšky, pojede na kole, tramvají, autobusem nebo autem,“ řekl k projektu Aleš Jakubec, náměstek primátora. „Proto je třeba, abychom věděli, jaká opatření je potřeba uskutečnit a jakým způsobem můžeme město změnit k lepšímu. Plán udržitelné městské mobility by měl v první řadě odpovídat preferencím a chování našich občanů, proto také potřebujeme aktivní pomoc od občanů samotných a doufáme v jejich maximální zapojení. Města netvoří inženýři, ale lidé v nich.”

Příprava návrhu souboru patření bude trvat dva roky, na svědomí ho bude mít veřejná vědecká instituce Centrum Dopravního výzkumu. Na radnici za projekt zodpovídá odbor koncepce a rozvoje.

Celkové náklady projektu se vyšplhají na 3,1 milionu korun, většina peněz bude použita právě na analytickou část, jako je například průzkům v domácnostech, který spolkne 800 tisíc korun.

Lidé mohou přijít diskutovat s náměstkem primátora Alešem Jakubcem a zástupcem zpracovatele projektu Jaroslavem Martínkem již 27. dubna do sálu zastupitelstva v rámci Ekologických dnů.

Přípravy na zpracování plánu již probíhají. V tomto týdnu začalo oslovování celkem 1000 domácností  v rámci dopravního chování domácností. Během celého roku proběhne ještě několik diskuzí s obyvateli města.

Lidé mohou také vyhledávat potřebné informace na www.olomouc.dobramesta.cz.

Čtěte více:

Vizitka autora

 

Jakub Wittka

šéfredaktor portálu Olomoucká Drbna
kontakt: sefredaktor@olomouckadrbna.cz

 

Kam dál?

Na dálnici u Prostějova se v jízdě oddělil od náklaďáku přívěs,...

úterý, 12. dubna 2016, 16:24

V pondělí po sedmnácté hodině nastala na dálnici u Brodku u Prostějova nebezpečná situace, neboť se od nákladního auta oddělil...

Na přechodech vloni zemřelo 23 chodců. Co na nich děláme špatně?

neděle, 10. dubna 2016, 10:18

V roce 2015 zemřelo na českých silnicích 131 chodců. Dalších 554 jich bylo zraněno těžce a 2 752 lehce. Ve 111 případech zemřeli...

Od pondělí čeká úsek Okresní soud – Tržnice úplná uzavírka. Auta musí...

sobota, 9. dubna 2016, 17:59

Od pondělí 11. dubna počítejte s dopravními komplikacemi na třídě Svobody v úseku od Okresního soudu na Tržnici. Tramvajové...

Policie se ve čtvrtek zaměřila na cyklisty, kontrolovala vybavenost...

pátek, 8. dubna 2016, 11:19

Ve čtvrtek v brzkých ranních hodinách se policisté v Litovli zaměřili na cyklisty v rámci preventivního opatření cyklisty. Během...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Na Srí Lance zrušili po útocích zákaz vycházení, obětí je již 290

Úřady na Srí Lance dnes ráno zrušily zákaz vycházení, který byl vyhlášen v neděli kvůli atentátům. Při nich zemřelo na 290 lidí a dalších asi 500 bylo zraněno. Policie v této souvislosti zadržela 24 lidí, k útokům se ale zatím nikdo nepřihlásil. Agentura AP s odvoláním na forenzního odborníka uvedla, že útoky podle dosavadního vyšetřování spáchalo sedm sebevražedných atentátníků. Před cestami na Srí Lanku varovaly své občany USA, podle nichž na ostrově hrozí další útoky.

V polských prezidentských volbách drtivě zvítězil Zelenskyj

V nedělních ukrajinských prezidentských volbách drtivě zvítězil politický nováček, herec a bavič Volodymyr Zelenskyj. Vyplývá to ze sečtení téměř 75 procent hlasovacích lístků. Jednačtyřicetiletý rodák z města Kryvyj Rih získal v druhém kole hlasování 73 procent hlasů, zatímco jeho protikandidát, obhajující prezident Petro Porošenko jen 24,6 procenta.

VIDEO: Velikonoční songy. Poslechněte si ty nejbláznivější

Písničky věnované nějakému svátku nejsou žádnou novinkou. Prim určitě hrají Vánoce. Jsou ale i písničky velikonoční? Určitě vymyslíme nějakého toho zajíčka, co utíkal kolem vody, nebo si vybavíme malého koledníčka... Ale co dál, je ještě něco dalšího?