Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Olomouc chce řešit problémy s dopravou, pomoci má plán udržitelné městské mobility

 
středa, 13. dubna 2016, 10:47

Na olomoucké radnici moc dobře ví, že s dopravou v Olomouci je to problematické. Olomouc by se měla díky připravovanému Plánu udržitelné městské mobility přibližit západoevropským městům a eliminovat slabá místa v dopravní infrastruktuře města.

Plán udržitelné městské mobility si klade ze úkol skloubit efektivně pěší, cyklistickou a veřejnou dopravu, přičemž bude dbát hlavně na bezpečnost.

Plán má především odhalit slabá místa v dopravě v Olomouci a postupně je eliminovat. „Olomouc patří mezi nejhezčí města u nás, ale podobně jako většinu měst i nás trápí časté problémy s dopravou a veřejným prostorem obecně. Rozhodli jsme se podpořit vytvoření plánu udržitelné městské mobility, jehož výstupem budou návrhy opatření, jak zlepšit život obyvatel Olomouce a jak tyto problémy vyřešit dlouhodobě,“ řekl primátor Antonín Staněk.

Součástí přípravy plánu je i analytická část, která zahrnuje výzkum dopravního chování domácností, analýzu městské mobility a výzkum veřejného mínění. K městské mobilitě tak mají výrazně přispět také i názory lidí. I proto vnikla facebooková skupina Spokojená Olomouc.

„Z našeho města chceme dlouhodobě vytvořit místo, kde se všichni budou cítit dobře a je jedno, jestli člověk půjde pěšky, pojede na kole, tramvají, autobusem nebo autem,“ řekl k projektu Aleš Jakubec, náměstek primátora. „Proto je třeba, abychom věděli, jaká opatření je potřeba uskutečnit a jakým způsobem můžeme město změnit k lepšímu. Plán udržitelné městské mobility by měl v první řadě odpovídat preferencím a chování našich občanů, proto také potřebujeme aktivní pomoc od občanů samotných a doufáme v jejich maximální zapojení. Města netvoří inženýři, ale lidé v nich.”

Příprava návrhu souboru patření bude trvat dva roky, na svědomí ho bude mít veřejná vědecká instituce Centrum Dopravního výzkumu. Na radnici za projekt zodpovídá odbor koncepce a rozvoje.

Celkové náklady projektu se vyšplhají na 3,1 milionu korun, většina peněz bude použita právě na analytickou část, jako je například průzkům v domácnostech, který spolkne 800 tisíc korun.

Lidé mohou přijít diskutovat s náměstkem primátora Alešem Jakubcem a zástupcem zpracovatele projektu Jaroslavem Martínkem již 27. dubna do sálu zastupitelstva v rámci Ekologických dnů.

Přípravy na zpracování plánu již probíhají. V tomto týdnu začalo oslovování celkem 1000 domácností  v rámci dopravního chování domácností. Během celého roku proběhne ještě několik diskuzí s obyvateli města.

Lidé mohou také vyhledávat potřebné informace na www.olomouc.dobramesta.cz.

Čtěte více:

Vizitka autora

 

Jakub Wittka

šéfredaktor portálu Olomoucká Drbna
kontakt: sefredaktor@olomouckadrbna.cz

 

Kam dál?

Na dálnici u Prostějova se v jízdě oddělil od náklaďáku přívěs,...

úterý, 12. dubna 2016, 16:24

V pondělí po sedmnácté hodině nastala na dálnici u Brodku u Prostějova nebezpečná situace, neboť se od nákladního auta oddělil...

Na přechodech vloni zemřelo 23 chodců. Co na nich děláme špatně?

neděle, 10. dubna 2016, 10:18

V roce 2015 zemřelo na českých silnicích 131 chodců. Dalších 554 jich bylo zraněno těžce a 2 752 lehce. Ve 111 případech zemřeli...

Od pondělí čeká úsek Okresní soud – Tržnice úplná uzavírka. Auta musí...

sobota, 9. dubna 2016, 17:59

Od pondělí 11. dubna počítejte s dopravními komplikacemi na třídě Svobody v úseku od Okresního soudu na Tržnici. Tramvajové...

Policie se ve čtvrtek zaměřila na cyklisty, kontrolovala vybavenost...

pátek, 8. dubna 2016, 11:19

Ve čtvrtek v brzkých ranních hodinách se policisté v Litovli zaměřili na cyklisty v rámci preventivního opatření cyklisty. Během...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

V ojedinělých případech se může objevit kus se sníženou kvalitou, reagovalo vedení Penny Marketu na výskyt prošlého masa v jedné z prodejen

Na pultech obchodního řetězce Penny Market se objevilo zkažené maso původem z Polska. S vidinou dobrého oběda si ho v neděli ve Vodňanech cestou z výletu zakoupil muž. Po otevření ho ale chuť na jídlo velmi rychle přešla. Maso podle jeho slov páchlo jako zkažená vejce.

SPD zrušilo klub v Moravskoslezském kraji, Volný hodlá kandidovat na post předsedy

Předsednictvo hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) zrušilo svůj regionální klub v Moravskoslezském kraji. Byly v něm porušovány stanovy a krácena demokratická práva členů, sdělila mluvčí SPD Barbora Zeťová. SPD v kraji vede poslanec Lubomír Volný, jehož styl vedení v minulosti někteří členové hnutí kritizovali. Volný v úterý na facebooku oznámil, že plánuje kandidovat proti Tomiovi Okamurovi na předsedu SPD.

Zákaz billboardů u dálnic platí beze změn

Zákaz billboardů v ochranném pásmu dálnic a silnic první třídy dál platí beze změn. Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh skupiny senátorů na zrušení dvou pasáží novely zákona o pozemních komunikacích. Zákon ponechal pro starší billboardy pětileté přechodné období, které vypršelo v roce 2017, a stanovil návaznou povinnost odstranit reklamní zařízení bez zbytečného odkladu. Podle ústavních soudců lze omezení billboardů zdůvodnit veřejným zájmem na bezpečnosti provozu, soud zdůraznil také ochranu životů a zdraví lidí, stejně jako životního prostředí.