neděle 14. července 2024 Karolína

České dráhy loni přepravily a poskytly asistenci více než 7 tisícům cestujícím se zdravotním postižením

České dráhy rozšířily nabídku bezbariérových vlaků a poskytují stále více služeb pro osoby se zdravotním postižením. V roce 2022 přepravily o 43 % více osob se zdravotním postižením než v roce 2021, včetně přepravy do zahraničí.

Podle počtu cest uskutečněných vlakem se loni, po pandemii COVID-19, vrátili k běžnému životu také spoluobčané se zdravotním handicapem. České dráhy uskutečnily 7 296 registrovaných přeprav, resp. asistencí při jejich přepravě. Další tisíce osob se zdravotním handicapem využilo bezbariérové spoje a nádraží a cestovala se svými průvodci bez asistence dopravce. České dráhy letos nabízejí dosud největší počet bezbariérových vlaků. Je jich 6 201.

„Zájem o cestování vlakem po pandemii COVID-19 registrujeme u všech skupin zákazníků včetně osob se zdravotním handicapem. V roce 2022 jsme jich přepravili o 43 % více ve srovnání s rokem 2021. Vedle cestování po České republice zajišťujeme přepravu osob se zdravotním postižením také do zahraničí. Loni jich bylo zhruba 700. Cestující s handicapem jsme dopravili do Berlína, Bratislavy a Vídně, ale také třeba na vídeňské letiště Schwechat, do Gdaňsku nebo do Klagenfurtu.“ říká Michal Krapinec, předseda představenstva a generální ředitel Českých drah.

V letošním jízdním řádu České dráhy rozšířily počet bezbariérových spojů o 800 a celkový počet těchto vlaků dosáhl čísla 6 201. V loňském roce začaly jezdit moderní nízkopodlažní soupravy RegioPanter v Jihočeském a Plzeňském kraji, což výrazně zvýšilo možnosti cestování, zejména pro osoby na vozíku.

„V letošním roce předpokládáme nasazení dalších přibližně 80 nových nízkopodlažních regionálních vlaků. Na tratě vyjedou nové elektrické jednotky RegioPanter, motorové vlaky od výrobce PESA a také další jednotky Moravia, které provozujeme pro Jihomoravský kraj. Během roku tak zavedeme plošně bezbariérové cestování na tratích na Vysočině a v Jihomoravském a Olomouckém kraji. Více bezbariérových souprav bude k dispozici také v Moravskoslezském kraji a nově zavedené bezbariérové spoje zamíří také do Zlínského kraje. Koncem roku by měly začít také dodávky nových motorových jednotek PESA, které rozšíří nabídku bezbariérového cestování na vedlejších tratích,“ představuje aktuální plány na rozšiřování bezbariérových vlaků Jiří Ješeta, člen představenstva a náměstek pro osobní dopravu Českých drah.

České dráhy nyní disponují více než 600 bezbariérovými vozy a jednotkami. Kromě toho probíhá výroba 110 nových elektrických vlaků RegioPanter, 76 motorových jednotek PESA a 20 expresních souprav ComfortJet, což zvýší počet bezbariérových vozů u národního dopravce. Tyto moderní vozidla jsou vybavena nejen pro pohodlné cestování osob na vozíku, ale také pro osoby nevidomé nebo slabozraké díky haptickým prvkům, nápisům v Braillově písmu a ovládání dveří prostřednictvím slepeckých vysílaček. České dráhy tak plánují do roku 2025 nabídnout stovky dalších bezbariérových spojů pro cestující. Modernizace vozového parku umožňuje výrazně rozšířit možnosti cestování zejména pro osoby s omezenou pohyblivostí.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto České dráhy | Zdroj České dráhy

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.