neděle 14. července 2024 Karolína

ČD se chlubí novými cyklopůjčovnami, kola jsou k zapůjčení od začátku dubna

České dráhy oznámily, že základní ceny za půjčení jízdního kola ČD Bike se oproti loňskému roku nemění. Služba bude k dispozici v 68 půjčovnách po celé republice, v provozu dojde k drobným změnám.

V sobotu 1. dubna zahájily České dráhy novou sezónu oblíbených cyklopůjčoven ČD Bike. Letos bude možné si kolo zapůjčit na celkem 68 místech v republice, což zahrnuje osmnáct celoročně otevřených půjčoven - což je o šest více než v minulém roce. K dispozici bude také rozšířená nabídka příslušenství, které si zájemci budou moci vypůjčit v jednotlivých pobočkách. V celkem 23 stanicích po celé republice bude možné zapůjčit si elektrokolo. Sezónní půjčovny budou otevřené až do 31. října.

"Dobrou zprávou pro cykloturisty je, že základní ceník půjčoven ČD Bike zůstává oproti loňsku nezměněný. Celodenní výpůjčka kola nebo koloběžky bude stát stejně jako v minulém roce 230 korun, zatímco za elektrokolo zaplatí zájemci 390 korun. Zákazníci s In Kartou nebo jízdenkou Českých drah budou mít nadále výhodnější cenu," říká Jana Rotreklová, manažerka projektu ČD Bike. "Letos budou v provozu celkem 68 půjčoven na nádražích v turisticky atraktivních lokalitách. Služba je tak vhodná pro všechny, kteří chtějí spojit výhody ekologicky šetrné železniční dopravy s možností výpůjčky kola na nádraží a projetí cyklostezek v malebné přírodě a kolem mnoha pamětihodností."

V síti půjčoven ČD Bike došlo k drobným změnám. "Kvůli rekonstrukci bude letos uzavřena pobočka ve Světlé nad Sázavou, naopak vylepšení čeká zájemce o zapůjčení kola v lázeňském městě Jeseník. Provozní režim na této pobočce se od poloviny května změní, a tak nebude nutné kola objednávat dopředu. Nicméně stále doporučujeme, aby si cykloturisté kola rezervovali, zejména o víkendech a v letní sezóně, kdy může být o výpůjčky značný zájem.

V letošním roce dochází v síti půjčoven ČD Bike k několika drobným změnám. Pobočka ve Světlé nad Sázavou bude uzavřena z důvodu rekonstrukce, zatímco zájemce o zapůjčení kola v lázeňském městě Jeseník se mohou těšit na vylepšení. Provozní režim na této pobočce se od poloviny května změní a kola již nebude nutné objednávat dopředu. I tak ale doporučujeme cykloturistům, aby si rezervaci kola předem zajistili, protože zejména o víkendech a v letní sezóně může být o výpůjčky značný zájem. Totéž ale platí i pro ostatní pobočky, včetně například i loni nově otevřené půjčovny v ČD Muzeu v Lužné u Rakovníka,“ vysvětluje Jana Rotreklová.

Důležitou novinkou bude letos rozšíření celoročně otevřených poboček. Dosud jich bylo celkem dvanáct, letos se tento seznam rozroste o dalších šest, a to konkrétně v Nymburce, Děčíně, Třeboni, Přerově a také v Karlových Varech na dolním i hlavním nádraží. Na těchto pobočkách bude možné si kola půjčit i po skončení sezóny. Devět poboček, tedy stejně jako loni, bude naopak fungovat v režimu s objednáním předem.

V půjčovnách kol ČD Bike je možné si zapůjčit kvalitní horská, treková a krosová kola. V 23 půjčovnách je k dispozici velmi oblíbená elektrokola, a 19 stanic je vybaveno také koloběžkami. Všechna kola procházejí odborným servisem a velký důraz je kladen na hygienická opatření. Sortiment cyklopůjčoven doplňují samozřejmě i cyklistické helmy, v některých půjčovnách jsou také dětská kola a cyklosedačky. „Nabídku příslušenství v jednotlivých pobočkách letos rozšiřujeme o cyklistické brašny a držáky na mobilní telefony. Cykloturisté s vlastním kolem si budou v našich půjčovnách moci zapůjčit samostatně přilbu,“ upřesňuje Jana Rotreklová.

Při zapůjčení kola je nezbytné seznámit se se smluvními podmínkami půjčoven kol, předložit jeden osobní doklad (občanský průkaz, řidičský průkaz nebo cestovní pas), dále podepsat nájemní smlouvu, zaplatit půjčovné a složit vratnou kauci. Vypůjčená kola je v řadě regionů možné vrátit i v jiných cyklopůjčovnách ČD než si je zákazníci vypůjčí. Výhodou je také možnost kola zdarma přepravit po vyjmenovaných tratích nebo ho bezplatně uschovat ve vybraných úschovnách ČD.

V loňském roce si v půjčovnách ČD Bike zapůjčilo kolo, elektrokolo či koloběžku celkem 7 129 zákazníků. Tradičně nejrušnější byly půjčovny v Jihočeském kraji (1 393 výpůjček), Karlovarském kraji (1 220) a Jihomoravském kraji (1 018). Nejvytíženějšími stanicemi byly loni Břeclav (1 018 výpůjček), Karlovy Vary dolní nádraží (575 výpůjček) a Třeboň (406 výpůjček).

Ohodnoť článek

Autoři | Foto České dráhy | Zdroj České dráhy

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.