Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Nový informační systém by měl zjednodušit dopravu a parkování v centru Přerova

 
pátek, 13. ledna 2017, 12:00

Přerovská radnice hodlá pořídit do centra města nový informační systém. Systém by mapoval obsazenost zdejších parkovišť. Novinka zjednoduší pohyb a zdlouhavé parkování v centru.

Informační tabule, které budou jeho součástí, by měly řidiče navádět na parkoviště s volnou kapacitou.
Nový telematický systém vyjde zhruba na osm milionů korun. Část nákladů se pokusí město získat prostřednictvím dotací, informovala ČTK mluvčí radnice Lenka Chalupová.

"Telematický systém by měl řidičům přinést rychlou, přehlednou a aktuální informaci. Rada města nás na svém prvním lednovém jednání pověřila zadáním dokumentace pro přípravu realizace této akce. Dokumentaci musíme pořídit do půl milionu korun - a projektanta budeme mít vybraného do konce února," uvedl vedoucí odboru koncepce a strategického rozvoje přerovského magistrátu Pavel Gala.

Informační tabule by podle plánů vedení radnice měly stát na 20 vytipovaných místech, sledovat by měly obsazenost 11 zdejších parkovišť. "V případě zaplnění všech sledovaných parkovišť by řidiči pomocí těchto tabulí byli včas upozorněni na to, že třeba v centru už není žádné místo k parkování, a nemuseli by tak zbytečně zajíždět do středu města. Cílem je snížit zbytečné popojíždění při hledání volného místa a jeho rychlejší nalezení," nastínil radní Jan Horký.
Informace o počtu odstavených vozidel bude systém získávat prostřednictvím bodových senzorů nebo videodetekcí. "Do vozovky na parkovišti by byly zabudovány bodové senzory, které měří změnu elektromagnetického pole ve svém okolí při přítomnosti vozidla. Senzor by byl napájen z baterie, která vydrží až deset let," popsal radní Horký.

Videodetekce pracuje na bázi analýzy videoobrazu z fixních kamer, které zabírají celé parkoviště. Centrální server by v tomto případě byl v budově magistrátu a využita by byla zdejší metropolitní síť, která propojuje některé objekty ve vlastnictví města, dodal Horký.
Podle odborníků by pořízení telematického systému a nového dopravního značení mělo vyjít na osm milionů korun, dalších zhruba 100 000 korun by měl stát roční provoz. Zástupci města budou na podzim žádat o dotaci, která by mohla pokrýt až 85 procent pořizovacích nákladů, dodala mluvčí radnice.

Čtěte více:

 

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Kam dál?

AKTUÁLNĚ: Tah mezi Olomoucí a Přerovem ucpalo pět nehod, doprava je...

čtvrtek, 12. ledna 2017, 10:51

Mezi Olomoucí a Přerovem se dnes stalo celkem pět dopravních nehod. Na místě operují jak policisté, tak i hasiči a záhranáři....

Olomoucký kraj zasypal sníh, silnice jsou s opatrností sjízdné

čtvrtek, 12. ledna 2017, 07:53

Až 15 centimetrů sněhu napadlo v noci v Olomouckém kraji, kde jsou dnes ráno všechny silnice sjízdné se zvýšenou opatrností.

O značce zákazu odbočení ze Šternberské na Tovéř ŘSD nic neví, někdo...

středa, 11. ledna 2017, 11:15

Před týdnem jsme vás informovali o dopravní novince na tahu Olomouc – Šternberk. Na Facebooku Mětské policie ze Šternberka se...

Nehod v Olomouckém kraji loni přibylo, mrtvých je ale o pětinu méně

úterý, 10. ledna 2017, 18:15

Počet dopravních nehod v Olomouckém kraji loni ve srovnání s rokem 2015 vzrostl o 241 na 4979, zemřelo při nich ale zhruba o...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Policie stíhá pět fanoušků Jablonce. V kuklách po derby napadli příznivce Slovanu

Liberečtí kriminalisté zahájili trestní stíhání pěti fanoušků jabloneckého fotbalového klubu. Viní je z napadení skupinky příznivců libereckého Slovanu, ke kterému došlo po derby. Pětici za výtržnictví hrozí dva roky vězení.

VoteWatch: Čeští europoslanci patřili mezi ty s větším vlivem

Čeští europoslanci se v nyní končícím složení europarlamentu neztratili. Nezávislý bruselský server VoteWatch.eu, který dlouhodobě sleduje a analyzuje evropské politické dění, dnes zveřejnil svůj pohled na práci končícího europarlamentu. Kromě jiného z něj vyplývá, že při zohlednění velikosti země byli čeští europoslanci druhou nejvlivnější skupinou po Belgičanech a před Finy.

Den s kapucínem: Lidi dneska nemá kdo poslouchat. Osobní vztahy jsou nejdůležitější

Den strávený s bratrem Radkem Navrátilem, který je kapucínem v olomouckém klášteře na Dolním náměstí, přinesl jednak zjištění, co vlastně kapucín celý den dělá, ale také jsme hodně otevřeně mluvili. Řeč byla o reakcích blízkých při oznámení odchodu do kláštera, o vzrůstající agresivitě společnosti, o homosexualitě a masturbaci, ale i o důležitosti osobního vztahu.