Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Nový informační systém by měl zjednodušit dopravu a parkování v centru Přerova

 
pátek, 13. ledna 2017, 12:00

Přerovská radnice hodlá pořídit do centra města nový informační systém. Systém by mapoval obsazenost zdejších parkovišť. Novinka zjednoduší pohyb a zdlouhavé parkování v centru.

Informační tabule, které budou jeho součástí, by měly řidiče navádět na parkoviště s volnou kapacitou.
Nový telematický systém vyjde zhruba na osm milionů korun. Část nákladů se pokusí město získat prostřednictvím dotací, informovala ČTK mluvčí radnice Lenka Chalupová.

"Telematický systém by měl řidičům přinést rychlou, přehlednou a aktuální informaci. Rada města nás na svém prvním lednovém jednání pověřila zadáním dokumentace pro přípravu realizace této akce. Dokumentaci musíme pořídit do půl milionu korun - a projektanta budeme mít vybraného do konce února," uvedl vedoucí odboru koncepce a strategického rozvoje přerovského magistrátu Pavel Gala.

Informační tabule by podle plánů vedení radnice měly stát na 20 vytipovaných místech, sledovat by měly obsazenost 11 zdejších parkovišť. "V případě zaplnění všech sledovaných parkovišť by řidiči pomocí těchto tabulí byli včas upozorněni na to, že třeba v centru už není žádné místo k parkování, a nemuseli by tak zbytečně zajíždět do středu města. Cílem je snížit zbytečné popojíždění při hledání volného místa a jeho rychlejší nalezení," nastínil radní Jan Horký.
Informace o počtu odstavených vozidel bude systém získávat prostřednictvím bodových senzorů nebo videodetekcí. "Do vozovky na parkovišti by byly zabudovány bodové senzory, které měří změnu elektromagnetického pole ve svém okolí při přítomnosti vozidla. Senzor by byl napájen z baterie, která vydrží až deset let," popsal radní Horký.

Videodetekce pracuje na bázi analýzy videoobrazu z fixních kamer, které zabírají celé parkoviště. Centrální server by v tomto případě byl v budově magistrátu a využita by byla zdejší metropolitní síť, která propojuje některé objekty ve vlastnictví města, dodal Horký.
Podle odborníků by pořízení telematického systému a nového dopravního značení mělo vyjít na osm milionů korun, dalších zhruba 100 000 korun by měl stát roční provoz. Zástupci města budou na podzim žádat o dotaci, která by mohla pokrýt až 85 procent pořizovacích nákladů, dodala mluvčí radnice.

Čtěte více:

 

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Kam dál?

AKTUÁLNĚ: Tah mezi Olomoucí a Přerovem ucpalo pět nehod, doprava je...

čtvrtek, 12. ledna 2017, 10:51

Mezi Olomoucí a Přerovem se dnes stalo celkem pět dopravních nehod. Na místě operují jak policisté, tak i hasiči a záhranáři....

Olomoucký kraj zasypal sníh, silnice jsou s opatrností sjízdné

čtvrtek, 12. ledna 2017, 07:53

Až 15 centimetrů sněhu napadlo v noci v Olomouckém kraji, kde jsou dnes ráno všechny silnice sjízdné se zvýšenou opatrností.

O značce zákazu odbočení ze Šternberské na Tovéř ŘSD nic neví, někdo...

středa, 11. ledna 2017, 11:15

Před týdnem jsme vás informovali o dopravní novince na tahu Olomouc – Šternberk. Na Facebooku Mětské policie ze Šternberka se...

Nehod v Olomouckém kraji loni přibylo, mrtvých je ale o pětinu méně

úterý, 10. ledna 2017, 18:15

Počet dopravních nehod v Olomouckém kraji loni ve srovnání s rokem 2015 vzrostl o 241 na 4979, zemřelo při nich ale zhruba o...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

VIDEO: Videoklip je na světě. Tomáš Klus nazpíval s Arpidou píseň Marie

Videoklip k písni Marie je na světě. Známou písničku Tomáše Kluse nazpíval zpěvák společně s hudebním uskupením K.R.B z Centra Arpida. Natáčení proběhlo v pondělí 1. dubna a kulisou se stalo centrum Budějc.

Šéf Boeingu připustil chyby, získat zpět důvěru potrvá

Šéf americké společnosti Boeing dnes připustil, že se firma dopustila chyby při zavádění problematického systému varování v pilotní kabině letounů Boeing 737 MAX. Zároveň předpověděl, že potrvá nějaký čas, než výrobce znovu získá důvěru zákazníků, otřesenou dvěma leteckými katastrofami s 346 oběťmi na životech. Ty vedly k zákazu létání zmíněných strojů po celém světě.

DRBNA NA CESTÁCH: Návrat do devadesátek. Dovolená u Černého moře je alternativou pro nenáročné

Plánujete letní dovolenou a už vás omrzely klasické cílové destinace českých turistů, kterými je Chorvatsko, Itálie nebo třeba Řecko? Pokud nehledáte luxusní letovisko a zároveň vám nevadí vrátit se do let nedávno minulých, vyrazte k Černému moři, kam čeští turisté mířili již za hluboké totality.