Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Na Šumpersku a Jesenicku dnes ráno nevyjely kvůli stávce řidičů autobusy na své pravidelné linky

 
čtvrtek, 6. dubna 2017, 07:55

Kvůli stávce řidičů nevyjely dnes ráno na Šumpersku, Jesenicku, v Mohelnici a v Zábřehu autobusy. Provoz MHD v Šumperku i dálkové spoje dopravce částečně zajistil, řekl mluvčí dopravní společnosti Arriva Roman Herden. Odboráři již dříve avizovali, že se protestu na Jesenicku a Šumpersku zúčastní asi dvě stovky řidičů autobusů.

Podle dopravce ráno nevyjelo 120 řidičů, jejich počet se během dne ještě změní podle jejich nástupu do směny. V ostatních částech kraje jezdí autobusy bez omezení.

„Potvrzuji, že řidiči na Šumpersku, Jesenicku, v Mohelnici a v Zábřehu skutečně vstoupili do avizované stávky, v těchto oblastech dnes ráno nevyjely regionální autobusy. Podařilo se nám zajistit aspoň částečný provoz MHD v Šumperku a také dálkové spoje z Jeseníku do Olomouce, Ostravy a do Prahy nebo z Šumperku a Mohelnice do Ostravy," řekla ředitelka společnosti Arriva Morava Pavla Struhalová. Dálkové autobusy budou mimořádně zastavovat i v menších obcích na své trase, aby je cestující mohli využít.

V Olomouckém kraji linkovou autobusovou dopravu provozuje zhruba 15 firem. Odboráři dopředu avizovali, že chce stávkovat 181 z 219 řidičů společnosti Arriva Morava, což se dotkne Šumperska, Jesenicka, Mohelnice a Zábřehu. „Ráno nevyjelo v Olomouckém kraji 120 řidičů, číslo se ale během dne bude ještě měnit. Někteří řidiči jezdí jen ráno, jiní přijdou až na odpolední směnu," řekl mluvčí Herden. Bez omezení mají jezdit autobusové spoje na Olomoucku, v Hranicích na Přerovsku a v Přerově.

Odboráři dopředu dopravce o formě stávky neinformovali, společnost tak nemohla včas zajistit náhradní autobusovou dopravu ani informovat cestující. Podle vedení společnosti nemají řidiči v Olomouckém kraji ke stávce žádný důvod, ředitelka Struhalová považuje situaci za naprosto absurdní. „Domluvili jsme se se zástupci Olomouckého kraje na zvýšení finančního příspěvku u regionálních linek, které zde provozujeme a sami jsme řidičům na začátku roku zvýšili platy. Navíc máme s odbory podepsanou kolektivní smlouvu, která písemně garantuje zvýšení mezd v letošním roce. Podle mého názoru nemají opravdu žádný důvod stávkovat," doplnila Struhalová.

Dnešní stávky se nezúčastní například řidiči společnosti FTL, která zajišťuje autobusovou dopravu na Prostějovsku. Jen symbolicky bez dopadu na provoz spojů se stávky zúčastní zaměstnanci opavské společnosti TQM - holding, jejíž linkové autobusy tak v severní části Olomoucka pojedou podle obvyklých jízdních řádů. Olomoucký kraj kvůli růstu mezd řidičů linkových autobusů, o kterém rozhodla vláda, musí dopravcům ročně zaplatit o 52 milionů korun víc. Hejtmanství peníze dalo z přebytku rozpočtu a částku bude žádat od státu.

Čtěte více:

 

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Devatenáctiletá řidička a dvacetiletý řidič...

  • Šimon Pelikán myslí ekologicky, Olopunč bude...

  • Policie hledá agresivního bývalého...

  • Část příspěvku na živobytí se od prosince...

Reklama
 
 

Kam dál?

Město spustilo web s informacemi k opravám ulice 1. máje

středa, 5. dubna 2017, 12:27

Olomoucká radnice zprovoznila internetové stránky zaměřené na dlouho plánovanou rekonstrukci rušné ulice 1. máje v...

Do stávky řidičů autobusů se zapojí ti ze Šumperska a Jesenicka. Cestující tam ve čtvrtek čekají změny

středa, 5. dubna 2017, 07:30

Chystaná stávka řidičů autobusů se ve čtvrtek bude v Olomouckém kraji týkat především Šumperska a Jesenicka, kde se...

Stávka řidičů v Olomouckém kraji nebude plošná, na své linky ve čtvrtek vyjede většina spojů

úterý, 4. dubna 2017, 16:30

Chystaná stávka řidičů autobusů v Olomouckém kraji zřejmě nebude mít plošný charakter a na své linky by ve čtvrtek měla...