Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Nový obchvat odřízne Samotišky od Olomouce, lidé jsou proti

 
úterý, 30. května 2017, 12:00

Projekt stavby východního obchvatu Olomouce, který z města odvede automobilovou dopravu od Přerova na Šternberk a zpět, nepočítá se zachováním silnice z olomouckého předměstí Chválkovice do nedaleké obce Samotišky.

Obchvat bude tuto frekventovanou komunikaci křížit a rozdělí ji na dvě samostatné části, vyplývá z dokumentace, která byla zveřejněna v databázi EIA. Zachování hojně využívané silnice, která vede z Chválkovic do Samotišek a dál na oblíbené výletní místo Svatý Kopeček, požadují zástupci místních obyvatel.

"Stávající silnice III/4432 bude za Chválkovicemi, v místě křížení s novou silnicí I/46 přerušena, doplněna obratištěm a nahrazena lávkou pro cyklisty a pěší," stojí v dokumentaci zpracované pro proces EIA. Variantu vybudování podjezdu pod novým obchvatem prověřoval magistrát i krajský úřad a nakonec byla podle autorů dokumentace zamítnuta. "Především kvůli vysokým nákladům spojeným s touto stavbou," uvedli.

Odborníci před zahájením procesu EIA vypočítali, že vybudování podjezdu pod novým obchvatem by jeho stavbu prodražilo zhruba o půl miliardy korun. Většinu těchto nákladů by musel zaplatit krajský úřad.

Předseda komise městské části Chválkovice Bohumil Šíp řekl, že pokud bude silnice spojující Olomouc s obcí Samotišky opravdu rozpůlena na dvě samostatné části, tak to zkomplikuje život 20.000 až 30.000 lidem z Olomouce, Samotišek či Lošova, kterým by se výrazně prodloužily dopravní trasy. Šíp upozornil, že v případě mimořádných událostí nebudou mít obyvatelé Chválkovic k dispozici objízdnou trasu do Olomouce přes nedaleký Droždín.

Zástupci místních samospráv proto podle Šípa jednají s městským úřadem i hejtmanstvím, zda by křížení obchvatu se silnicí nemohlo být dodatečně upraveno například nadjezdem tak, aby silniční spoj mezi Samotiškami a Olomoucí zůstal po stavbě obchvatu zachován.

Starosta Samotišek Luboš Gloser potvrdil, že se vedou jednání o dopravním řešení křížení tangenty se silnicí od Olomouce. "Snažíme se v tom udělat nějaké kroky, aby nás to neodřízlo. Pokud by se našlo elegantní řešení na překonání tangenty, tak by to pro nás byla velice pozitivní zpráva," řekl Gloser.

Příprava východního obchvatu byla zahájena před deseti lety, radnice ale původní variantu nakonec zamítla, protože vedla blízko obytné zástavby. Nová trasa obchvatu je plánována ve větší vzdálenosti od domů a stát má více než tři miliardy korun. Z dokumentace EIA vyplývá, že zahájení stavby východní tangenty je naplánováno na rok 2020. Obchvat má být dokončen o dva roky později.

Plánovaný obchvat má omezit hustý automobilový provoz v městských čtvrtích Holice, Hodolany, Bělidla, Chválkovice a Týneček, na kterém má hlavní podíl tranzitní doprava. Například Chválkovicemi denně projede až 20.000 aut. V dopravních špičkách se na silnicích tvoří dlouhé kolony a časté jsou dopravní nehody.

Čtěte více:

Napsal(a) ČTK | Foto Google maps

Kam dál?

Celý červen nepojedou z Olomouce do Drahanovic vlaky. Stanice...

pondělí, 29. května 2017, 19:30

Na regionální železniční trati z Olomouce do Drahanovic nebudou celý červen kvůli plánované výluce jezdit vlaky. Náhradní dopravu...

Mrtví motocyklisté – loni rekordně nízký počet, letos prudký nárůst

pátek, 26. května 2017, 10:30

Loni zemřelo na českých silnicích 60 motocyklistů, nejméně od vzniku samostatné České republiky. Umírali i motorkáři bez přilby....

Řidička na křižovatce nedala přednost projíždějícímu autu. Výsledkem...

čtvrtek, 25. května 2017, 19:30

Na křižovatce mezi obcemi Prostějov, Dub nad Moravou, Vrbátky a Kralice na Hané do sebe nabouraly dvě auta. Poté, co řidička...

V Olomouci budou od pátku jezdit pouze nízkopodlažní autobusy

čtvrtek, 25. května 2017, 13:30

Na linkách městské hromadné dopravy v Olomouci budou od pátku jezdit už jen nízkopodlažní autobusy. Dopravní podnik města...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Milion chvilek považuji za parodii na Občanské fórum, říká mluvčí Jiří Ovčáček. Kandidaturu na prezidenta nevylučuje

„Praha je díky prázdninám prázdná. Přijel jsem dřív, než jsem čekal,“ začal prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček po podání ruky před rozhovorem. Na hausbót na Císařské louce v Praze totiž dorazil se slušným předstihem. Z původně plánovaných čtyřiceti minut povídání se setkání protáhlo na téměř dvojnásobek. Kromě uvolněných témat se bývalý novinář a dnes asi nejkontroverznější mluvčí v tuzemsku rozpovídal také o tom, za jakých okolností by byl ochoten kandidovat na prezidenta a proč nemůže přijít na jméno spolku Milion chvilek.

Pamětní bankovky s Karlem Gottem lidé vykoupili během čtyř hodin. Při čekání ve frontách musela zasahovat i policie

V Praze se včera prodávaly pamětní eurobankovky s portrétem zpěváka Karla Gotta. K výročí jeho 80. narozenin vydala společnost Nunofia celkem 5 tisíc bankovek s nominální hodnotou nula euro. Ve frontách na ně čekaly tisíce lidí. Vyprodány byly během zhruba čtyř hodin. Den po vyprodání se cena bankovek v aukcích pohybuje v řádech tisíců korun.

Lidé si zvykají na vratné kelímky. Podnikům ale přibyla práce

Letní večery lákají na budějcký Sokolák spoustu lidí. Například v kavárně Coffe on the go nebo v klubu K2 už ale nedostanete drink do klasického jednorázového kelímku, ale do vratného. I když je na něj záloha padesát korun, lidé si pomalu zvykají. Podle ankety na Budějcké Drbně o zavedení vratných kelímků je patrné, že lidé nápad kvitují, a mají z něho radost i samotní majitelé podniků. Jejich realizace a následná cesta k zákazníkovi, ale není jednoduchá a jsou s ní spojené i trable.