Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Nový obchvat odřízne Samotišky od Olomouce, lidé jsou proti

 
úterý, 30. května 2017, 12:00

Projekt stavby východního obchvatu Olomouce, který z města odvede automobilovou dopravu od Přerova na Šternberk a zpět, nepočítá se zachováním silnice z olomouckého předměstí Chválkovice do nedaleké obce Samotišky.

Obchvat bude tuto frekventovanou komunikaci křížit a rozdělí ji na dvě samostatné části, vyplývá z dokumentace, která byla zveřejněna v databázi EIA. Zachování hojně využívané silnice, která vede z Chválkovic do Samotišek a dál na oblíbené výletní místo Svatý Kopeček, požadují zástupci místních obyvatel.

"Stávající silnice III/4432 bude za Chválkovicemi, v místě křížení s novou silnicí I/46 přerušena, doplněna obratištěm a nahrazena lávkou pro cyklisty a pěší," stojí v dokumentaci zpracované pro proces EIA. Variantu vybudování podjezdu pod novým obchvatem prověřoval magistrát i krajský úřad a nakonec byla podle autorů dokumentace zamítnuta. "Především kvůli vysokým nákladům spojeným s touto stavbou," uvedli.

Odborníci před zahájením procesu EIA vypočítali, že vybudování podjezdu pod novým obchvatem by jeho stavbu prodražilo zhruba o půl miliardy korun. Většinu těchto nákladů by musel zaplatit krajský úřad.

Předseda komise městské části Chválkovice Bohumil Šíp řekl, že pokud bude silnice spojující Olomouc s obcí Samotišky opravdu rozpůlena na dvě samostatné části, tak to zkomplikuje život 20.000 až 30.000 lidem z Olomouce, Samotišek či Lošova, kterým by se výrazně prodloužily dopravní trasy. Šíp upozornil, že v případě mimořádných událostí nebudou mít obyvatelé Chválkovic k dispozici objízdnou trasu do Olomouce přes nedaleký Droždín.

Zástupci místních samospráv proto podle Šípa jednají s městským úřadem i hejtmanstvím, zda by křížení obchvatu se silnicí nemohlo být dodatečně upraveno například nadjezdem tak, aby silniční spoj mezi Samotiškami a Olomoucí zůstal po stavbě obchvatu zachován.

Starosta Samotišek Luboš Gloser potvrdil, že se vedou jednání o dopravním řešení křížení tangenty se silnicí od Olomouce. "Snažíme se v tom udělat nějaké kroky, aby nás to neodřízlo. Pokud by se našlo elegantní řešení na překonání tangenty, tak by to pro nás byla velice pozitivní zpráva," řekl Gloser.

Příprava východního obchvatu byla zahájena před deseti lety, radnice ale původní variantu nakonec zamítla, protože vedla blízko obytné zástavby. Nová trasa obchvatu je plánována ve větší vzdálenosti od domů a stát má více než tři miliardy korun. Z dokumentace EIA vyplývá, že zahájení stavby východní tangenty je naplánováno na rok 2020. Obchvat má být dokončen o dva roky později.

Plánovaný obchvat má omezit hustý automobilový provoz v městských čtvrtích Holice, Hodolany, Bělidla, Chválkovice a Týneček, na kterém má hlavní podíl tranzitní doprava. Například Chválkovicemi denně projede až 20.000 aut. V dopravních špičkách se na silnicích tvoří dlouhé kolony a časté jsou dopravní nehody.

Čtěte více:

Napsal(a) ČTK | Foto Google maps

Kam dál?

Celý červen nepojedou z Olomouce do Drahanovic vlaky. Stanice...

pondělí, 29. května 2017, 19:30

Na regionální železniční trati z Olomouce do Drahanovic nebudou celý červen kvůli plánované výluce jezdit vlaky. Náhradní dopravu...

Mrtví motocyklisté – loni rekordně nízký počet, letos prudký nárůst

pátek, 26. května 2017, 10:30

Loni zemřelo na českých silnicích 60 motocyklistů, nejméně od vzniku samostatné České republiky. Umírali i motorkáři bez přilby....

Řidička na křižovatce nedala přednost projíždějícímu autu. Výsledkem...

čtvrtek, 25. května 2017, 19:30

Na křižovatce mezi obcemi Prostějov, Dub nad Moravou, Vrbátky a Kralice na Hané do sebe nabouraly dvě auta. Poté, co řidička...

V Olomouci budou od pátku jezdit pouze nízkopodlažní autobusy

čtvrtek, 25. května 2017, 13:30

Na linkách městské hromadné dopravy v Olomouci budou od pátku jezdit už jen nízkopodlažní autobusy. Dopravní podnik města...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

V tuzemsku padlo 77 teplotních rekordů, v Neumětelích bylo 17,3 stupně

Rekordní teploty pro 17. únor v neděli zaznamenalo 77 z celkových 151 stanic, které měří alespoň 30 let. Další dvě rekord vyrovnaly. Nejtepleji bylo v obci Neumětely na Berounsku, kde naměřili 17,3 stupně Celsia. Překonán tam byl dosavadní rekord 14,5 stupně Celsia z roku 1974. Na svém informačním webu to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

VIDEO: Inspirací mi byl kouzelník, který mi vzal pozornost před spolužáky, vzpomíná Radek Bakalář

Pokud se řekne kouzelník, většina z vás si nejspíš vybaví Radka Bakaláře. Mladý rodák z Budějc na sebe upozornil poprvé v roce 2010 v talentové soutěži Česko Slovensko má talent. Od té doby se zapsal do povědomí široké veřejnosti především internetovým pořadem Revolution Of Magic, se kterým obráží celebrity. Začátkem letošního roku navíc vyráží na tour, při které navštíví s kouzly šest českých a slovenských divadel a kulturních center.

Andrej Babiš podle očekávání obhájil pozici předsedy hnutí ANO

Premiér Andrej Babiš podle očekávání obhájil pozici předsedy hnutí ANO. Získal hlasy 206 z 238 delegátů přítomných na celostátním sněmu, tedy 86,5 procenta. Proti hlasovalo 13 delegátů a 19 se zdrželo. Ve volbě neměl Babiš protikandidáta. Před dvěma lety získal hlasy 195 z 210 delegátů, v roce 2015 dostal všechny platné hlasy.