Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Olomouc zavede placení parkovného pomocí SMS a zvýší poplatek

 
středa, 14. června 2017, 15:00

Řidiči budou moci od 1. července platit za parkování v centru Olomouce pomocí SMS zpráv odeslaných ze svých mobilních telefonů. Město zároveň sjednotí zóny placeného parkování a zvýší cenu parkovného na 30 korun za hodinu. Novinářům to dnes řekl primátor Antonín Staněk.

"Zavedením bezhotovostní úhrady chceme lidem usnadnit placení parkovného a konečně se posunout na úroveň, kterou dlouhodobě poskytují moderní technologie," uvedl Staněk. Nyní stojí hodina parkování ve dvou zónách 10 nebo 20 korun. Poplatek za krátkodobé parkování se bude v Olomouci měnit poprvé od roku 2007.

Podle primátorova náměstka Aleše Jakubce nová cena parkovného nebude vybočovat z republikového standardu. "Změnami v parkování v historickém centru chceme přimět řidiče a přesvědčit Olomoučany o výhodách veřejné, případně alternativní dopravy," podotkl Jakubec.

Řidič po zprovoznění nového systému zašle SMS na pětimístné telefonní číslo. Zpráva bude obsahovat informace o zóně, kde parkuje, i registrační značku vozidla. Poskytovatel služby poté zašle parkujícímu potvrzovací SMS zprávu. Jakubec odhadl, že v prvním roce by SMS zprávy mohly tvořit deset procent plateb za parkování.

Strážníci budou placení SMS parkovného kontrolovat pomocí tabletu. "Máme vlastní informační systém s univerzálním platebním portálem. Strážníkovi stačí naskenovat registrační značku vozidla a systém ji ztotožní s uhrazenou platbou," uvedl ředitel městské policie Pavel Skalický.

Radnice zároveň připravuje bezhotovostní platby parkovného pomocí mobilní aplikace pro chytré telefony. "V případě, že nevzniknou komplikace při výběrovém řízení, mola by být spuštěna od nového roku," dodal Jakubec. Město chce na podzim zprovoznit také prvních deset parkovacích automatů, v nichž bude možné platit mincemi i platební kartou.

O placení parkovného pomocí mobilních telefonů se v Olomouci diskutuje už dlouhou. První zakázku na placení parkovného pomocí SMS zpráv radnice vypsala v roce 2010, ale nakonec byla zrušena. Zavedení mobilních plateb radní znovu začali plánovat v roce 2014.

Čtěte více:

Napsal(a) ČTK

Kam dál?

Na dálnici D1 do sebe narazilo celkem šest aut. Při nehodě se zranilo...

sobota, 10. června 2017, 08:45

V pátek 9. května v podvečerních hodinách zasahovali záchranné složky u dopravní nehody na dálnici D1, na úrovni obce Skoky. Při...

Na Jeremenkově ulici začala stavba cyklostezky. Bude křížit...

pátek, 9. června 2017, 15:00

Zhruba tři sta metrů nového úseku cyklostezky vybuduje město Olomouc v Jeremenkově ulici. Nová část cyklostezky povede mezi...

Zítra v Pevnosti poznání proběhne veřejné projednání Plánu udržitelné...

středa, 7. června 2017, 19:30

Veřejné projednání se uskuteční 8.6. od 17:00 v sále Pevnosti poznání. Všichni občané města jsou na akci srdečně zváni. Celý...

Čím (ne)potěší automobilista cyklistu?

středa, 7. června 2017, 07:40

Statistiky nehod za rok 2016 prokazují, že zdaleka ne všechny vážné nehody cyklistů jsou z jejich viny. Bezpečný odstup od...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Scooter má za sebou koncert v Budějcích. Nespokojení lidé chtějí vrátit vstupné

Davy proudící na výstaviště a vidina dechberoucí show. Fanoušci ale vystoupení legendární kapely vidí trošku jinak. Pod událostí na Facebooku se strhla vlna negativních komentářů. Lidé, kteří na koncert vyrazili, nejvíce kritizují organizaci a fronty, které se tvořily hlavně ve V.I.P sektoru. Někteří už se podle svého vyjádření obrátili na ČOI a řeší vrácení vstupného. Podle organizátorů ale vše proběhlo jak mělo.

FOTO, VIDEO: Prezident Zeman přijel na Vysočinu. V kraji stráví celkem tři dny

Hejtman Vysočiny Jiří Běhounek dnes dopoledne přivítal vzácnou návštěvu. Do sídla Kraje Vysočina přijel prezidentský pár, který tu stráví tři dny. Manželka Miloše Zemana Ivana Zemanová bude mít odlišný program.

Ve středu padne v Praze teplotní rekord z roku 1935, odhadují bookmakeři

V pražském Klementinu padne ve středu podle bookmakerů teplotní rekord pro tento den z roku 1935, kdy bylo 35,6 stupně. Na tuto variantu vypsali kurz 1,65:1. Novinářům to dnes sdělil mluvčí Fortuny Petr Šrain. Český hydrometeorologický ústav očekává nejvyšší denní teploty od 34 do 36 stupňů, ve čtvrtek se má s přechodem slabé studené fronty zhruba o pět stupňů ochladit. Absolutní rekord padl v Klementinu 27. července 1983, kdy zde naměřili 37,8 stupně.