Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Olomouc zavede placení parkovného pomocí SMS a zvýší poplatek

 
středa, 14. června 2017, 15:00

Řidiči budou moci od 1. července platit za parkování v centru Olomouce pomocí SMS zpráv odeslaných ze svých mobilních telefonů. Město zároveň sjednotí zóny placeného parkování a zvýší cenu parkovného na 30 korun za hodinu. Novinářům to dnes řekl primátor Antonín Staněk.

"Zavedením bezhotovostní úhrady chceme lidem usnadnit placení parkovného a konečně se posunout na úroveň, kterou dlouhodobě poskytují moderní technologie," uvedl Staněk. Nyní stojí hodina parkování ve dvou zónách 10 nebo 20 korun. Poplatek za krátkodobé parkování se bude v Olomouci měnit poprvé od roku 2007.

Podle primátorova náměstka Aleše Jakubce nová cena parkovného nebude vybočovat z republikového standardu. "Změnami v parkování v historickém centru chceme přimět řidiče a přesvědčit Olomoučany o výhodách veřejné, případně alternativní dopravy," podotkl Jakubec.

Řidič po zprovoznění nového systému zašle SMS na pětimístné telefonní číslo. Zpráva bude obsahovat informace o zóně, kde parkuje, i registrační značku vozidla. Poskytovatel služby poté zašle parkujícímu potvrzovací SMS zprávu. Jakubec odhadl, že v prvním roce by SMS zprávy mohly tvořit deset procent plateb za parkování.

Strážníci budou placení SMS parkovného kontrolovat pomocí tabletu. "Máme vlastní informační systém s univerzálním platebním portálem. Strážníkovi stačí naskenovat registrační značku vozidla a systém ji ztotožní s uhrazenou platbou," uvedl ředitel městské policie Pavel Skalický.

Radnice zároveň připravuje bezhotovostní platby parkovného pomocí mobilní aplikace pro chytré telefony. "V případě, že nevzniknou komplikace při výběrovém řízení, mola by být spuštěna od nového roku," dodal Jakubec. Město chce na podzim zprovoznit také prvních deset parkovacích automatů, v nichž bude možné platit mincemi i platební kartou.

O placení parkovného pomocí mobilních telefonů se v Olomouci diskutuje už dlouhou. První zakázku na placení parkovného pomocí SMS zpráv radnice vypsala v roce 2010, ale nakonec byla zrušena. Zavedení mobilních plateb radní znovu začali plánovat v roce 2014.

Čtěte více:

Napsal(a) ČTK

Kam dál?

Na dálnici D1 do sebe narazilo celkem šest aut. Při nehodě se zranilo...

sobota, 10. června 2017, 08:45

V pátek 9. května v podvečerních hodinách zasahovali záchranné složky u dopravní nehody na dálnici D1, na úrovni obce Skoky. Při...

Na Jeremenkově ulici začala stavba cyklostezky. Bude křížit...

pátek, 9. června 2017, 15:00

Zhruba tři sta metrů nového úseku cyklostezky vybuduje město Olomouc v Jeremenkově ulici. Nová část cyklostezky povede mezi...

Zítra v Pevnosti poznání proběhne veřejné projednání Plánu udržitelné...

středa, 7. června 2017, 19:30

Veřejné projednání se uskuteční 8.6. od 17:00 v sále Pevnosti poznání. Všichni občané města jsou na akci srdečně zváni. Celý...

Čím (ne)potěší automobilista cyklistu?

středa, 7. června 2017, 07:40

Statistiky nehod za rok 2016 prokazují, že zdaleka ne všechny vážné nehody cyklistů jsou z jejich viny. Bezpečný odstup od...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Podchod u budějckého Mercury přejde do správy města. Budou pro něj hledat nájemce

Prázdné obchody, popsané stěny a otlučená omítka. Taková je realita v podchodu u Mercury, který je jednou z mála možností, jak se dostat přes Nádražní ulici k vlakovému nebo autobusovému nádraží. Po letech přechází správa podchodu na město. To chce najít nájemce, který by do zaprášených výloh vrátil život.

Samsung odložil zahájení prodeje ohebného telefonu Galaxy Fold

Jihokorejská společnost Samsung Electronics se po zprávách o problémech s displejem rozhodla, že ohebný smartphone Galaxy Fold zatím na trh neuvede. Firma tak dnešním oznámením potvrdila informace zdrojů. Nový telefon v ceně 1980 dolarů (zhruba 45 tisíc korun) se měl už v pátek začít prodávat ve Spojených státech, o týden později se měl objevit i na pultech obchodů v Evropě.

O Velikonocích zemřelo na silnicích šest lidí, dvakrát víc než loni

Při dopravních nehodách v Česku za čtyři dny od Velkého pátku do Velikonočního pondělí zemřelo šest lidí. Předběžná čísla oznámil ředitel dopravní policie Tomáš Lerch. Proti loňsku je počet obětí dvojnásobný. Podle Lercha se zvýšil také počet nehod a přibylo nehod zaviněných pod vlivem alkoholu.